To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tydzień Kultury Lwowskiej i Kresowej

Tydzień Kultury Lwowskiej i Kresowej

Swoje święto obchodzą mieszkańcy naszego regionu związani z Kresami Wschodnimi. Od 8 czerwca zapraszają wszystkich na koncerty, wystawy i wykłady. Wstęp na nie jest bezpłatny.

Tydzień Kultury Lwowskiej i Kresowej rozpocznie się w Jeleniej Górze 8 czerwca o godz. 16.00 spotkaniem w klubie Relaks. Podczas inauguracji Tygodnia prelekcję o prof. Mieczysławie Gębarowiczu, polskim humaniście, historyku sztuki, w latach 1923-1939 wykładowcy Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i Politechniki Lwowskiej, ostatnim dyrektorze Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, wygłosi Tadeusz Samborski, przewodniczący Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP.

Do obchodów włączyli się także jeleniogórscy uczniowie. 10 czerwca o godz. 11.00 w Zespole Szkół Ekonomiczno - Turystycznych odbędzie się seminarium „Bohaterów wskrzesić czas..” Wezmą w nim udział młodzi ludzie opiekujący się Skwerami Orląt Lwowskich, Lwowskim oraz Wołyńskim w Jeleniej Górze. Zaplanowano także otwarcie wystawy malarstwa „Obrona Lwowa” oraz występ zespołu Agat.

W Muzeum Przyrodniczym 12 czerwca przeniesiemy się do uzdrowisk na Kresach. O godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa „Sanatoria i uzdrowiska kresowe” oraz prelekcja Tomasza Kuby Kozłowskiego, autora ekspozycji „ Łyk Naftusi. Opowieść o kresowych uzdrowiskach”. Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie barwnie opowie o zdrojach w Niemirowie, Szkle, Lubieniu, Morszynie i Truskawcu, które sobie upodobał i wnikliwie śledzi od lat.

Nie zabraknie koncertu piosenek lwowskich, tak lubianych przez jeleniogórzan. Można będzie ich posłuchać 14 czerwca w Jeleniogórskim Centrum Kultury podczas XXII Spotkania z Piosenką Lwowską i Kresową. Wystąpią zespoły z naszego regionu oraz z Czech.

Tydzień Kultury Lwowskiej i Kresowej zakończy się 15 czerwca w kościele NMP w Karpaczu, gdzie o godz. 16.00 wystąpią laureaci białoruskiego konkursu „Eurydyki 2019”.