Makabryczna pamiątka dawnego wymiaru sprawiedliwości przykryta była pod stosunkowo niewielką warstwą ziemi. Resztki starych murów są w bardzo dobrym stanie. Ludzkie szczątki wypełniające wnętrze dawnej budowli są mocno zmieszane. Bo przed wiekami zupełnie nie przejmowano się tym, co zostało z publicznie potępionych i uśmierconych przestępców. Spod ziemi wydobyto kości co najmniej kilku straconych tu ongiś złoczyńców.
Odkrycie szubienicy w tym rejonie nie było szczególną niespodzianką. W archiwach miejskich zachowało się bowiem sporo materiałów dokumentujących jej istnienie. Wśród nich są jednak jedynie schematyczne rysunki przedstawiające wygląd okolicy. Archeolodzy nie mieli więc informacji o dokładnej lokalizacji obiektu i mogło im dopisać mniej szczęścia. Wykazali się jednak świetną intuicją. Postawili na najwyższy punkt wzniesienia i trafili bez pudła.
Prace poszukiwawcze rozpoczęły się w sobotę 28 kwietnia i trwały nieco ponad tydzień. Zorganizowali je doskonale znani już nie tylko w naszym regionie pasjonaci archeologii miejsc straceń ze Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa. Członkowie organizacji w dorobku mają sporo podobnych sukcesów. Odsłonili już kilka historycznych szubienic w naszym regionie, choćby w Lubomierzu, Miłkowie, Wojcieszowie, Złotym Stoku i Lubaniu. Są też skarbnicą wiedzy na temat funkcjonowania dawnego wymiaru sprawiedliwości.
W prace archeologiczne na jeleniogórskim Wzgórzu Kościuszki zaangażowanych było kilkanaście osób, w tym goście z Czech. Wśród nich była też siedmioosobowa grupa wolontariuszy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studenci archeologii przyjechali do Jeleniej Góry, ponieważ tylko tutaj mogli uczestniczyć w pracach badawczych tego rodzaju.
Odkryta przed tygodniem jeleniogórska szubienica szubienica wzniesiona została najprawdopodobniej w XVI wieku i pełniła swoje funkcje do XVIII stulecia. Częściowo rozebrana została w listopadzie 1778 roku.
Nie wiadomo jeszcze jaki los czeka teraz pozostałości historycznej budowli kryjącej wiele strasznych tajemnic. Gospodarze Jeleniej Góry nie zdecydowali jeszcze czy odpowiednio zabezpieczą i wyeksponują znalezisko, by mogło się stać jedną z niezwykłych atrakcji turystycznych miasta.
Więcej na temat odkrytej szubienicy i złoczyńcach, którzy stracili tu życie oraz pracy miejskich katów w „Nowinach Jeleniogórskich”.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...