To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szkoły otwierają się na gimnazjalistów

W Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych otwarte zostaną trzy nowe kierunki. Fot. ROB

Kilkanaście nowych kierunków kształcenia przygotowały jeleniogórskie szkoły ponadgimnazjalne na nadchodzący rok szkolny. Miasto pomaga im w promocji. To sposób na walkę z niżem.

Zawodu technik elektryk będą uczyć w „Mechaniku”, kształceniem konserwatorów mebli zajmą się w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Z kolei w ZSE-T będą kształcić techników... turystyki wiejskiej. To tylko niektóre z szeregu propozycji jeleniogórskich szkół na nadchodzący rok szkolny.

 

– 43% młodych ludzi uczących się w naszych szkołach ponadgimnazjalnych pochodzi spoza Jeleniej Góry. Poziom tych szkół stale się podnosi i to powoduje, że dużo uczniów przyjeżdża, a za nimi idzie subwencja – mówi prezydent Marcin Zawiła. – Dlatego intensywnie pracujemy z dyrektorami szkół nad uatrakcyjnieniem profilu nauczania w Jeleniej Górze.

 

Dodał, że w mieście nie ma już tzw. szkół monotematycznych, czyli kształcących w jednym bądź dwóch pokrewnych zawodach. Są zespoły szkół a w nich, jak mówi Zawiła, kierunki nauczania będą zmieniały się elastycznie, według potrzeb.

 

W „Mechaniku” wykonają kolejne podejście do zawodu technik przetwórstwa tworzyw sztucznych. W ubiegłym roku otwarto taki kierunek, ale zainteresowanie było małe a to zdaniem władz przyszłościowy zawód.

 

– Spotkaliśmy się kilka razy z przedsiębiorcami, którzy zajmują się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Oni ciągle potrzebują ludzi wykształconych w tym kierunku – mówi Marcin Zawiła. Chodzi o takie zakłady jak Dr. Schneider, Draexlmaier czy Jelenia Plast.

 

- W tym roku podchodzimy do tematu trochę inaczej – mówi prezydent. – Uzgodniliśmy harmonogram wizyt gimnazjalistów w tych fabrykach. Inaczej jest, jak się mówi o tym zawodzie a inaczej, jak zobaczy się zakład na własne oczy.

 

W zakładach przetwórstwa tworzyw będą też prowadzone praktyki dla uczniów, możliwe też, że pracownicy poprowadzą kursy dokształcające. W jeleniogórskich szkołach ponadgimnazjalnych uczy się obecnie około 5 tysięcy młodych ludzi.

 

Miasto mocno włącza się w promocję szkół. – Będą drukowane zwarte informatory, ogłosiliśmy też konkurs na filmiki robione przez młodych ludzi, promujące ich szkoły – mówi Marcin Zawiła. – Mamy nadzieję, że takie filmy, zrobione przez młodzież, bardziej trafią do młodzieży niż suche wykłady.

 

Filmy można tworzyć do 9 kwietnia. Później będzie rozstrzygnięcie konkursu na uroczystej gali z wręczeniem nagród. Patronat nad tym konkursem objęły m.in. „Nowiny Jeleniogórskie”. Więcej szczegółów na ten temat wkrótce. Uczniowie zainteresowani udziałem szczegółów mogą dowiedzieć się w swoich szkołach.

 

Co nowego?

Na rok szkolny 2012/2013 jeleniogórskie szkoły ponadgimnazjalne różnych typów przygotowały – poza stałym zestawem ofert – nowe kierunki kształcenia, w tym:

 

  1. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych

- technik ochrony środowiska (być może także – technik optyk)

 

  1. Zespół Szkół Technicznych „Mechanik”

- technik elektryk

- technik spedytor

 

  1. Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych

- technik turystyki wiejskiej

 

  1. Zespół Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych

- technik hodowli koni

- technik pszczelarz

 

  1. Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2

- technik żywienia i usług gastronomicznych

- technik technologii żywności

 

  1. Zespół Szkół Licealnych i Usługowych

- technik żywienia i usług gastronomicznych

- technik technologii żywności

 

  1. Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych

- konserwator mebli

- projektowanie wnętrz i projektowanie mody

a w Liceum Plastycznym – technik plastyk

 

Centrum Kształcenia Ustawicznego:

- asystent osoby niepełnosprawnej

- opiekun osoby starszej

- opiekun w domu pomocy społecznej

- opiekun środowiskowy

- technik ochrony fizycznej osób i mienia

Komentarze (5)

"W zakładach przetwórstwa tworzyw będą też prowadzone praktyki dla uczniów" Czyli będzie jeszcze tańsza siła robocza lecz wykonywana praca tej taniej siły roboczej nie będzie niestety zadowalająca.

No i znowu powtarza się coś co jest nikomu niepotrzebne. Technik obsługi turystycznej istnieje już w Zespole Szkół Ekonomiczno - Turystycznych w Jeleniej Górze a miasto wyraża zgodę na otwarcie nowej klasy w Zespole Szkół Licealnych i Usługowych. Pytanie - no i po co?. ZSET ma przygotowaną bazę dydaktyczną a w ZSLiU trzeba będzie ją stworzyć. I w ten oto sposób miasto jedno mówi a i tak bez sensu drugie robi.
Życzę dalszych tak głupawych pomysłów.

Brak jakiejkolwiek polityki oświatowej w tym mieście. Pełny konserwatyzm. Ogromna spychologia miasta (urzędników samorządowych szczególnie z wydziału edukacji). Brak pomysłów na nowe kwalifikacje i zawody. Sztuczne utrzymywanie szkół zawodowych - przykład wybitny to Zespół Szkół Licealnych i Usługowych - wszystkie zawody w tej szkółce są powielone, dublowane i po co? I to ma być polityka oświatowa miasta. Wstyd Panie Prezydencie Zawiła. Albo Pan zacznij działać albo "kończ Waść - wstydu swoim wyborcom oszczędź", którzy Panu zaufali w wyborach. Miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze.

Witam
Po analizie lokalnego rynku pracy (więcej niż Miasto Jelenia Góra) można wyróżnić kilka zawodów poszukiwanych na rynku: kucharz, kelner, barman, pośrednik usług finansowych/ubezpieczeniowych. ZSliU kształci więc w tych kierunkach po których można znaleźć pracę.
Do "Widzę i.." Jeżeli jest zainteresowanie zawodem to należy stworzyć możliwości kształcenia. Nie otworzymy przecież klasy o specjalności poławiacz pereł....
Informacja portalu jest nierzetelna - nie otwieramy technikum obsługi turystycznej.

do JolamZ. "Jeżeli jest zainteresowanie zawodem to należy stworzyć możliwości kształcenia". Bardzo proszę aby Pani czytała ze zrozumieniem a nie działała pod wpływem emocji i "obrony szkoły", w której Pani pracuje. Rynek pracy to nie tylko jeleniogórski i okoliczny rynek pracy bo gdyby tak było to większość szkół należałoby zamknąć (włącznie z "Mechanikiem"). Opiera się Pani na analizie lokalnego rynku pracy? A ja pytam której analizie i za jaki okres czasu? Więcej pokory Szanowna Pani. Jeżeli powołuje się Pani na jakąkolwiek analizę to należy podać źródło. Czyż nie tak? No ale "każda sroczka swój ogonek chwali". A tak na marginesie, to ta wasza szkoła jest całkiem fajna i tylko szkoda, że brak wam kreatywności a może odwagi?