Już w najbliższy weekend Dworzec PKP w Szklarskiej Porębie zmieni się w centrum nietuzinkowych wydarzeń adresowanych nie tylko do pasjonatów kolejnictwa. Trzydniowa impreza rozpocznie się w piątek 6 lipca i potrwa do niedzieli. Tego wyjątkowego święta nie można przegapić.
Pociągiem retro przez góry
Kolej Izerska to malowniczo położona transgraniczna linia kolejowa łącząca Jelenią Górę z czeskim Korenovem. To najwyżej położona trasa kolejowa w Polsce poprowadzona przez piękne góry. Kolej Izerską określić można mianem perły technologicznej ze względu na ilość i charakter obiektów inżynieryjnych, jakie trzeba było stworzyć, by pociągi mogły pokonywać trasę wyznaczoną w bardzo trudnym terenie.
O jej szczególnej wartości stanowi też fakt, iż jest to czynna linia kolejowa łącząca górskie stacje turystyczne, na której niedawno, dzięki staraniom lokalnego i regionalnego samorządu, reaktywowano regularny ruch pasażerski.
Świętowanie rocznicy uruchomienia Kolei Izerskiej musi mieć charakter wyjątkowej - historycznej podróży. Przez trzy dni od piątku do niedzieli codziennie rano i po południu pomiędzy Korenovem i Szklarską Porębą kursować będzie specjalny pociąg z lokomotywą retro. Piękną górską trasę pokonać będzie można, siedząc w starych wagonach zaczepionych do parowozu! Szczegółowy rozkład jazdy okolicznościowego pociągu retro znaleźć można na stronach internetowych www.szklarskaporeba.pl.
Na trzy dni dworzec PKP w Szklarskiej Porębie Górnej zmieni się w jedyną w swoim rodzaju halę wystawienniczą, w której prezentowane będą duże modele pociągów z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i Jaworzynie Śląskiej oraz akcesoria, jakimi posługiwali się kolejarze na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Tutaj też prezentowana będzie wystawa „Historia Kolei Izerskiej na starej fotografii”. Na torach przygotowana zostanie natomiast wystawa pojazdów szynowych oraz specjalistycznego sprzętu kolejowego służącego do obsługi transportu szynowego.
Dla tych, którzy lubią nie tylko przejażdżki koleją ale i piesze wędrówki po górach, na piątek przygotowano też wycieczki z przewodnikiem Magicznym Szlakiem Ducha Gór. W piątek przewodnicy górscy zbiorą chętnych na okołodwugodzinne wycieczki po okolicy.
Festyn kolejowy na stacji Szklarska Poręba Górna
W sobotę 7 lipca na stacji Szklarska Poręba Górna trwać będzie całodniowy Festyn Kolejowy. Oprócz otwartych od rana już od piątku wystaw poświęconych historii kolejnictwa na uczestników zabawy czekać będzie bogaty zestaw atrakcji estradowych z muzyką na żywo, stoiskami regionalnymi, placem zabaw dla dzieci oraz dobrym jadłem.
Szczególnym wydarzeniem będzie konkurs na najlepszy strój z dawnej epoki uwzględniający elementy strojów kolejarskich oraz podróżnych. Organizatorzy przewidzieli bowiem nagrody rzeczowe dla osób, które w tej rozrywkowej rywalizacji zajmą miejsca od pierwszego do szóstego.
Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy popisać się dobrym humorem, fantazją i pomysłowością oraz zgłosić się w sobotę przed południem w konkursowym stroju do Biura Organizatorów i podpisać oświadczenie o znajomości regulaminu. A później już tylko efektownie zaprezentować się przed publicznością. Jurorzy oceniać będą oryginalność przebrania, ewentualny sprzęt dodatkowy, w jaki wyposażeni będą startujący, oraz styl ich prezentacji na scenie.Podczas uroczystości z okazji 110-lecia Kolei Izerskiej w Szklarskiej Porębie pojawią się historyczne pojazdy szynowe. Wśród nich będzie słynny parowóz – tendrzak. Werdykt komisji konkursowej ogłoszony zostanie tego samego dnia, godzinę po prezentacji zawodników na scenie. Sobotnia zabawa na stacji potrwa do wieczora.
Kolejowa feta w Jakuszycach
Na finał w niedzielę 8 lipca zaplanowano ważną uroczystość w najwyższym poziomie polskiej kolei, czyli w rejonie stacji w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach. Kolejową fetę rozpocznie przejazd przez miasto zabytkowych samochodów ze świeradowskiego Kubu Ikar. O godz. 11.00 w Jakuszycach nastąpi oficjalne odsłonięcie obelisku upamiętniającego 110. rocznicę uruchomienia Kolei Izerskiej. W uroczystości okraszonej koncertem muzycznej formacji Jelonka Brass Band uczestniczyć będzie wielu znakomitych gości. Na miejsce wydarzenia będzie można, oczywiście, dojechać pociągiem, kursującym zgodnie ze świątecznym rozkładem jazdy. Dla tych, którzy od przygód komunikacyjnych wolą wędrówkę po górskich trasach, organizatorzy przygotowali całodniową (4-6-godzinną) wycieczkę z przewodnikiem, która odbywać się będzie równolegle z kolejową fetą przy torach.
Więcej informacji na temat w „Nowinach Jeleniogórskich” oraz na stronach internetowych www.szklarskaporeba.pl.
PROGRAM IMPREZY
6 lipca – piątek
Stacja Kolejowa Szklarska Poręba Górna
10.00 Uroczyste otwarcie Święta Kolei Dolnośląskiej oraz wystaw okolicznościowych
11.00 i 14.30 Wycieczki z przewodnikiem Magicznym Szlakiem Ducha Gór.
7 lipca - sobota
Stacja Kolejowa Szklarska Poręba Górna
Festyn Kolejarski
11.00 Koncert BLUE JEANS
11.00 – 12.00 zapisy do KONKURSU NA NAJLEPSZY STRÓJ RETRO
12.15 występ taneczny BIAŁE SKRZYDŁA
13.00 prezentacja uczestników KONKURSU NA NAJLEPSZY STRÓJ RETRO
13.15 występ taneczny BIAŁE SKRZYDŁA
14.10 ogłoszenie wyników KONKURSU NA NAJLEPSZY STRÓJ RETRO
14.30 recital piosenek Anny German
15.30 koncert BLUE JEANS
16.40 koncert W TYM SĘK
8 lipca – niedziela
10.00 przejazd zabytkowych samochodów Klubu Ikar ze Świeradowa Zdroju (z centrum Szklarskiej Poręby do Jakuszyc)
Stacja Kolejowa Szklarska Poręba - Jakuszyce
11.00 uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego 110. rocznicę powstania Kolei Izerskiej
11.30 koncert zespołu JELONKA BRASS BAND
Stacja Kolejowa Szklarska Poręba Górna
10.30 całodniowa wycieczka z przewodnikiem
13.00 przejazd zabytkowych samochodów Klubu Ikar
Komentarze (3)
Tu jest rozkład jazdy retro
http://www.szklarskaporeba.pl/files/do%20wydarzen/swieto%20kolei/rozkad%...
My grandmother Esther Grauer at 7 reenturd to her mother Sarah Ferber's birthplace about 1904 to visit her maternal grandfather Shmeul Ferber. Shemul owned the distillery and at noon distributed free shnoptz to his workers everyday. Esther, her mother Sarah, came with her baby sister Mary, and an Aunt Blema Bennett. The people used out houses and my grandmother remembers her zeide crying to see them off at railroad knowing he would never see her again.