To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szczepienia w żółwim tempie

Szczepienia w żółwim tempie

21 720 szczepionek podano w powiatach regionu jeleniogórskiego od początku akcji szczepień przeciwko covid-19 do 10 lutego. 6292 osoby zostały zaszczepione dwoma dawkami. W ciągu ostatnich ponad dwóch tygodni - czyli od 25 stycznia, gdy rozpoczęto szczepienia populacyjne - w regionie jeleniogórskim wykonano podano 12 570 szczepionek.

Najwięcej szczepień, jak dotąd, wykonano u nas w Jeleniej Górze, gdzie do 10 lutego podano 5195 szczepionek, a 1843 osoby zostały zaszczepione drugą dawką. Od 25 stycznia podano 2895 szczepionek.
4875 szczepień wykonano w powiecie zgorzeleckim. Od 25 stycznia – 2355; drugą dawką – 1662. W powiecie bolesławieckim przeprowadzono 4678 szczepień; od 25 stycznia – 2978; drugą dawką zaszczepiono 1311 osób. Szczepienia w powiecie karkonoskim: 2107 ogółem; 292 - drugą dawką; od 25 stycznia – 1557. W powiecie lwóweckim: 1769; 535; 1049. W powiecie lubańskim: 1577, 373; 927. W powiecie kamiennogórski: 1519; 276; 719. Tempo szczepień w powiatach regionu jeleniogórskiego nie odbiega od tempa w innych powiatach na Dolnym Śląsku i w Polsce. Dane z raportów ministerstwa zdrowia.
Takie tempo szczepień - nawet zdając sobie sprawę, że warunkowane przede wszystkim ograniczonymi dostawami szczepionek - nie napawa optymizmem. Według wyliczeń agencji Bloomberg przy obecnym tempie szczepień odporność populacyjną Polska osiągnie w 2,5 roku. Realnie pewnie szybciej, bo z czasem dostępność szczepionek wzrośnie, dzięki akceptacji preparatów kolejnych firm i wzroście produkcji w tych, które już mają certyfikaty. Raczej nierealną nadzieją jest jednak zaszczepienie potrzebnej ilości Polaków do końca tego roku.
Tak wyglądają szczepienia w skali makro. A jak to się odbywa w skali przychodni? W przychodni „Zabobrze”, która opiekuje się największą ilością pacjentów w Jeleniej Górze mówią, że akcja szczepień odbywa się sprawnie.
- To nie jest szczególnie skomplikowane logistycznie, zważywszy, że do zaszczepienia mamy 30 pacjentów tygodniowo – mówią w przychodni. - Pacjenci są dokładnie informowani, jak mają się przygotować do szczepień, kiedy mają przyjść i wszystko odbywa się bez większych zakłóceń. Oczywiście mamy swoje uwagi, co do całego systemu szczepień. Przede wszystkim krytycznie oceniamy dostarczanie takiej samej ilości szczepionej przychodniom dużym - jak nasza, gdzie zapisanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów i kilka tysięcy w samej grupie najstarszych seniorów - i tym znacznie mniejszym, gdzie wszystkich pacjentów jest kilka tysięcy, a czasami kilkaset. Liczba dostarczanych szczepionek powinna być proporcjonalna do ilości zapisanych pacjentów, a cała logistyka szczepień powinna opierać się właśnie na POZ-etach. Wtedy na pewno cały mechanizm szczepień odbywał by się sprawniej – uważają w przychodni „Zabobrze”.
Nie znaczy to, że wszystko obywa się idealnie. Pewnym problemem jest nieterminowość dostaw.
– To nie zdarza się ciągle, ale jednak są takie sytuacje, że szczepionka zamiast w poniedziałek przyjeżdża do nas np. we wtorek. To oznacza dla nas pewne komplikacje, ale rodzimy sobie z nimi tak, żeby nie były odczuwalne dla pacjentów – tłumaczą w przychodni. Proszą też, żeby podkreślić bardzo dobrą współpracę z jeleniogórskim pogotowiem ratunkowym. – Uruchomiono tam zespół, pomagający nam zaszczepić pacjentów, którzy nie mogą sami dotrzeć do przychodni. Za te inicjatywę dyrektorowi placówki należą się podziękowania.
 


 

Komentarze (47)

"a cała logistyka szczepień powinna opierać się właśnie na POZ-etach."
Bzdura - powinno się szczepić w wydzielonych centrach szczepień w halach sportowych, wystawienniczych - jak w GB, czy w Izraelu. Pod warunkiem odpowiedniej ilości szczepionek.

no wlasnie, pod warunkiem. a ten w najblizszych kilkunastu tygodniach spelniony nie bedzie!

W żółwim tempie Łużniak remontuje Wojska Polskiego .Prace zamarły,eksperci szacują ze jeżeli tempo prac zostanie zachowane to jest szansa że nową w całości wyremontowaną ulicą. Mieszkańcy oraz nieliczni turyści będą mogli przejechać juz 2026 roku.Wśród zagrożeń mogących utrudnić to ambitne założenie. Wymieniają możliwe usterki które mogą wystąpić po okresie gwarancyjnym pierwszego odcinka.

A co ma piernik do wiatraka?

Wspólny mianownik tempo

Bredzisz, szczochu...

Tak rób remonty dróg przy -10

Włosi szczepią na lotnisku w Rzymie.

"Obiektywna" redakcjo "zapomnieliście napisać jak to się odbywa w Europie. Niejaka von der Leyen wczoraj powiedziała że Polska jest najsprawniejsza w całej Europie w postępie szczepień. Tak, ta pisowska Polska...

Nie dyskutuj,taka natura redaktora.Oczywista oczywistość go nie przekona i tak napisze ze zawsze będzie wina rządu lub pis.Zupełnie odwrotnie jak to ma miejsce w przypadku rządzących Jelenią Górą. Tu oczywistej niekompetencji kumoterstwa układów układzików nie widzi. Widocznie tez jest elementem układanki.Tak to działa

Jak to niektórym ciężko sią czegoś nauczyć. Za PO zawsze winny był Tusk, to wg tej samej retoryki teraz oczywistym jest, że za PIS-oirów winny wszystkiemu jest Kaczor i jego rząd.

Do 13 stycznia zaszczepionych zostało 0,82 na 100 mieszkańców Polski. Najwyższy odsetek zaszczepionych w przeliczeniu na 100 mieszkańców jest w Danii – 2,04, Włoszech – 1,32 oraz Hiszpanii 1,24. Przed Polską znalazły się także Słowenia, Estonia, Litwa, Niemcy i Chorwacja.
Żródło: Our World in Data

jakie ma znaczenie do 13.01. Dzis jest 11.02 i na tej dacie sie skup.

Kulawy dyktator hitler kaczyński i krzyworyjec moravitzky zabijają ludzi.

Wczorajszy "dzień mediów bez wyboru" przypomniał mi 13 grudnia roku pamiętnego.

Czekam na wydanie papierowe Gazety z tym najważniejszym nekrologiem kulawego dyktatora hitlera kaczyńskiego.

Cała Polska śpiewa z nami: Je*** pis.

Po ciebie też przyjdą

Po mnie przyszli. 14 grudnia. Zaś w 1985 roku dostałem w sadzie we Wrocławiu wyrok : 12 miesięcy na 3 lata zawiasów.

Hitler kaczyński i krzyworyjec moravitzky zabijają ludzi.

No to wreszcie pochwal się dziadu swoim nazwiskiem, skoro byłeś takim bohaterem. Niech Ci przypną jakiś order a Nowiny niech opublikują życiorys gieroja. No i koniecznie zdjęcie.

Język jakby podobny do języka jakiego używa M, Bustowski. Czyżby?

Do bolszewika ,ty to jednak jesteś poje..ny,ale przynajmniej dajesz dowód na istnienie wolności słowa w tym kraju.

Zadaję publicznie pytanie czy senator mróz osoba publiczna i poseł machałek osoba publiczna są już zaszczepieni?

Byli już w drodze ale ubiegł ich Miller z żoną i kilkudziesięcioma innymi uważającymi się za elitę elit.Odnosnie pani poseł Machałek może być szczepiona razem z nauczycielami juz od jutra.

Najwyższy czas się obudzić - wzywał pod warszawską prokuraturą prezes stowarzyszenia Iustitia prof. UŚ Krystian Markiewicz. Sędzia zwracał się do tych, którzy przeczytają później jego słowa, "siedząc na kanapie i obserwując wydarzenia w Polsce". - Jeśli takie osoby się nie ruszą, same mogą zostać w przyszłości wyciągnięte z wygodnej kanapy. Może wtedy krzykną "konstytucja" albo "wolne sądy", ale w tych sądach może wtedy już nie być wolnych sędziów

Przecież nj24 nie wydostał się z łap PZPR-u którego był organem. Dla nich liczy się tylko opluwające wszystko lewactwo.

Zapisałam 81 letniego ojca w przychodni Zabobrze już 15 stycznia i do dziś nie mam nawet terminu . Nie wiem czy dożyje szczepienia , jak to w takim tempie idzie.

Idź podziekuj narodowemu socjaliście senatoru Mrozu z pisbolszewii.

Kłamiesz. Termin otrzymuje się w momencie rejestrowania.

Tak mówią w tvp? To trochę się mijają z prawdą. Aha, CPK też jeszcze nie ma i nie mamy miliona aut elektrycznych. To tak dla wiadomości.

Wymieniłeś inwestycje które są w trakcie realizacji. To tak dla otrzeźwienia....

Realizacji?! Nawet nie ma planów! Są za to wypłaty. Duże wypłaty. Nie pisz więcej, bo się ośmieszasz.

Aha, jeszcze nie wspomniał o stępce polskiego promu. Rdzewiejącej. jeszcze coś chcesz dodać?

Do mieszkanki z konieczności-pretensje do Chin,oraz komisji europejskiej,napisz pozew do Sztrasburga!

Do mieszkanki z konieczności-pretensje do Chin,oraz komisji europejskiej,napisz pozew do Sztrasburga!

bo ludzie nie chcą...

Nie mówią tylko znam z praktyki.Jeden telefon na infolinię i mamuśka zarejestrowana wraz z podanym terminem. Już po pierwszym szczepieniu i o dziwo ma termin na drugą dawkę. Ale tego nie powiedzą w TVN.

Jasne, pewnie tym RAUNDAPEM, o którym piszesz kilka postów niżej. Pajacyku.

Do trend-jakoś Janda i Miler żyją, więc to chyba nie taki zły środek.

Ta władza wypowiedziała wojnę prawdzie, miłości, mądrości, dobremu prawu i wolności

Z prawdą chcesz walczyć kłamstwa popaprańcu
Myślisz, że ją zwiedziesz w swym diabelskim tańcu
Prawda jest nieśmiertelna i nigdy nie skona
W końcu ciebie dogoni, dopadnie, pokona
I wieniec klęski ci na skronie włoży
I do grobu na wieczne potępienie złoży
Największa zakało polskiego plemienia
Gorsza jesteś niż korona wirus, dżuma i cholera
Pycha kroczy przed upadkiem
Hańba będzie twoim spadkiem
Dla tych co się dla ciebie poświęcili
Dla ciebie się skundlili i zeszmacili

Władza pis poczęła się i wyrosła na kłamstwie, na kłamstwie się utrzymuje i rozrasta jak pasożyt w żywym organizmie narodu niszcząc go

Już prawie 11 lat jak dochodzą do prawdy i dojść do niej nie mogą. Zamiast prawdy zalewają nas potokami kłamstwa i manipulacji. Chcą zdusić prawdę i założyć jej knebel na usta. Boją się prawdy jak diabeł wody święconej.
Zamiast prawdy zorganizowali nam 96 polityczno-religijnych sabatów kłamstwa i nienawiści w Warszawie profanując krzyż boski z udziałem duchownych kościoła katolickiego.
Biała róża stała się symbolem skrajnej głupoty i nienawiści taka to sztuczka szatana, którego pisi uznali za swojego pana.

"Kto jest z prawdy słucha głosu mego" - mówi Bóg
Kto jest z kłamstwa słucha głosu szatana i uznaje go za swojego pana

Przeżyliśmy potop szwedzki
Przeżyliśmy też radziecki
Ale czy przeżyjemy potop kłamstwa kaczego i cało wyjdziemy z niego?
Jeśli nie schronimy się do arki prawdy Noego?

Pierwszym najważniejszym wymiarem wielowymiarowego Boga w obszarach wartości jest prawda.
JP2 "Demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm" i dyktaturę
Bez jakich wartości?
Głównie bez prawdy, miłości, mądrości, dobrego prawa i wolności w granicach tego prawa.

W dziejach świata walka dobra ze złem toczyła się i toczy na 5 ciu głównych frontach
Pierwszy front to walka prawdy z kłamstwem;
Drugi front to walka miłości z nienawiścią;
Trzeci front to walka mądrości z głupotą;
Czwarty front to walka dobrego prawa ze złym prawem;
Piąty front to walka wolności ze zniewoleniem.

Uważam, że najważniejszym frontem walki jest walka prawdy z kłamstwem zarówno w wymiarze globalnym jak i w tym lokalnym np. w USA lub w Polsce.

W USA kłamstwo Trumpa zostało pokonane ale jakie spustoszenie demokracji dokonało?

Trzeba apelować do Bidena aby ujawnił rozmowę braci przed tragicznym lądowaniem Tupolewa w Smoleńsku. Pomogło by to obnażyć cały mechanizm kłamstwa toczącego Polskę jak rak od 11 lat.

Jeszcze ludzkość nie zginęła póki my żyjemy
Co nam kłamstwa przemoc wzięła prawdą odbierzemy
Marsz, marsz człowieku do prawdy się zapisz
Tak ludzkości naszej długi swoje spłacisz

Wyrzucenie z raju poprzedziło uwierzenie w kłamstwo szatana "Owoce z tego drzewa są dobre"
Koszmar 2WŚ i holokaustu poprzedziło kłamstwo Hitlera i jego ideologów o "germańskiej rasie wyższej.
Głęboki podział w Polsce dokonał się na podstawie kłamstwa o lepszym i gorszym sorcie. Ustala się sorty "Kto jest lepszy a kto gorszy" Jak w faszyzmie ustala się kto jest "rasą panów"

Polska przypomina coraz bardzie piekło i tak wygląda jakby w Niej władzę przejęła armia demonów,
Których nikt nie przekona co jest białe a co czarne
Co jest piękne, co poczwarne
Co jest dobre a co złe
Co jest prawe i sprawiedliwe a co nie
Co jest prawdą a co kłamstwem
Co uprzejme a co ****stwem
Co jest mądre a co g****e
Wszystkich Świętych mają w doopie

Zrywają i konsumują owoce z filozoficznego drzewa zakazanego. Z drzewa dowolnego definiowania dobrego i złego.

W przeciwieństwie do Trumpa Biden jest człowiekiem prawdy co jest bardzo nie na rękę aktualnej władzy w Polsce bazującej na fałszu i kłamstwie.

Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli z kłamstwa kaczora i jego niewoli

Zaprawdę powiadam wam jeśli nie obnażycie kłamstwa smoleńskiego nie pokonacie władzy Kłamczyńskiego

Aleś ty g****

Odstaw raundap

Uśmiałem się. Z ciebie. Nawet nie potrafisz napisać nazwy bez błędu.

Kompromitacia i opieszałość Uni Europejskiej, wadliwie skonstruowane umowy są przyczuną i są odpowiedzialne za śmierć wielu obywateli Uni Europejskiej. UNI EUROPEJSKIEJ Panie redaktorze. Proszę to napisać, jak oczywiście strach Pany na to pozwoli. OPIESZAŁOŚĆ UNI EUROPEJSKIEJ.

Przestańcie się kompromitować i zacznijcie nareszcie pisać prawdę. Dość kłamstw. Dość.

Podobno D...a załątwił szczepionki po znajomości, spod lady u Trampka.

Trump dalej jest prezydentem? Coś przegapiłam?

UE jest do d.... Barachło do realizacji niemieckich interesów. Nawet szczepionek nie potrafią kupić.

Naszym kasa się skończyła. Rozkradli, rozdali nierobow i finito.

Do GT-kasa by była, ale jak to w demokracji,miljonerzy nie chcą płacić podatków,a biedni już nie mają pieniędzy.Nie ma więc za co kupić,poza kolejnością-kupiło by się wieś ale pieniądze gdzieś!Takie są niestety koszty demokracji.