To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tyle płacisz na swój urząd

Tyle płacisz na swój urząd

Nieco ponad 1000 złotych kosztuje każdego mieszkańca Karpacza utrzymanie administracji samorządowej w mieście. To najwięcej w byłym województwie jeleniogórskim. Najtańszy urząd ma Mirsk - tu na głowę mieszkańca przypada niespełna 230 złotych wydatków na działalność urzędu. Co ciekawe, ponadtrzykrotnie mniejsze pod względem ludności miasto i gmina Bogatynia wydaje na funkcjonowanie administracji tylko 4,5 miliona mniej niż Jelenia Góra.

W listopadzie mija połowa obecnej kadencji samorządu. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje podatników utrzymanie administracji w każdej z gmin regionu jeleniogórskiego oraz administracji powiatowej. Sposób obliczeń był prosty: przez liczbę mieszkańców każdej gminy i powiatu podzieliliśmy sumę wydatków na administrację (rozdziały 75022 - rady miast i gmin i 75023 - urzędy miast i gmin) z 2007 i pierwszej połowy 2008 roku.

Uzyskane wyniki pokazują utrzymującą się od kilku lat tendencję - najdroższą administrację mają Karpacz, Bogatynia, Szklarska Poręba oraz najmniejsza gmina w regionie - Platerówka. Czy to oznacza, że samorządy te są rozrzutne, że gminni i miejscy urzędnicy zarabiają więcej niż ich koledzy w innych gminach, a może jest ich więcej i wydają więcej na paluszki i kawę, a wójtowie i burmistrzowie nie oszczędzają na komórkach i delegacjach?

Mamy strażaków i strażników
Burmistrz Karpacza Bogdan Malinowski twierdzi, że znaczny wpływ na koszty funkcjonowania jego administracji ma fakt, że na etatach w urzędzie miasta są strażacy ochotnicy i strażnicy miejscy.

- W różnych gminach jest to różnie rozwiązane. Pytanie tylko, czy miastu nie jest potrzebna straż pożarna i straż miejska. Bo można byłoby te etaty zlikwidować, uzyskać jakieś oszczędności, ale skórka za wyprawkę nie byłaby chyba warta - dodaje. Przyznaje też, że jego urzędnicy zarabiają nieźle, ale „trzeba dobrze płacić, żeby administracja była sprawna”.

Jego zdaniem sporo kosztuje też utrzymanie samych budynków, w których pracują urzędnicy. Oprócz głównej siedziby urząd utrzymuje też budynek MOPS-u, biblioteki, straży pożarnej i informacji turystycznej.

Cały artykuł w najnowszych „Nowinach Jeleniogórskich” nr 45/2008

Tyle płacisz na swój urząd
Tyle płacisz na swój urząd

Komentarze (2)

W przypadku Jeleniej Gory urz€dnicy zarabiaj za piciu kawy podczas pracy w urzedach.iCH PRACA POLEGA NA ZMI€KCZANIU PETENTA - W CZASIE.
CIERP

strażacy i strażnicy jedynie zasluguja aby tych etatow nie likwidować.
Oni jedynie sa widoczni, pracauja prawie jak wolontariusze.