To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Upamiętnią Żołnierzy Wyklętych

Upamiętnią Żołnierzy Wyklętych

Koncert w Jeleniej Górze, bieg „tropem wilczym” w Kowarach, obchody w Lwówku Śląskim, to tylko niektóre wydarzenia upamiętniające przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w regionie.

Jelenia Góra
W piątek 28 lutego, o godzinie 18 w auli Liceum Katolickiego przy ul. Mikołaja Kopernika 1 w Jeleniej Górze odbędzie się koncert „W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym” w wykonaniu Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka.
Podczas koncertu duet Czajkowski-Piekarczyk zaprezentuje materiał ze wspólnej płyty „Podziemna Armia powraca”. Utwory, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu, są hołdem dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, czyli aktywności odziemnej polskich żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, nie godząc się na bezprawne przejęcie władzy przez podległych sowietom polityków. Piosenki mają przypominać i upominać się o pamięć żołnierzy skazanych na zapomnienie.
Koncertujący od wielu lat razem artyści określani są mianem „bardów polskiej prawicy”. W swojej twórczości odwołują się do dokonań Jacka Kaczmarskiego. Ich muzyka wpisująca się w nurt poezji śpiewanej podejmuje tematykę historyczną i polityczną, związaną m.in. z żołnierzami wyklętymi, stanem wojennym i Powstaniem Warszawskim. Organizatorem wydarzenia jest senator Krzysztof Mróz. Wstęp na koncert jest wolny.
Oficjalne obchody rozpoczną się 1 marca o godz. 10.30 w Bazylice Mniejszej Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze mszą św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych.
Tego samego dnia w Parku Norweskim w Cieplicach będzie miał miejsce Bieg Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - TROPEM WILCZYM Biegi przeprowadzone zostaną na dwóch dystansach: I bieg – 5000 m - start godz. 14:00 II bieg rodzinny na dystansie 1963 m (nawiązanie do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka”) - start: godz. 15:00
O godz. 18.00 przy kaplicy na Cmentarzu Komunalnym (tzw. starym) przy ul. Sudeckiej będzie miał miejsce APEL PAMIĘCI
Kowary
W Kowarach Żołnierzy Wyklętych przypomni bieg „TROPEM WILCZYM”, który odbędzie się w niedzielę, 1 marca 2020 r. Start i meta przy ulicy Władysława II Jagiellończyka. Początek biegu o godzinie 12:00. Zapisy na miejscu imprezy od godziny 10:00.*
Lwówek Śląski
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lwówku 1 marca rozpocznie o godz. 10.00 msza w kościele pw. WNMP. O 11.30 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na Swerze. Dalsza część obchodów przeniesiona zostanie pod Przystań Izerską w Dworku. Tam, o 12.30, setka biegaczy upamiętniających biegów.
O godz. 15.30 na scenie przy boisku w Dworku wystąpią przedstawiciele 1 Lwóweckiego Szczepu Harcerskiego "Topazowy Kamień", a pół godziny później członkowie zespołu "Chwila Refleksji" z Harcerskiej Organizacji Perspektywa.

Komentarze (19)

Dziadek mi opowiadał, że oni kochali Żydów. Jak wchodzili do wioski to zaraz pytali gdzie są Żydzi. Jak byli to dawali im jedzenie, napoje, ubrania, wszystko czego potrzebowali.

Tak kochali żydów, że uwzględniali ich zamiłowanie do metali, co uwzględniali podając im ołów w bardzo szybkich dawkach.

to byli Niemcy. Jeździli i robili pogromy a Polacy Żydów ratowali. Żołnierze Wyklęci pojechali nawet do Czech żeby wyzwolić obóz koncentracyjny i uratować Żydówki.

WiEcej nauki a mniej propagandy.Wytęż się troszaczkę poszukaj różnych źródeł i dokstzałć się biedne dziecię.

Nawet nie chodzi o to żeby dużo czytać tylko korzystać z właściwych źródeł. Najlepiej Trybuna Ludu, Czerwony Sztandar, Gazeta Wyborcza.

Jak długo w katolickim kraju politykierzy będą siali nienawiść?
Jesteście katolikami ,dlaczego nie czytacie Biblii? Dlaczego wierzycie w jakieś bzdety ,bożków, relikwie?
Czy nie czas uderzyć się w piersi i przyznać się że nie byliście tacy święci.
To co dziś zobaczyłem w TVP1 z relacji wizyty Prezydenta w Rabce to gardzę tymi "góralami" .Co się z nimi stało?
Dutki przyćmiły im rozum.

Zapraszamy na sztukę "artysty": "Artysta Paweł Piekarczyk na antenie radiowej Trójki nazwał „bydlakiem” zmarłego Władysława Bartoszewskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego i byłego ministra spraw zagranicznych."

A czy przypadkiem denat nie nazywał bydłem zwolenników
opcji innej niż PO ?

"Denat"? Przecież nie mówimy tu o twoim dziadku!

A co senator Mróz robi wsprawie ratowania szpitala w Jeleniej Górze? Jakoś chyba niewygodny dla niego temat...

To jest naprawdę mało znaczący epizod. Polacy nie chorują, bo NFZ jest pod opieką bozi. Szpital można zlikwidować.

Mamy teraz sędziów wyklętych, wcześniej nauczycieli, lekarzy. I to mnie interesuje, co jeszcze zrujnuje obecna władza.

Zaczadzony lud, TVP1 jak w Korei kima ,wiece kandydata Dudy jak na XXI plenum w sowietach brawa i aplauz z połączeniem wizyty Kima w zakladach pracy. Notatki i brawa.

Og****ałe POpłuczyny nadludu,TVN jak na Kubie kima,wiece Kidawy jak kabaretowe występy w zakładzie dla obłąkanych z zawiści,g****e uśmiechy,wrzaski i nieartykułowane wycia przerywane wulgaryzmami w połączeniu z przybyciem idola Jaruzela na jarmarki i stragany.Plucie,kopanie i sranie w banie.

PISz osiołku, PISz, pokaż poziom umysłowy "lepszego sortu".

Ofiarą kilkuset ataków wyklętych padły spółdzielnie wiejskie okradane/ograbiane/ z mienia i pieniędzy i wiele urzędów gminnych. Ponad 100 razy wyklęci napadali na pociągi, w tych napadach ginęli wojskowi i podejrzani o żydostwo. Duże zdziwienie Zachodu budziły napady wyklętych na gorzelnie.

zapomniałem podać źródła: Trybuna Ludu i Czerwony Sztandar.

Niestety, źródłem był: "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956" opracowany przez historyków IPN. Powinieneś więcej się interesować rzetelnymi opracowaniami i nie powtarzać plotek.

tak i w tym atlasie pisze, że źródłem tego cytatu jest Trybuna Ludu i Czerwony Sztandar.