To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szukając Marilyn: Greene, Plewiński, Rolke

Szukając Marilyn: Greene, Plewiński, Rolke

Jeleniogórska galeria BWA zaprasza na wystawę trzech wybitnych osobowości fotografii - Wojciecha Plewińskiego, Tadeusza Rolke i Miltona Geene’a, zatytułowaną „Szukając Marilyn – Finding Marylin”. Wernisaż w piątek, 23 listopada, o godz. 17.00. Pół godziny później rozpocznie się spotkanie z Wojciechem Plewińskim, Tadeuszem Rolke i Waldemarem Plusą (kuratorem wystawy). Wystawa „Szukając Marilyn – Finding Marylin” w jeleniogórskim BWA potrwa do 16 stycznia 2019 r.

Punktem wyjścia jest moda w fotografii lat 50. i 60. 
Trzej artyści, których prace zaprezentujemy, publikowali swoje fotografie w tym samym czasie. Greene utrwalał kobiece piękno w Ameryce pełnej rosnącej powojennej zamożności i wolności. Plewiński i Rolke fotografowali kobiety w stalinowskiej i peerelowskiej Polsce, w której codziennością były aresztowania, wyroki i niepewność jutra. Na wystawie pokażemy nie tylko niezwykłe fotografie kobiet, spośród których wyeksponujemy około 14 fotografii Marilyn Monroe autorstwa Greene’a, wielkoformatowe powiększenia prac Plewińskiego i Rolke, ale także zastanowimy się nad poszukiwaniem ideału piękna dzięki wypowiedziom artystów: M. Wojciechowskiej (szkło), K. Ludwiczaka (szkło), J. Szpili (malarstwo), R. Olbińskiego (malarstwo), J. Zawalińskiego (rzeźba).

Milton Greene (1922 - 1985) swoje najważniejsze zdjęcia (publikowane między innymi w „Harper’s Bazar”, „Vogue” czy „Life Magazine”) wykonał w latach 50- tych i 60-tych. Fotografował m.in. Elizabeth Taylor, Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Ave Gardner, Sammy Davis, Jr., Catherine Deneuve, Marlene Dietrich, Judy Garland i oczywiście Marilyn Monroe.

Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku i całe swoje profesjonalne życie związał z Krakowem, z którego pochodzi. Co nie oznacza, że nie podróżował. Wręcz przeciwnie. Wspaniały cykl z Włoch z lat 50-tych ciągle czeka na odkrycie. Również w latach 50-tych zaczął pracę z “Przekrojem” dla którego wykonał setki zdjęć “kociaków”. Starsze pokolenie zapewne pamięta okładki “Przekroju” i piękne zdjęcia dziewczyn z tamtych lat.

Tadeusz Rolke urodził się w w 1929 roku. Początki jego twórczości przypadły na lata 50-te ubiegłego stulecia. Publikował w tygodnikach: „Stolica”, „Świat” oraz w miesięcznikach „Polska” i „Ty i Ja”. Fotografował modę dla „Przekroju”, ukazującego się wówczas w Krakowie. Jego ulubioną modelką z tamtego okresu jest Lucy a przed jego obiektywem stawały sławy tamtych lat. Jedną z nich bez wątpienia była Elżbieta Czyżewska – uważana przez niektórych za Polską Marilyn Monroe.

Wystawa „Szukając Marilyn – Finding Marylin” w jeleniogórskim BWA potrwa do 16 stycznia 2019 r.

Szukając Marilyn – Finding Marylin - plakat.jpg
Szukając Marilyn.jpg
Rolke-Plewiński.jpg