To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W filharmonii Verdi, Haydn i Szostakowicz

W filharmonii Verdi, Haydn i Szostakowicz

Jeleniogórska filharmonia zaprasza za koncert zatytułowany „Kompozytorzy w czasach konfliktu”. W piątek, 11 maja 2018 r., Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grac będzie pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Spotkanie z muzyką słowem poprowadzi Joanna Moryc. W programie: Uwertura do opery Bitwa pod Legnano Giuseppe Verdiego, Symfonia G-dur nr 100 Wojskowa Josepha Haydna oraz V Symfonia d - moll op. 47 Dymitra Szostakowicza. Początek koncertu o godz. 19.00.

Konflikty i wojny zawsze stanowiły inspirację dla kompozytorów – dotyczy to tak konfliktów minionych, jak i tych współczesnych dla twórcy. Prowadziły do powstania wybitnych dzieł - niezależnie czy była to XII-wieczna bitwa pod Legnano, czy Wojny Napoleońskie, czy wreszcie czasy komunizmu w Rosji i - jak w wypadku Szostakowicza - osobiste, dramatyczne przeżycia. Takim dziełem z pewnością jest jego V symfonia. Odwzorowana rzeczywistość życia w systemie totalitarnym została w niej ukryta pod płaszczem klasycznej formy oraz elementów kojarzących się z wychwalaniem władzy ludowej – jak chociażby quasi marsz triumfalny jako 4. część symfonii. Według wielu badaczy, gdyby nie sprawność kamuflowania prawdziwego wydźwięku symfonii, kompozytor zostałby aresztowany po jej prawykonaniu – tak zapowiadają muzyczny wieczór jego organizatorzy.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na ten właśnie koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w środę, 9 maja 2018, po godz. 12.00. Warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!