To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Usuń azbest na koszt miasta

Miasto przypomina, że prowadzi program usuwania azbestu z budynków w mieście. – Dofinansowujemy takie przedsięwzięcia, możemy niemal w stu procentach sfinansować koszt usunięcia trującej substancji – mówią urzędnicy.

Skorzystać z tej propozycji mogą także prywatni właściciele budynków. – Finansujemy koszty demontażu, transportu i utylizacji – przypominają urzędnicy. Po stronie właściciela leży jedynie obowiązek sfinansowania nowego pokrycia dachów.

 

Na koniec roku 2010 w Jeleniej Górze doliczono się ok. 92.300 m kwadr. powierzchni zawierającej azbest. To głównie dachy budynków.

 

Jak wyliczono, w granicach miasta było około 1200 ton wyrobów azbestowych.

 

- W roku 2011 – usłyszeliśmy – na likwidację pokryć z udziałem azbestu wydaliśmy 27,8 tys. zł (w tym 23,6 tys. – dofinansowania NFOŚiGW). Udało się zdjąć pokrycie „azbestowe” z 4 obiektów, w tym jednej szkoły i 3 obiektów prywatnych, łącznie ok. 17 ton. Na rok 2012 plan jest większy – 41,6 tys. zł (w tym 35,4 tys. zł z dofinansowania). Przewidziano zdjęcie pokryć azbestowych z 4 obiektów mieszkalnych, stanowiących własność osób fizycznych, z jednego domu komunalnego, z jednej chłodni kominowej i jednej altanki.

Komentarze (1)

miasto usunie.a gdzie jakies informacie gdzie to zglosic lub numer tel.aby sie dowiedziec.