Deszczowa pogoda zatrzymała wielu mieszkańców w domach i mogą oni żałować, że ominęła ich bardzo sympatyczna impreza. Dla niektórych była to okazja do poznania prozy Brunona Schulza. Dla innych możliwość przypomnienia sobie jak dowcipnie i plastycznie pisał autor.
Dla każdego okryciem były aktorskie zdolności jeleniogórskich druhów, a zwłaszcza młodszego brygadiera Andrzeja Cioska, zastępcy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, który wcielił się w rolę ojca. Ubrał się przy tym bardzo stosownie (zgodnie z opisem autora noweli) w zbroję (efektownie ją potrząsał, jak kazał narrator) i strażackie, współczesne buty (1000 zł para). Wyglądał malowniczo.
Jego koleżanki i koledzy z jednostki czytali z przejęciem i zaangażowaniem i zebrali zasłużone brawa.
Bohaterem drugiego planu był sok malinowy, a znaczenie bukłaka z napitkiem zrozumieją jedynie ci, którzy wysłuchali noweli.
Narodowe Czytanie przygotowali starannie pracownicy Książnicy Karkonoskiej. Zadbali o atrakcje dla dzieci a nawet strażackie monidło, w którym można było zrobić sobie zdjęcie. Nie zabrakło strażackiej grochówki. Biblioteka przygotowała również okazjonalne stoisko, gdzie można było otrzymać pamiątkową pieczęć uczestnictwa w imprezie.
Nowelę czytali:
narrator – st. kpt. Michał Jeremenko, dowódca jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Jeleniej Górze
ojciec – młodszy brygadier Andrzej Ciosk, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze
matka – brygadier Barbara Janus, główna księgowa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze
Adela – sekcyjny Anna Lipa, technik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KM PSP w Jeleniej Górze
Teodor – młodszy brygadier Piotr Dubiel, dowódca jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Jeleniej Górze
pompierzy – 4 strażaków ze zmiany służbowej JRG 2
Całość prowadził Andrzej Marchowski, naczelnik Wydziału Zdrowia Spraw Społecznych i Organizacji Pozarządowych UM w Jeleniej Górze.
Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.
W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku para prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie para prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie.
Komentarze (2)
brawa dla strażaków!
brawa dla strażaków i bibliotekarzy !