Szpital Bukowiec od dawna jest kulą u nogi Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze. Ostatnio przestał się zadłużać, a na działalności bieżącej – jak twierdzi prezes zarządu PCZ Wiesława Gajewska – wychodził na niewielki plus. To jednak za mało, by dostosować szpital do wysokich standardów i zmienić jego profil działania na bardziej rentowny i odpowiadający potrzebom pacjentów. Na to trzeba milionów, których PCZ nie ma.
Te pieniądze, jak również wiedzę i doświadczenie, jak je wydać, ma posiadać EMC Instytut Medyczny SA.
Jak mówi prezes firmy Piotr Gerber, majpierw budynek Bukowca zostanie wyremontowany. Jego zabytkowy charakter i wspaniałe położenie zostaną wyeksponowane.
Musi być też zmodernizowany, między innymi w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne. Gdy zrobiono to w szpitalu w Ozimku, okazało się, że w administracji pracuje za dużo ludzi. Przed prywatyzacją w administracji i obsłudze technicznej w Ozimku było zatrudnionych 45 osób, a po zmianach zaledwie pięć. W Bukowcu w administracji zatrudnionych jest 12 osób, w dziale technicznym trzy.
- Nie może być tak, że na odziale dziecięcym jest jedno dziecko i cała rzesza lekarzy - powiedział prezes Gerber.
Które oddziały zostaną zamknięte? Decyzji jeszcze nie podjęto. Idea jest taka, by szpital był w pełni wykorzystywany i dzięki temu zarabiał na siebie. Prezes Gerber uważa, że Bukowiec ma uzupełniać się ze Szpitalem Wojewódzkim w Jeleniej Górze.
- Oni mają pacjentów po udarach, z którymi nie za bardzo wiedzą, co zrobić - tłumaczył. - Moglibyśmy zająć się długoterminową opieką nad takimi osobami. Oczywiście musimy być też zdolni obsłużyć pacjentów lokalnych z Kowar.
Na etatach w Bukowcu pracuje 226 osób. Przez rok ma być nie mniejsze niż 160 etatów.
Komentarze (4)
Na ostatnim piętrze można zrobić mieszkania dla personelu. Mam zamiar przenieść się do tego szpitala. Pielęgniarka z Łodzi.
NARESZCIE - niech nadejdzie czas menegerów a ,, filizyfowie ,, np. kier techn. do kopania rowów a nie niszczenia zabytkqwego szpitala .
Trzymam Kciuki.
Życze wytrwałości i twardej ręki.
szpital to nie hote
No i po latach może się okazać , że jeśli prezes spółki nie jest wybierany w Kraju Rad (np.: powiatowych .. :-) ) - to można utrzymać Szpital typu powiatowego dla ponad 40 tys. mieszkańców ...
A tak bardziej obrazowo : Gdyby mieszkańcy składali się po 5,_ od głowy co miesiąc - kwota zebrana znacząco przekraczałaby koszty funkcjonowania tego Szpitala ...
Tylko po 5,_ co miesiąc !!!!!!!!