Grupa pierwsza rozpocznie wędrówkę w Cieplicach, zbiórka o godz. 9.00 na przystanku MZK Apteka „Pod Koroną”(dojazd z centrum Jeleniej Góry autobusami nr 2, 6, 9). Szlakiem niebieskim przez Marczyce podchodzimy na Grodną (506m.) – najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich. Na szczycie wzniesiono na początku XIX wieku zameczek myśliwski w postaci romantycznej ruiny, nazwany od imienia właściciela Staniszowa Zamkiem Księcia Henryka, obecnie w renowacji. Następnie szlakiem żółtym schodzimy do Staniszowa.
Grupa druga startuje z Mysłakowic, zbiórka o godz. 8.50 na przystanku Mysłakowice PKP o godz. 8.50 (wyjazd z Jeleniej Góry z przystanku „Tunel” przy ul. Wincentego Pola autobusem MZK nr 3 o godz. 8.19). Z przystanku drogą przez park dochodzimy do pałacu, w którym obecnie mieści się szkoła. Obiekt przebudowany w połowie XIX w. w stylu neogotyku angielskiego według projektu wybitnego architekta Karla Schinkla był letnią rezydencją królów pruskich. Przed pałacem stoi pomnik Johanna Fleidla, przywódcy przybyłych tu w 1838r. uchodźców religijnych z austriackiego Tyrolu. W pobliżu XIX wieczny kościół p.w. Najświętszego Serca PJ z portykiem wspartym na 2 antycznych kolumnach pochodzących z Pompei. Po obejrzeniu kościoła przecinamy drogę Jelenia Góra – Karpacz i wspinamy się na Krzyżową Górę, nazwaną tak od wieńczącego ją kamiennego krzyża, ustawionego tu w 1874 roku na polecenie cesarza Wilhelma I. Następnie leśnymi i polnymi ścieżkami podążamy do Staniszowa, gdzie spotykamy grupę idącą z Cieplic. Razem wchodzimy na Witoszę (483m) po wykutych w skale stopniach, mijając liczne skałki granitowe o bogatych formach wietrzenia, zdobiące zachodni stok wzniesienia, atrakcją są również 3 jaskinie szczelinowe. Na szczycie zatrzymujemy się na świąteczne śniadanie przy ognisku. Po odpoczynku schodzimy do Czarnego, oglądamy tu położony w dolinie potoku Pijawnika renesansowy dwór wybudowany w połowie XVI wieku (wnętrza obecnie niedostępne). Następnie idziemy na cmentarz komunalny, gdzie w dziesiątą rocznicę śmierci zapalamy znicze na grobie Teofila Ligenzy vel Ozimka, twórcy i wieloletniego organizatora Rajdu na Raty.
Wycieczkę prowadzą: grupę z Mysłakowic - Wiktor Gumprecht, grupę z Cieplic - Krzysztof Tęcza. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...