To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Vincenz i Huculszczyzna

Vincenz i Huculszczyzna

 „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)”. Na wystawę o takim tytule zaprasza jeleniogórska Książnica Karkonoska.

To okazja do przypomnienia sylwetki i myśli nieobecnego dziś już w świadomości braci czytelniczej pisarza. Dr Jan Choroszy, autor wystawy, zbierając materiały na temat Stanisława Vincenza odwiedził kilkanaście miejsc w Europie, docierając do unikatowych pamiątek po pisarzu. Ekspozycja jest okraszona znakomitymi fotografiami dawnej Huculszczyzny autorstwa Lidia Ciprianiego (z 1933 roku). Wystawa będzie dostępna do 16 grudnia. Wstęp bezpłatny.

Stanisławem Vincenz jest znany przede wszystkim jako autor czterotomowego dzieła „Na wysokiej połoninie”. Pisarz był Polakiem z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W Dwudziestoleciu był aktywnym twórcą kultury i działaczem społecznym. W 1939 roku kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Był związany z paryską „Kulturą” niemal od początku jej istnienia. Wraz z Jerzym Stempowskim w tym środowisku uchodził za znawce Ukrainy. ostatnie lata życia spędził w Lozannie. To w dużej mierze dzięki Vincenzowi na emigracji i w życiu literackim poza krajem odnalazł się Czesław Miłosz.

Stanisław Vincenz jest znany przede wszystkim jako autor czterotomowego dzieła „Na wysokiej połoninie”. - Vincenz obserwował Europę w czasie kryzysu, przeżył dwie wojny, sytuację po II wojnie światowej. Był mędrcem. Sam znam literaturoznawcę, który nazywa Vincenza najmądrzejszym polskim pisarzem XX w – mówi dr Jan Choroszy z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, pomysłodawca wystawy, autor monografii Huculszczyzna w literaturze polskiej (1991) i studiów poświęconych Vincenzowi, twórca wortalu www.vincenz.pl.

IMG_3972.jpg
IMG_3966.jpg
Vincenz_wystawa_KKJG_mp.jpg