To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szybka Kolej Miejska – są propozycje nowych przystanków

Będzie remont linii kolejowej na trasie z Piechowic do Szklarskiej Poręby – tak wynika po wczorajszym spotkaniu władz miasta, województwa i Polskich Linii Kolejowych. Przy tej okazji władze miasta chcą przyśpieszyć prace nad tramwajem miejskim.

- Polskie Linie Kolejowe – powiedział Jerzy Łużniak z zarządu województwa – przystępują do prac, których wynikiem będzie modernizacja linii kolejowej na odcinku Piechowice – Szklarska Poręba. Poszerzymy zakres na odcinek Piechowice – Jelenia Góra w takiej formule, by był on podstawą dla uruchomienia jeleniogórskiego „tramwaju miejskiego”.

We wczorajszym spotkaniu uczestniczyli także prezydent Marcin Zawiła, zastępca Hubert Papaj, Zbigniew Gzik, zastępcą dyrektora Oddziału Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przedstawiciele tych instytucji. Rozmawiano ogólnie o spraw związanych z komunikacją szynową w aglomeracji Kotliny Jeleniogórskiej.

– Interesuje nas sieć połączeń kolejowych między Jelenią Górą i pobliskimi miejscowościami, ale najpilniejsza jest sprawa włączenia w proces projektowo-budowlany systemu jeleniogórskiej Szybkiej Kolei Miejskiej – mówił M. Zawiła. - To najlepszy moment, bo można włączyć się w cały proces projektowania i budowy połączeń kolejowych, przez co unikamy podwójnych uzgodnień, tworzenia osobnych planów, itp.

Co ustalono? PLK udostępni posiadane studium wykonalności. Dzięki temu, przy dokonywaniu aktualizacji studium będzie można zaplanować nowe przystanki na linii kolejowej z Jeleniej Góry do Piechowic. Wskazaniem lokalizacji tych przystanków ma zająć się miasto. Proponowane nowe lokalizacje to m.in.: przystanek w rejonie estakady na Zabobrzu, Kolegium Karkonoskiego, Kościoła Garnizonowego. Z kolei do remontu mają być przeznaczone przystanki m.in. Jelenia Góra Zachodnia, Cieplice.

- Wskazania dotrą do PLK w przyszłym tygodniu – zapewnił Cezariusz Wiklik, rzecznik prasowy UM w Jeleniej Górze.
 

Komentarze (12)

Przystanek przy ul Spółdzielczej też by się przydał ,w okolicach Jelenia Plast

Trzymam kciuki za powodzenie tych planó !

Ale ściemnianie i pokazywanie niby pracy. Śmiechu warte. Przecież koncepcja wykorzystania kolei w ruchu miejskim i podmiejskim ma już ponad 10 lat. Także są i tam propozycje przystanków takie same jak to niby wymyśliły obecne władze!

też będzie miało przystanek?

Drodzy Redaktorzy ! NIE PISZCIE "tramwaj miejski" !!!! Szybka Kolej Miejska to NIE TO SAMO !!!!! Robicie ludziom wode z mózgu !!!! Tramwaj jest ELEKTRYCZNY a SZKM bedzie na bazie SZYNOBUSÓW które są spalinowe !!!!

żeby tylko były wagony typu wars, w warsie sa najlepsze imprezy!

do nemo i czarnego - nawet jak się pisze żółcią, warto pomyśleć. Po pierwsze - nieprawda, że 10 lat temu były takie plany i te same przystanki, choćby dlatego, że nikt nie myślał o skomunikowaniu Tesco, nie było Kolegium Karkonoskiego, itp. Odrobinę powagi, poproszę. A po drugie - kto powiedział, że na linii SKM będą jeździły spalinowe szynobusy??!! Koncepcje są rozmaite, a PLK, która ma obsługiwać tę linię nie lubi spalinowych, bo ponoć szkodzą ich trakcji. Uprzejmie proszę "fachowców internetowych", żeby - przed napisaniem - sprawdzili cokolwiek. Będzie zdrowiej dla wszystkich

Jeśli łużniak tak samo truje i ściemnia jak przy prywatyzacji szpitala - bo tak trzeba nazwać stan liwkidacji szpitala w JG - to jako kolej powrócą chyba konie i trampki od chińczyka. Producencie doniczek wróc do tego co ci wychodziło i nie papraj swoich brudnych glinianych łap do niczego bo Jelenią Górę zaorają a ostatni zgasi światło

spokojny a widziałeś jakie szynobusy jeżdżą w tej chwili? Raczej nie widać na nich wysięgników trakcji elektrycznej. Jak narobią tych przystanków to będzie to raczej powolny tramwaj miejski:)

PLK to Polskie Linie Kolejowe - NICZYM nie jeżdżą bo tylko zajmują sie infrastrukturą czyli torami :)))) A szynobusy są spalinowe z silnikami klasy EURO IV i EURO V - o ile to Ci cos mówi domorosły fachowcu :)))

Taka SKM była by fajna w relacji Piechowice - Jelenia Góra - Mysłakowice