To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W kręgu muzyki słowiańskiej

W kręgu muzyki słowiańskiej

Uwertrura do opery Halka Stanisława Moniuszki, IV Symfonia Koncertująca Karola Szymanowskiego oraz VIII Symfonia G-dur Antonina Dvoraka wypełniąprogram  koncertu “W kręgu muzyki słowiańskiej”, który zabrzmi w piątek, 2 czerwca, o godz. 19.00, w jeleniogórskiej filharmonii.

W gronie wykonawców wielkie gwiazdy estrady. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą wybitnego dyrygenta - Mirosława Jacka Błaszczyka. Jako solista wystąpi znakomity pianista Adam Wodnicki. Spotkanie z muzyką słowem poprowadzi Joanna Moryc. 

Wychwalany przez krytyków Adam Wodnicki koncertował jako solista na pięciu kontynentach. Brał udział w wielu renomowanych międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie profesora Jana Hoffmana (który to w młodości studiował u uczennicy księżnej Marceliny Czartoryskiej, ulubionej uczennicy Fryderyka Chopina). Studiował również u Guido Agostiego w Sienie oraz u Gyorgy Seboka w Indiana University w Bloomington. Był trzykrotnie nagradzany na krajowych konkursach Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie; otrzymał także trzy nagrody na VIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

W latach 1973-1977 był asystentem, a później adiunktem w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1979 r., na zaproszenie University of Texas w Austin, uczył w tamtejszej School of Music. Od 1980 r. wykłada w University of North Texas College of Music w Denton, gdzie jest profesorem fortepianu. Wśród jego studentów jest wielu laureatów międzynarodowych konkursów pianistycznych. Adam Wodnicki prowadzi też liczne kursy mistrzowskie. Od kilku lat jest dyrektorem Międzynarodowego Kursu Pianistycznego w Warnie. Był również jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Hong Kongu, USA, Kolumbii, Portugalii, Czechach i na Taiwanie. Nagrywa dla wielu wytwórni płytowych oraz stacji radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. W 2014 roku odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 został laureatem nagrody Złote Sowy Polonii w dziedzinie muzyki, przyznawanej przez redakcję czasopisma Jupiter we Wiedniu.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na ten właśnie koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć w „Nowinach Jeleniogórskich” z 30 maja 2017. Zapraszamy!