To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Uliczne święto teatru od 20 lipca

Uliczne święto teatru od 20 lipca

Trzy dni, od 20 do 22 lipca, trwać będzie tegoroczny, 36. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze.
O programie jednej z najstarszych i najsłynniejszych imprez artystycznych odbywających się w stolicy Karkonoszy poinformowali dyrektor Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, Tadeusz Wnuk oraz zastępca prezydenta miasta, Jerzy Łużniak na wtorkowej, ulicznej konferencji zorganizowanej przez ratuszem.
- W doborze programu chcemy postawić największy nacisk na rozmaitość formy. Naszym celem jest zaprezentowanie różnych artystów, ukazanie wielu sposobów myślenia o pozornie podobnych założeniach formalnych – przekonują organizatorzy wydarzenia.

Impreza rozpocznie się w piątek, 20 lipca, o godz. 21.30 spektaklem „Wielki Gatsby”, polskiego zespołu Flow Fireshow z Poznania. Prosta dowcipna opowieść staje się dla zespołu pretekstem do zaprezentowania charakterystycznych dla artystów elementów gry, a więc ognia, efektów pirotechnicznych, laserów i świateł ledowych, które tworzą niepowtarzalne, odmienne za każdym razem widowiska. Pierwszy wieczór zakończy się spektaklem legendy polskiej sceny alternatywnej, Teatru Ósmego Dnia, który zaprezentuje spektakl pt.„Summit_2.0”. Jest to monumentalne przedstawienie, w którym wykorzystane są ruchome obiekty oraz projekcje wideo, przetwarzające i rozwijające obrazy żywego planu. Sceny spektaklu nawiązują do legendarnych filmów Luisa Buñuela „Dyskretny urok burżuazji” i „Widmo wolności”. Wszystkie te elementy pozwalają opowiedzieć historię, jak możni tego świata żyją kosztem innych i jak zabawa może zmienić się w koszmar terroru i zagrożenia.

Dzień drugi – sobota, 21 lipca, rozpocznie się działaniami Teatru Szczęście (Polska) pt.„Ale Cyrki”, czyli opowieścią sympatycznego Klauna Feliksa o podróżach pełnych przygód i niespodzianek. Jest to pretekst do zaprezentowania żonglerki, komicznych scenek, pantomimy, tańca i gry na różnych instrumentach – często w interakcji z dziećmi. Kolejne przedstawienia są przeznaczone dla widzów dorosłych: dwa razy zaprezentuje się austriacka grupa Irrwish - mistrzowie absurdalnych gier, kreowanych przez postaci rodem z lat siedemdziesiątych. Zaprezentują dwa przedstawienia: „Nujork Denzing Kwiin” i „Mudjumping”, natomiast włoski aktor Luigi Ciotta wystąpi w swoim pierwszym przedstawieniu, które wprowadzi widzów w świat magii, gier i fantasy – nieco w stylu retro pt.„Tutti in Valigia” („Świat w walizce”). Następnie V.O.S.A Theatre z Czech poprowadzi wszystkich w paradzie od Bramy Wojanowskiej na Plac Ratuszowy, gdzie zaprezentuje przedstawienie pt.„High Dreaming” z graną na żywo muzyką, niezwykłymi pojazdami, akrobacjami na wysokościach, żonglerką i występami mimów; widzowie oglądają projekcje snów o latających maszynach, o morzu, ale też o pożądaniu… Wieczór zakończy przedstawienie „Golem Godula” polskiego zespołu HoM. Teatr ten skupia artystów zajmujących się różnymi formami teatralnymi, performancem i muzyką. Kieruje nim aktor i reżyser teatru pantomimy, Jakub Kabus. Przedstawienie powstało na bazie mitów i legend o Karolu Goduli, który podobno parał się alchemią i miał konszachty z diabłem. Ba, niektórzy uważali, że sam nim był. Straszono nim dzieci i fantazjowano o ukrytym przez niego majątku. Godula zniszczył dokumenty i dagerotypy, które mogły potomnym przybliżyć jego prawdziwą historię.

Niedzielne prezentacje festiwalowe 22 lipca rozpocznie niemiecki zespół PasParTouT przedstawieniem pt.„RaTaTa”. Grupa ta istnieje od 25 lat, tworząc mobilne, oparte na improwizacji przedstawienia lalkowe z graną na żywo muzyką. „RaTaTa” opowiada o tym, jak gromada szczurów, które wyszły z kanałów, postanowiła podbić świat. Pozostające w ciągłym ruchu gryzonie grają na instrumentach, są dynamiczne i nieprzewidywalne. To przedstawienie zostanie zaprezentowane dwukrotnie. Po raz drugi wystąpi też Luigi Ciotta z Włoch i zaprezentuje „Sweet Dreams” - groteskowe, komiczne przedstawienie o przyjemności i uzależnieniach, w którym metaforą staje się cukier. Luigi Ciotta wciela się w rolę ulicznego sprzedawcy słodyczy, który proponuje porzucenie zmartwień i zapomnienie o konsekwencjach ulegania przyjemnościom. Jego zachętom towarzyszy także słodka muzyka. W niedzielę wystąpi kolejny polski zespół – doskonale znany w Jeleniej Górze – Porywacze Ciał. Teatr powstał 26 lat temu i tworzą go aktorzy profesjonalni, którzy sami piszą scenariusze, posługują się parodią i pastiszem, zestawiają teksty literackie z wulgaryzmami, arcydzieła z kiczem, cytaty literackie z cytatami kultury popularnej. Podczas MFTU zaprezentują przedstawienie pt. „Hultaje”, którego bohaterami są pracownicy różnych banków, którzy zamiast spędzać przerwy np. paląc papierosy i rozmawiając o stopach procentowych, spotykają się, żeby poszaleć na hulajnogach. O godz. 19.45 wystąpi ponownie Teatr HoM (Polska) z przedstawieniem pt.„Monsieur Charlie”, będącym artystycznym hołdem dla wielkiego twórcy kina. O godz. 20.45 wystąpi Teatr Ewolucji Cienia (Polska). Istnieje od 10 lat i tworzą go aktorzy o różnych doświadczeniach artystycznych, wyniesionych z pracy w poprzednich zespołach, np. Polskim Teatrze Tańca Conrada Drzewieckiego, Teatrze Pieśń Kozła czy Teatrze Biuro Podróży. Spektakl „Fin Amor”, który zaprezentuje, opowiada o parze zakochanych - średniowieczną historię miłości rycerza i damy, wywodzących się z wyższych warstw społecznych, która staje się pretekstem do opowiadania historii miłości w ogóle. Wzór miłości dworskiej bowiem, który powstał w XII wieku i został utrwalony w dobie romantyzmu – przetrwał do dziś, stając się wyznacznikiem pojmowania tego uczucia w kulturze europejskiej. Ostatnim spektaklem festiwalu będzie „Odyssee” giganta teatru ulicznego – holenderskiej grupy Theater Gajes, doskonale znanej jeleniogórzanom z poprzednich festiwali. Monumentalne przedstawienie opowiada o przygodach Odyseusza po bitwie pod Troją. Droga powrotna Odyseusza nie jest łatwa i trwa wiele lat. Na wyspach, które odwiedza, czyha niebezpieczeństwo, pokusy i zaklęcia. Jak zwykle, podczas przedstawień tego teatru publiczność wędruje z aktorami, prowadzona ruchem wielkich machin, które są charakterystycznym elementem ich działań plenerowych.

36. MFTU
Jelenia Góra 20-22 lipca 2018

20 lipca PIĄTEK
21.15 Uroczyste otwarcie 36. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Amfiteatr – Plac Ratuszowy
21.30 Flow Fireshow – Polska – „Wielki Gatsby” – pokaz tańca i ognia
21.45 Teatr Ósmego Dnia – Polska – „Summit_2.0”

21 lipca SOBOTA
16.00 Teatr Szczęście – Polska – „Ale Cyrki”
17.00 Theater Irrwisch – Austria – „Nujork Denzing Kwiin”
18.00 Luigi Ciotta – Włochy – „Tutti in Valigia”
19.00 Theater Irrwisch – Austria – „Mudjumping”
20.00 V.O.S.A Theatre – Czechy – parada od Bramy Wojanowskiej na Plac Ratuszowy
20.20 V.O.S.A Theatre – Czechy – “High Dreaming”
21.30 Teatr HoM – Polska – „Golem Godula”

22 lipca NIEDZIELA
16.45 PasParTouT – Niemcy – „RaTaTa”
17.30 Luigi Ciotta – Włochy – „Sweet Dreams”
18.00 Teatr Porywacze Ciał – Polska – „Hultaje”
19.00 PasParTout – Niemcy – „RaTaTa”
19.45 Teatr HoM – Polska – „Monsieur Charlie”
20.45 Teatr Ewolucji Cienia – Polska – „Fin Amor”
22.00 Theater Gajes – Holandia – „Odyssee” parking przy Hotelu Mercure (ul. Sudecka 63)

Plakat 36. MFTU.jpg