To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Święto grafiki w Muzeum Karkonoskim

Grand Prix, praca Kim Hyun-Jin

Po raz czternasty Muzeum Karkonoskie zorganizowało Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka. W piątkowy wieczór, 26 stycznia udostępniono zwiedzającym pokonkursową wystawę. Od piątku aż do 11 marca można podziwiać 82 grafiki artystów z Polski i świata. W tym pracę Kim Hyun-Jin z Tajwanu uhonorowaną Grand Prix oraz pozostałe nagrodzone grafiki.

- 68 grafik. Tyle grafik stworzył Józef Gielniak w pobliskim Bukowcu. Pod względem ilościowym nie jest to wiele. Ale ten młody człowiek zapisał się w sposób niezwykły w dziejach nie tylko Kotliny Jeleniogórskiej. Zapisał się jako artysta, którego pracami inspirują się twórcy z Polski i świata od kilkudziesięciu lat –mówiła podczas wernisażu Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego. 

Na wernisaż do Jeleniej Góry przyjechali nagrodzeni graficy, jurorzy i współorganizatorzy konkursu. Po oficjalnym otwarciu wystawy i rozdaniu nagród laureatom, był czas na kuluarowe rozmowy o tym, w jaką stronę zmierza współczesna grafika. Wszyscy zgadzali się w jednym: poziom czternastej edycji Konkursu im. Gielniaka był na bardzo wysokim poziomie, a wystawę cechuje niezwykła różnorodność prac.
- Jestem z tym konkursem związany od samego początku. Tutaj dostałem nagrodę jako młody asystent zatrudniony na ASP. Od wielu lat występuję w konkursie w roli jurora. I mogę powiedzieć, że poziom prac XIV Konkursu jest znakomity. Od kilku edycji prace na konkurs napływają z całego świata, choć oczywiście wiekszość artystów jest z Polski. Bardzo się cieszę, że większość nagrodzonych prac wykonali młodzi artyści. Linoryt to wyśmienita technika. Tak naprawdę jest to prosta technika, a można w niej wyrazić tak dużo, czego doświadczycie państwo oglądając wystawę - komentował wystawę profesor Jacek Szewczyk z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
 

IMG_2982.JPG
IMG_2929.JPG
IMG_2935.JPG
IMG_2936.JPG
IMG_2940.JPG
IMG_2942.JPG
IMG_2949.JPG
IMG_2950.JPG
IMG_2953.JPG
IMG_2962.JPG
IMG_2965.JPG
IMG_2966.JPG
IMG_2971.JPG
IMG_2972.JPG
IMG_2974.JPG
IMG_2981.JPG
NIEDZIELA W MUZEUM 04-02-2018--[1].jpg