To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

TEATRRRAŁKI nie tylko dla najmłodszych

TEATRRRAŁKI nie tylko dla najmłodszych

15 maja w Zdrojowym Teatrze Animacji rozpoczną się 19. Dziecięco – młodzieżowe konfrontacje teatralne – TEATRRRAŁKI, organizowane przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze. Impreza potrwa do 18 maja. 

Będzie to całkiem spore przedsięwzięcie, bowiem w tegorocznych Teatrrrałkach weźmie udział ponad 400 uczestników, którzy zostaną podzieleni na kilka grup wiekowych i uczestniczyć będą w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach. I tak dzieci w wieku 8-11 lat w atrakcyjnej i łatwej do przyswojenia formie gier i zabaw będą pracować nad dykcją i wyrazistością mowy (co może się przydać nie tylko w spektaklu, ale i w życiu codziennym). Drugi warsztat przewidziany dla tej grupy wiekowej, to animowanie lalki - „ożywianie” poprzez udzielenie głosu. Uczestnicy w wieku 12 – 15 lat również zostaną podzieleni na dwie grupy i będą pracować na warsztatach emisji i impostacji głosu, czyli po prostu pracy nad głosem - dowiedzą się, co to jest skupienie i koncentracja uwagi w spektaklu, ale przecież ta wiedza również przyda się „na codzień”. Uczestnicy w grupie wiekowej 16 – 18 lat podczas warsztatu będą uczyć się budowania relacji pomiędzy aktorami podczas spektaklu, prowadzić dialog z partnerem scenicznym oraz pracować nad ruchem i gestem. Dwa warsztaty zostaną przeprowadzone dla uczestników bez podziału na grupy wiekowe: pod okiem instruktora będzie można zaprojektować afisze oraz plakaty teatralne do swoich przedstawień. Efekty ich pracy zostaną zaprezentowane na wystawie 18.05. w Zdrojowym Teatrze Animacji w podczas gali wręczenia nagród. W czasie drugiego warsztatu uczestnicy stworzą kostium dla czterech różnych postaci scenicznych zaproponowanych przez instruktora. Swój warsztat będą mieli także instruktorzy, a poprowadzi go reżyser teatralny. Warsztat pomyślany został jako wsparcie i pomoc w ich pracy z młodzieżą w procesie tworzenia spektaklu teatralnego. Będą także dodatkowo zorganizowane działania animacyjne dla dzieci.
Prezentacje konkursowe spektakli odbywać się będą na scenie Zdrojowego Teatru Animacji, zaś warsztaty w Osiedlowym Domu Kultury, poprowadzą je aktorzy: Jan Kochanowski, Tadeusz Rybicki, Lidia Lisowicz, Dorota Bąblińska-Korczycka, malarz, reżyser Zbigniew Szumski oraz artyści plastycy: Edyta Kulla i Mirosław Kulla. W jury zasiadać będą: Agnieszka Włoch - reżyserka teatru dla dzieci i młodzieży, Katarzyna Szumska – malarka, scenografka, Perla Kotmelova - aktorka z Czech, Bogdan Nauka – reżyser, dyrektor ZTA. Koordynatorem projektu jest Jacek Paruszyński – aktor, animator dziecięcych zespołów teatralnych.
W przedstawieniach konkursowych zaprezentują się przedszkolaki ze Zgorzelca i Jeleniej Góry, zespoły teatralne prowadzone przez domy kultury w Bolesławcu, Świętoszowie, Siechnicach, Legnicy, Kamiennej Górze, Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki, Centrum Kultury w Piasecznie, Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze i Parafię pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Drzonkowie – Zielonej Górze oraz teatrzyki szkolne, m.in. ze Szkoły Podstawowej w Zgorzelcu, Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu, Liceum Ogólnokształcącego w Chojnowie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Kędzierzynie – Koźlu. W tym roku liczna jest reprezentacja Czech – na Teatrrrałkach zaprezentują się: Artystyczna Szkoła Podstawowa i Stowarzyszenie Turnovská Bohéma oraz Turnowskie Studio Teatralne z Turnova, Artystyczna Szkoła Podstawowa i Zespół Szkół Pedagogicznych z Liberca i kółko teatralne przy domu kultury DDM Smetanka w Novym Borze. 17.05. (piątek) po zakończeniu wszystkich prezentacji konkursowych (godz.15.15) w Zdrojowym Teatrze Animacji odbędzie się dyskusja panelowa adresowana do uczestników projektu. Gala Festiwalowa, podczas której zostaną ogłoszone wyniki konkursu, odbędzie się 18.05. o godz.11.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji.

Teatrrrałki 2019 - nj24.jpg