To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tranzyt Wenus na Stogu Izerskim

Fot. JBT

Góry Izerskie od kilku lat mają coraz większe znaczenie dla popularyzacji astronomii, która staje się jednocześnie magnesem przyciągającym miłośników obserwacji gwiazd i planet do Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Kolejną okazją ich spotkania na Stogu Izerskim było zjawisko, które wystąpi ponownie... 11 grudnia 2117 roku – przejście Wenus między Ziemią a Słońcem.

Nocą z 5 na 6 czerwca dr Tomasz Mrozek i dr Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzili prelekcje poświęcone Słońcu, Wenus i tranzytom Wenus oraz temu, co ciekawego można zobaczyć na niebie. Później trwało rozstawianie teleskopów, oglądanie internetowych transmisji przebiegu zjawiska z obserwatoriów na całym globie aż o 4:40... wzeszło Słońce. Już po chwili, nawet bez lunety, przez ochronne okulary, można było zobaczyć plamkę Wenus, wędrującą po słonecznej tarczy. Obserwacja przez teleskopy, umożliwiające zobaczenie także plam na Słońcu, robiła wrażenie nawet na astronomach i studentach astronomii, którzy spoglądają przez nie codziennie.

SAM_9430.JPG
SAM_9439.JPG
SAM_9440.JPG
SAM_9447.JPG
SAM_9452.JPG
SAM_9453.JPG
SAM_9455.JPG
SAM_9456.JPG
SAM_9457.JPG
SAM_9458.JPG
SAM_9463.JPG
SAM_9464.JPG
SAM_9465.JPG
SAM_9467.JPG
SAM_9470.JPG
SAM_9471.JPG
SAM_9472.JPG
SAM_9478.JPG
SAM_9481.JPG
SAM_9486.JPG
SAM_9487.JPG
SAM_9495.JPG
SAM_9499.JPG
SAM_9507.JPG
SAM_9513.JPG
SAM_9521.JPG
SAM_9522.JPG
SAM_9537.JPG
SAM_9549.JPG
SAM_9552.JPG
SAM_9555.JPG
SAM_9556.JPG
SAM_9571.JPG