Przedstawiciele sektora uzdrowiskowego na Dolnym Śląsku zadeklarowali przystąpienie do klastra, w ramach którego deklarują wspólne prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, wypracowanie wspólnych standardów działania, a także wymianę wiedzy i rozwój kompetencji pracowników.
- Wykorzystanie nowych szans, pojawiających się na rynku, wymaga od dolnośląskich uzdrowisk kreatywnych pomysłów, nowych technologii, a przede wszystkim zjednoczenia sił. Tworząc klaster chcemy zmienić dotychczasowe podejście. Uzdrowiska nie mogą być dla siebie konkurencją, powinny mówić jednym głosem i wspólnie wypracowywać strategie rozwoju dla całej branży – zapowiada Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.
W inicjatywę zaangażowane są uzdrowiska samorządowe i te z portfela KGHM TFI S.A. (a więc Uzdrowisko Cieplice i Uzdrowisko Świeradów Zdrój). W ramach porozumienia spółki chcą zwracać uwagę na dobre praktyki w racjonalnym wykorzystywaniu surowców leczniczych, rozwój lecznictwa balneologicznego, edukację zdrowotną dla pacjentów oraz promowanie kurortów w Polsce i za granicą. Celem współpracy będzie także zwiększenie innowacyjności w zarządzaniu, tak aby podmioty uzdrowiskowe były jeszcze bardziej konkurencyjne na rynku usług turystyki medycznej.
- Wiele osób w Polsce zawdzięcza powrót do zdrowia dolnośląskim ośrodkom uzdrowiskowym, które zlokalizowane są w atrakcyjnych miejscach, blisko natury. Deklaracja uzdrowiskowa połączy potencjał wszystkich dolnośląskich spółek, aby wysoki potencjał zasobów naturalnych oraz kompetencje naszych pracowników były jak najlepiej wykorzystane - mówi dr. Urszula Bąkowska - Morawska, wiceprezes Interferie S.A., inicjatorka projektu.
Prezes KGHM TFI S.A Zbigniew Hajłasz (do miedziowej spółki należy pięć dolnośląskich uzdrowisk) widzi jeszcze inne zadania, które uzdrowiskom łatwiej będzie zrealizować wspólnie.
- Mamy zamiar zabiegać o uchwalenie potrzebnych przepisów prawnych, które optymalizowałyby działalność uzdrowisk. Chcemy występować z odpowiednimi postulatami i projektami przepisów, które rozwiążą bieżące problemy branży. Niezbędne będzie tu oczywiście dzielenie się wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami z ekspertami podczas warsztatów szkoleń i konferencji - mówi
Działalność Dolnośląskiego Klastra Uzdrowiskowego to także konkretna idea. Uzdrowiska chcą przede wszystkim uświadomić pacjentom, społeczeństwu, że balneologia i lecznictwo uzdrowiskowe to dziedziny medycyny odgrywające kluczową rolę w leczeniu i zapobieganiu wielu schorzeniom.
Komentarze (6)
może w końcu co niektórzy nie będą pracowali co drugi dzień od 6 do 20... za 2200 zł :)
Będą zapiedrelalać za miskę ryżu. Uzdrowisko to pralnia pieniędzy, z potężnym dochodem. Tylko rozdział zysków jest chiński.
Czy to znaczy, że w ramach optymalizacji kosztów zwolniony zostanie prezes Łojek lub prezes Kulczycki?
wręcz przeciwnie awansuje
Dla narodowo socjalistycznych pis.bolszewików małego kulawego hitlera Kaczyńskiego wypasione szpitale i profesorowie medycyna, dla masy wolakow stawiają umieralnie w barkach. Je**na pisbolszewicka mat'. Stalinowska swalocza.
Uzdrowiska, zapewne, zostaną doposażone, wyremontowane i sprywatyzowane dla forsiastych gości, którzy będą wracać do zdrowia. Pozostałym wolontariuszom zostaną budynki, w których są minimalne wymagania nfz dotyczące zakwaterowania i rehabilitacji.