To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sztuka i obraz - rozmowa o komiksie

Rys. Rafał Tomczak Otoczak

Jeleniogórska galeria BWA zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu „Sztuka i obraz”. W piątek, 17 listopada 2017, o godz. 18.00 panel dyskusyjny z udziałem Wojciecha Birka i Jerzego Szyłaka zatytułowany "Komiks we współczesnej kulturze ikonicznej". Rozmowę poprowadzi Piotr Machłajewski.

Prof. dr hab. Jerzy Szyłak (ur. 1960) - autor szeregu prac o komiksie oraz przemianach zachodzących w kulturze współczesnej. Do jego najbardziej znanych publikacji należą Komiks: świat przerysowany (1998) Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku (1999) oraz Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej (2001), Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej (2002). Był czas, kiedy sam próbował sił jako rysownik komiksowy, ale obecnie ogranicza się jedynie do pisania scenariuszy dla innych twórców. W jego twórczości komiksowej widać wyraźne dążenie do prowokacji, naruszania konwencji gatunkowych i granic dobrego smaku oraz eksplorowania obszarów pogranicznych.

Dr Wojciech Birek (ur. 1961) - pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, badacz, kiedyś publicysta, od czasu do czasu scenarzysta i rysownik, czasami organizator wystaw, a najczęściej tłumacz komiksów i tekstów o komiksach z języka francuskiego. Od wielu lat współpracownik Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor książek Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje (2013), Grzegorz Rosiński - mistrz ilustracji i komiksu (2012) oraz czekających na druk: Główne problemy teorii komiksu oraz Henryk Sienkiewicz w obrazkach.