Szwajcar i Czeszka wygrali „królewski” 40. Bieg Piastów

Dokładnie 1426 zawodników z 27 krajów trzech kontynentów, Europy, Azji i Ameryki Północnej, ukończyło główną konkurencję jubileuszowego Biegu Piastów - bieg stylem klasycznym na 50,5 km. Zawody na Polanie Jakuszyckiej są zaliczane do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet i do klasyfikacji FIS Worldloppet Cup. Dystans nazywany „królewskim” najszybciej pokonali Szwajcar Toni Livers (czas 2:18,42 godz.) i czeska narciarka Adela Boudikova (2:35,02 godz.).

Na podium stanęli również i wysokie nagrody w euro odebrali Jiri Rocarek (Czechy) – 2:20,12 godz. i Benoit Chauvet (Francja) – 2:20,56 godz. oraz panie Francuzka Aurelie Dabudyk i Czeszka Klara Moravcova. Najlepszy z Polaków Daniel Iwanowski (UKS Rawa Siedlce) zajął czzternaste miejsce. Z polskich biegaczek najszybciej finiszowała 17-letnia Kamila Boczkowska (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra – SMS Karpacz), której trenerem jest trzykrotny zwycięzca Biegu Piastów Stanisław Michoń.

Przed startem głównej grupy „piastowiczów” na trudną trasę w Górach Izerskich wyruszyli zwycięzcy BP sprzed lat, Zbigniew Lis, Waldemar Witulski, Mariusz Jasiński, Edward Dudek i Stanisław Michoń. Najliczniej reprezentowane w 40. BP były Warszawa, Wrocław, Jelenia Góra, Poznań i Kraków. Zadowoleni narciarze chwalili na mecie profesjnalną organizację prestiżowej imprezy, słoneczną pogodę i dużą pomoc wolontariuszy. Włoszkę Gildę Ventura zachwyciły świetna trasa i malownicza okolica oraz znakomicie zaopatrzone punkty żywnościowe.