- Mundurowi będą pomagać w dotarciu do nekropolii i poruszania się przy nich oraz reagować na bieżąco, by rozładować ruch przy cmentarzach - wyjaśnia Edyta Bagrowska z policji w Jeleniej Górze. Policjanci apelują, by nie jeździć na pamięć, bo przy nekropoliach są zmienione zasady parkowania. Na drogach funkcjonariusze będą sprawdzać m.in.
przestrzeganie ograniczeń prędkości na drogach dojazdowych do miast
stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci
stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów
stosowanie się do ograniczeń oraz zakazu ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów
właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów stosowanie przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.
Zwiększonym nadzorem obejmą także dworce kolejowe i autobusowe oraz komunikację zbiorową.
Jak nie dać się okraść w czasie świąt? (rady policjantów)
Pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą więcej pieniędzy, niż potrzebujemy.
Nie nośmy dokumentów, pieniędzy, kluczy czy przedmiotów wartościowych w reklamówkach ani w otwartych dużych kieszeniach odzieży. (Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni ubrania).
Korzystając ze środków komunikacji miejskiej, torebkę lub plecak miejmy zawsze przed sobą i trzymajmy je w dłoni.
Nie pozostawiajmy przy nagrobkach swojego mienia bez należytego nadzoru. Czasem wystarczy chwila naszej nieuwagi, np. oddalenie się od miejsca pochówku po wodę do kwiatów lub odejście ze śmieciami do kosza, aby stać się ofiarą kradzieży.
Bądźmy uważni podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. W miarę możliwości unikajmy ścisku i przygodnie poznanych osób (w tym przypadku zastosujmy zasadę ograniczonego zaufania). Jak bezpieczne dotrzeć i wrócić z cmentarza?
Również piesi powinni pamiętać o bezpiecznym zachowaniu się na drodze – zwłaszcza w okolicach cmentarzy.
Przechodzenie przez jezdnie powinno odbywać się tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub wyznaczonych w tym okresie miejscach. W porze wieczorowo-nocnej, poruszając się po drodze poza terenem zabudowanym, powinniśmy mieć elementy odblaskowe, np. odblaski dołączone do torby lub kamizelki odblaskowe. To sprawi, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a co za tym idzie – zwiększy się nasze bezpieczeństwo.
Komentarze (9)
Policjanci beda czuwac z radaramii bloczkami na mandaty,tak wyglada pomoc,dlaczego w latach szesdziatych nie bylo takiej potrzeby.
Dla przypomnienia ;/www.auto-swiat.pl/prawo/10-przepisow-o-ktorych-kierowcy-zwykle-nie-pamietaja/k4lhpp
Pomimo że święto zmarłych co niektórzy już dziś śpieszą się zasilić ich grono.
Żadnej uprzejmości na drodze, zaślepienie przemijającym czasem.
STOP jutro jest dzień i trzeba żyć .
panie a kontrolują wszystkich czy da sie przejechać na podwójnym gazie?
Na bocznych nie stoją.
Byłem świadkiem jak w Maciejowej koło biedronki na drodze zemdlala kobieta. Ktoś dzwonił po pogotowie które odmówiło przyjazdu a następnie zadzwonili na Policję (kobieta upadła i leżała na drodze ale nie chciała pomocy pogotowia). Po kilku telefonach pierwszy patrol przyjechał bez pośpiechu po około 20 minutach. A przecież było to koło cmentarza w Maciejowej i drodze wjazdowej od Wrocławia. Żenada. Nadaje się do prokuratury. Ruch jak cholera na drodze leży pół przytomna osoba a oni przyjeżdżają po 20 minutach. Pełen szacun.
bo policjant to szmata... kazdy bez wyjatku... niestety:(
prawdziwy to dobry zjebus pewnie pierwszy prosi policję o pomoc
Akcja potrwa do niedzieli jutra (2 listopada).
Dlaczego k/Biedronki w Cieplicach k.Korony o zmroku brak świateł na przejściu dla pieszych?