To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Striptiz ludzkich przywar, czyli spotkanie z Dudą–Graczem

Striptiz ludzkich przywar, czyli spotkanie z Dudą–Graczem

Kolesie w berecikach, grube baby i PRL’owscy uliczni „apostołowie” – obrazy Jerzego Dudy Gracza - należą do najbardziej chyba wyrazistych głosów polskiej sztuki XX wieku. – Demaskuję te nasze małe i duże przywary, ale daleko mi do roli moralizatora, to przecież słabości i ułomności nas wszystkich – ja jestem tylko ich obserwatorem – mówił niegdyś o sobie Artysta. W Muzeum Karkonoskim od 03.11 oglądać można wystawę „Remanenty”, będącą podsumowaniem twórczości wybitnego polskiego malarza. 

Jerzy Duda – Gracz zyskał sobie miano wnikliwego (i kontrowersyjnego zarazem) demaskatora polskich słabostek i ułomności. Przerośnięte, nabrzmiałe, powykręcane nieraz w paroksyzmach postacie, to ikona twórczości wybitnego malarza. Obrazy Dudy – Gracza, wyrażają niechęć i protest wobec ogarniającej świat komercji, gonitwy za pieniądzem i wpływami, niechęć wobec politycznej walki oraz populistycznych kłamstw, przemawiają żalem i bólem wobec koszmarów wojny. Artysta stanowczo przeciwstawiał się obłudzie, chamstwu i społecznej nietolerancji. Pozostawał jednak ostrożny w krytyce, bo jak sam mówił: - Staram się wygrzebać i obnażyć to wszystko, co człowiek ma do schowania za ubraniem, to co nosi w sobie. To mnie najbardziej interesuje. Ponieważ najlepiej można obnażyć siebie, poprzez siebie pokazuję innego człowieka. To jest totalny striptiz.

- To bardzo ważna wystawa, bo po raz pierwszy prezentujemy w Jeleniej Górze malarstwo Dudy – Gracza, wspaniałego artysty polskiego XX wieku. Każdy, kto ceni sztukę – sztukę polską i wybitne malarstwo, powinien tę wystawę zobaczyć. – Jerzy Duda – Gracz demaskuje polskie przywary, polską mentalność, w bardzo przewrotny sposób, te nasze słabości i słabostki są tu z jednej strony przejaskrawione, ale z drugiej – malarz patrzy na nie – czasem ze zrozumieniem, czasem politowaniem, ale przede wszystkim, wewnętrznym, osobistym bólem – mówiła na wernisażu wystawy „Remanenty”, Gabriela Zawiła, Dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Wernisaż wystawy „Remanenty”, uświetnił w poniedziałkowy wieczór koncert Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka, którzy obok znanych utworów z własnego repertuaru, zaprezentowali zupełnie nowe - piosenki do których słowa napisała Agata Duda-Gracz.
– Inspiracją były dla mnie obrazy ojca, te moje wiersze są trochę jak te obrazy – trochę wzniosłe, trochę upadłe – mówiła przed koncertem córka malarza.

Wystawę malarstwa Jerzego Dudy-Gracza,„Remanenty” oglądać można w gmachu Muzeum Karkonoskiego do 27 stycznia 2015 roku.  

21.jpg
20.jpg
24.jpg
17.jpg
19.jpg
4.jpg
5.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
22.jpg
23.jpg
1.jpg
2.jpg
6.jpg
11.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
15.jpg
16.jpg
25.jpg
3.jpg
18.jpg

Komentarze (2)

A iluż to koneserów sztuki przed wyborami się pojawiło!:-)

Dokładnie!!!