To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Trzeba słuchać: Tajemnica ludzkiego mózgu

Trzeba słuchać: Tajemnica ludzkiego mózgu

„HIPOKAMP” to najnowsza płyta Marka Napiórkowskiego, znakomitego muzyka rodem z Jeleniej Góry, wydana na 30-lecie jego działalności artystycznej!
Tytuł autorskiego albumu Pierwszej Gitary Polskiego Jazzu nawiązuje do tajemniczego i nie do końca zbadanego obszaru, jakim jest ludzki mózg. Podobnie, osadzona w oryginalnym kontekście brzmieniowym, nowa muzyka gitarzysty to spektrum tajemniczych i nieoczywistych barw. 

„HIPOKAMP” jest albumem pełnym intrygującej muzyki, łączącym wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznych struktur dźwiękowych i frapujących dialogów instrumentów perkusyjnych. Premierowe Trio, oparte na dźwiękach elektrycznej gitary, analogowych syntezatorów (Jan Smoczyński) i stylowo brzmiącej perkusji (Paweł Dobrowolski), Napiórkowski postanowił wzbogacić obecnością multiperkusjonisty – Brazylijczyka Luisa Ribeiro. Gościem specjalnym, który pojawia się na płycie, jest - ceniony w Europie i na świecie saksofonista jazzowy - Adam Pierończyk. Wszystkie kompozycje na płycie, z wyjątkiem: Space Oddity, Absolute Beginners (David Bowie), Água e Vinho (Egberto Gismonti), są autostwa Marka Napiórkowskiego.
Marek Napiórkowski to czołowy polski gitarzysta i kompozytor. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów muzycznych, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę - jedenastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”.
Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują albumy sygnowane jego nazwiskiem: „Szukaj w snach” (2018), „WAW-NYC” (2017), „Sextet - Trójka Live" (2016), "Celuloid" (2015), "UP!" (2013), "KonKubiNap" (2011), "Wolno" (2007, złota płyta), "Nap" (2005). Na jego płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk.
Komponował muzykę do spektakli teatralnych, a w 2018 zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej, będąc autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej. Od grudnia 2017 roku prowadzi autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” na antenie radia Chilli Zet. Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

MAREK NAPIÓRKOWSKI „HIPOKAMP”
Marek Napiórkowski - gitary
Jan Smoczyński – instrumenty klawiszowe, syntezatory
Paweł Dobrowolski - perkusja
Luis Ribeiro- instrumenty perkusyjne
Adam Pierończyk – saksofon sopranowy (1,2)

Wszystkie kompozycje: Marek Napiórkowski
z wyjątkiem: Space Oddity, Absolute Beginners (David Bowie), Água e Vinho (Egberto Gismonti)

Produkcja muzyczna: Marek Napiórkowski
Współpraca aranżacyjna: Jan Smoczyński, Paweł Dobrowolski
Nagranie, miks, mastering: Leszek Kamiński
Edycja: Jan Smoczyński, Robert Kubiszyn

Nagrano 12 i 13 maja 2019 w Studio S4 Polskiego Radia w Warszawie

See video