To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tanio już było. Pożyczki w bankach mają być znacznie droższe

fot.: iStock

Zamiast ok. 800 złotych przyjdzie płacić nawet 2 400. Tak teraz mają wzrosnąć koszty pożyczenia pieniędzy.

Narodowy Bank Polski właśnie orzekł, że stopy procentowe pozostawia na obecnym poziomie – rekordowo niskim 0,1 procent. To oznacza, że praktycznie nie opłaca się trzymać pieniędzy na lokatach bankowych, a same banki niewiele zarabiają na kredytach czy pożyczkach.

Co nie oznacza, że osoby, które pożyczają pieniądze mają się z czego cieszyć, ale to wynika z innej sprawy. Z końcem czerwca przestał działać przepis wprowadzony w Polsce na czas pandemii. To prawo obniżało maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych - prowizji i różnego rodzaju opłat - dla kredytów. Bo trzeba pamiętać, że pożyczając pieniądze banki „dokładają” do niego różne inne opłaty. Do lipca musiały być niskie.

Z wyliczeń firmy Expander wynika, że teraz te opłaty mogą być nawet trzy razy wyższe niż jeszcze kilka dni temu. „Dla przykładu przy pożyczce na 3 000 zł na 23 miesiące maksymalna wysokość kosztów pozaodsetkowych wzrośnie z 780 zł do 2 400 zł.” - informuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Jeżeli ktoś pożyczy 1 00 na sześć miesięcy, to limit kosztów wynosił 180 zł, a teraz to 401 zł. W przypadku 10 000 na pięć lat było to 4 500, a obecnie górna granica to 10 000 zł.

Różnica wynika z faktu, że limit obowiązujący w bankach wraca do poziomu sprzed pandemii. „Warto jednak dodać, że przy krótszych okresach spłaty wzrost będzie mniejszy. Ważne jest również to, że suma kosztów pozaodsetkowych nie może być wyższa niż kwota kredytu.” - zaznacza ekspert. Dlatego tak ważne jest porównywanie ofert banków i zwracanie uwagi na koszty pozaodsetkowe. „Konkurencja na tym rynku jest spora, a poszczególne oferty istotnie się od siebie różnią.” - dodaje Sadowski.

Komentarze (4)

Smoleńsk

8:40:21 Błasiak "zmieści się śmiało"

8:40:58 Protasiuk "kurwa mać"

8:41:02 NN "O Jezu"

8:41:03 NN "Kurwa"

Dziękujemy Ci mały kulawy hitlerze Kaczyński.

"Pomniki smoleński i Lecha Kaczyńskiego nienaruszalne. Specustawa zapewni im ochronę." Mhm. Do wyborów. Dlatego proponuję schody Tytusa wpisać do Konstytucji. Potem na Żoliborz. Bylem na placu Bankowym gdy obalony został Dzierżynski. Będę na placu Zwycięstwa z młotkiem. Będziemy burzyć schody Tytusa. To będzie dzień wolności.

Lichwa w krajach Islamu jest zakazana.

Naturalnie wymyślono Nowy Polski Ład, by temu i innym przypadkom zapobiegł dla dobra suwerena, a tak - chcieliście aby powrócił Tusk - więc, kara musi być! Jeszcze tylko likwidacja TVN24 i będzie można kraść bez zahamowań! "My ludzie PiS godnie zarabiamy (adekwatnie do umiejętności i zasług), zatem nie musimy brać pożyczek" - na utrzymanie banków niech łoży głównie "średnio zamożna" klasa, ta z zarobkami 2900 zł na rękę...