To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szlakiem historii kowarskiego uranu

Stara widokówka ze zbiorów. Z. Kaniuka

To będzie ostatnim już w tym roku wakacyjny "Spacer po Kowarach z przewodnikiem". Wszytkich, którzy chcą poznać historię i sekrety ciekawego miasteczka, w sobotę 25 sierpnia, mogą wybrać się na wędrówkę szlakiem historii kowarskiego uranu. Bezpłatną dla uczestników wycieczkę poprowadzi Bernard Utrata.

Zbiórka o godz. 10.00, na ostanim przystanku autobusowym przy ul. Wiejskiej 70 w Kowarach (przy dawnej stołówce Kopalni „Wolność”).

Program spaceru obejmuje m.in.: wysłuchanie historii Kopalni Magnetytu i Uranu „Wolność”. Zapoznanie się z powojenną historią zakładu wydobywczego, procesem technologicznym produkcji koncentratu uranowego i pozyskiwania z rudy uranowej pierwiastków ziem rzadkich. Przejście fragmentem nieczynnej linii kolejowej oraz tunelem pod Przełęczą Kowarską.

UWAGA! Ze względu na odcinkowo trudne warunki terenowe trasy prosimy zaopatrzyć się w odpowiedni strój, m.in. spodnie z długimi nogawkami, wierzchnie okrycie oraz porządne obuwie. Prosimy w miarę możliwości zabrać ze sobą również latarki.

Uczestnicy spacerów powinni zapoznać się z ich regulaminem na stronie: https://turysta.kowary.pl/spacery-po-kowarach-z-przewodnik…/