To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Świąteczne wycieczki Rajdu na Raty

Świąteczne wycieczki Rajdu na Raty

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają na najbliższe, sierpniowe wycieczki w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wycieczkę nr 28 odbędzie się w niedzielę 13 sierpnia 2017 r. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach. O godzinie 7.25 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do miejscowości Josefův Důl z przesiadkami w Szklarskiej Porębie Górnej i Smržovce. Trasa wycieczki o długości 19 km przebiega w środkowej części czeskich Gór Izerskich.
Od stacji kolejowej szlakiem niebieskim idziemy w górę rzeczki Jedlový. Po około 2 km dochodzimy do jednego z najpiękniejszych wodospadów Gór Izerskich. Kilka malowniczych kaskad ma łączną wysokość 15 m, teren wokół to rezerwat przyrody Jedlový důl. Na rozdrożu Pod Čihadlem spotykamy szlak czerwony, wędrujemy nim do szlaku żółtego, którym podchodzimy na Jizerę (1122 m). Na szczytową skałkę wchodzimy po metalowej drabinie, z góry rozciągają się wspaniałe widoki we wszystkich kierunkach. Po obejrzeniu panoramy idziemy do schroniska Smědava, gdzie zatrzymujemy się na odpoczynek. Chata Smědava, w XIX w. posterunek celny, stoi przy szosie łączącej północne i południowe podnóża Gór Izerskich. W końcowej części wędrówki drogą przez Mariánohorské boudy (osada pasterska powstała na początku XVIII w.) dochodzimy do stacji kolejowej Josefův Důl, skąd o godz. 16.57 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadkami w Smržovce i Szklarskiej Porębie Górnej), gdzie docieramy o godz. 19.19.

Wycieczka nr 29 odbędzie się we wtorek 15 sierpnia. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 7.55 do Szklarskiej Poręby. Trasa wycieczki długości 16 km przebiega w zachodniej części Pogórza Karkonoskiego.
Z autobusu wysiadamy na przystanku Szklarska Poręba Wodospad i po przejściu przez Kamienną idziemy do Wodospadu Szklarki. Wodospad o wysokości 13.3 m utworzony jest przez potok Szklarkę w malowniczym wąwozie o skalistych zboczach, w pobliżu znajduje się schronisko PTTK o nazwie Kochanówka. Następnie wzdłuż Czarnej Płóczki podchodzimy do skrzyżowania dróg leśnych Trzy Jawory i skręcamy na Drogę pod Reglami. Jest to leśny szeroki trakt biegnący Karkonoskim Padołem Śródgórskim oddzielającym Pogórze Karkonoskie od Głównego Grzbietu. Omijając od południa Jagniątków docieramy do Zachełmia. W pobliżu szlaku stoi willa „Pan Twardowski”, w której w latach 1947 – 53 mieszkał wybitny polski kompozytor Ludomir Różycki. Następnie idziemy przez Przełęcz Ludomira Różyckiego, Żelazny Mostek i podchodzimy na górę Chojnik (627 m). Na szczycie okazałe ruiny gotyckiego zamku wzniesionego w połowie XIV wieku. Od czasu wielkiego pożaru w roku 1675, zamek pozostaje trwałą ruiną, udostępnioną obecnie do zwiedzania, można wejść na wieżę skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. W przebudowanej północnej bastei znajduje się schronisko turystyczne PTTK. Po zwiedzeniu zamku i odpoczynku w schronisku schodzimy do Sobieszowa. W Sobieszowie oglądamy dwa kościoły: barokowy p.w. św. Marcina i parafialny p.w. Najświętszego Serca PJ z połowy XVIII w. Około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do Jeleniej Góry.

Obydwie wycieczki prowadzi Paweł Idzik z Lubomierza. Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.