To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

TEATRRRAŁKI dla młodych artystów

Gwiazdą imprezy będzie teatr HILT z Pragi, który zaprezentuje spektakl "Fantom".

Blisko 350 młodych artystów zjedzie do Jeleniej Góry na „TEATRRRAŁKI. Dziecięco – młodzieżowe konfrontacje teatralne” organizowane przez Osiedlowy Dom Kultury. Impreza trwać będzie od 27 do 30 maja.

Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do teatrów dziecięcych działających na terenie Dolnego Śląska, jak również z terenów przygranicznych, głównie z Czech. Czeskim partnerem międzynarodowego spotkania młodych artystów jest centrum rekreacyjne dla dzieci i młodzieży Žlutá ponorka - Turnov.

Oficjalne otwarcie przeglądu teatralnego odbędzie się w środę 27 maja o godz. 17.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze. Festiwal zainauguruje wydarzenie specjalne - spektakl ubiegłorocznego laureata przeglądu: „Szare eminencje zachwytu” - Teatru PRO-MOTOR z Gimnazjum nr 3 w Lubaniu.

W ramach imprezy obędzie się konkurs dla teatrów amatorskich skupiających dzieci i młodzież od 6 do 16 roku życia. Do konkursu zgłosiło się 30 zespołów teatralnych. Aż 23 zespoły - 7 z Czech i 17 z Polski, skupiające łącznie 350 małych aktorów - będą walczyły o nagrody, prezentując swoje przedstawienia w środę 27 maja i piątek 29 maja, w salach Osiedlowego Domu Kultury oraz w czwartek 28 maja w Miejskim Domu Kultury „Muflon”. Spektakle oceniać będą: Levan Mantidze scenograf, malarz, rzeźbiarz, grafik, Agnieszka Włoch - reżyser teatrów dzieci i młodzieży, pedagog, twórczyni Ogólnopolskiego Forum Teatrów Dziecięcych MINIATURY w Opolu, Jan Kochanowski - aktor Teatru CINEMA i Paweł Sikora - muzyk, kompozytor i aktor Teatru MASKA.

Do uczestników projektu skierowane są również warsztaty: teatralne oraz plastyczne, konkurs na najlepszy plakat i afisz teatralny połączony z wystawą wszystkich zgłoszonych prac oraz profesjonalnych plakatów i afiszy teatralnych pt. : „Afisz a plakat teatralny”, zwiedzanie Uzdrowiska Cieplice wraz z przewodnikiem oraz wycieczka do Zdrojowego Teatru Animacji i zwiedzanie jego kulis.

Kolejną atrakcją skierowaną zarówno do uczestników projektu jak i mieszkańców Jeleniej Góry, dzieci, młodzieży i ich rodziców będzie spektakl gościnny profesjonalnego teatru HILT z Pragi w technice tzw. „czarnego teatru”, który odbędzie się 29 maja o godz. 18.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji.

Uroczyste podsumowanie projektu, wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się w sobotę, 30 maja, o godz. 11.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze.