To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szkło, które wpada w oko!

Fot. Arkadiusz Podstawka

Mowa tu nie o okruchu z baśni „Królowa Śniegu”, ale o najnowszej ekspozycji Muzeum Karkonoskiego Nowe Nabytki 2014, którą od dwóch tygodni podziwiać można w Jeleniej Górze.

Muzeum Karkonoskie już dziś szczyci się najbogatszą kolekcją szkła artystycznego spośród wszystkich, jakie znaleźć można w Polsce. Zbiór ponad siedmiu tysięcy szklanych arcydzieł powiększył się właśnie o nowe nabytki, które na początku lipca bieżącego roku wzbogaciły stałą ekspozycję.
Za szybami muzealnych gablot pysznią się i mienią wszystkimi kolorami wspaniałe puchary, kielichy, szklanice, karafki i remery. Każdy dzbanuszek czy wazon to obiekt niemal niepowtarzalny, to przedmiot wykonany z największą precyzją i namaszczeniem, skrupulatnością i artyzmem – wystawa Nowe Nabytki 2014 zebrała bowiem aż czterdzieści unikatowych dzieł sztuki, wykonanych w trzech z najlepszych manufaktur (nie tylko w skali regionu, ale całej Europy); Huty Karlsthal, Huty Josephine w Szklarskiej Porębie oraz Firmy Fritza Heckerta w Piechowicach.
Kolekcja wpaść w oko może każdemu, niekoniecznie miłośnikowi i koneserowi szkła artystycznego. Poukładane w zgodzie z harmonijną gamą barw małe dzbanuszki, kielichy, szklanice i wazony - już z daleka przyciągają zwiedzających do muzealnych gablot. Podświetlone w zgrabny sposób eksponaty błyszczą niemal jak drogocenne kamienie, zasługując bez wątpliwości na miano szklanych skarbów Dolnego Śląska.
Wytworzone w duchu i stylistyce epok biedermeier, historyzmu, secesji oraz art deco, barwione, rytowane, szlifowane i malowane szkło przedstawia motywy pamiątkowe, myśliwskie, symboliczne i ornamentalne. Twórcami większości eksponatów byli prawdziwi mistrzowie - między innymi Franz Pohl (założyciel huty Josephine) czy Moritz Finsch, słynny malarz szkła, działający w XIX wieku w Cieplicach. Nowa kolekcja wpisuje się doskonale w charakter zbiorów im. Mieczysława Buczyńskiego, uzupełniając je o kolejne, niezwykłe egzemplarze, dla których trudno było by o lepsze „lokum”. Bo to właśnie Jelenia Góra pochwalić się dzisiaj może najważniejszą (nie tylko w Polsce), monograficzną kolekcją szklarskiego rzemiosła.
Zakupioną dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wystawę szkieł śląskich Nowe Nabytki 2014 podziwiać będzie można do końca lipca. Po tym czasie część eksponatów uzupełni stałą wystawę szkła artystycznego muzeum.
W celu popularyzacji kolekcji szkieł śląskich Muzeum Karkonoskie przygotowało specjalną ofertę edukacyjną, skierowaną do różnych grup wiekowych, która poprzez zabawę i działania twórcze przybliża historię szklarstwa śląskiego. Zajęcia odbywać się będą do 30.09.2014.

il. 1.jpg
il. 2.jpg
il. 3.jpg
il. 4.jpg
il. 5.jpg
il. 6.jpg
il. 7.jpg
il. 9.jpg
il. 10.jpg
il. 11.jpg
il. 12.jpg

Komentarze (1)

Szkło jest piękne i warto odwiedzić nasze Muzeum Karkonoskie. Jeśli kogoś interesuje zakup ręcznie grawerowanego szkła w karkonoskich klimatach z XIX wieku to warto odwiedzić Szklaną Manufakturę w Jeleniej Górze. Podaje wam namiary do Mistrza Grawerki www.szklanamanufaktura.pl mają tam równeiż sklep online, ale warto odwiedzić pracownię i zobaczyć jak tworzy mistrz. Wszystko wykonywane ręcznie, beż użycia laserów i innych takich nowoczesnych metod.