Od grudnia ubiegłego roku urząd miasta przygotowywał się do jej wdrożenia. Wprowadzano dane z podległych jednostek miejskich na podstawie, których można weryfikować informacje dotyczące zadeklarowanej liczby osób zamieszkujących poszczególne adresy.
- Aplikacja bardzo szybko analizuje bazy i wskazuje "deklaracje zaniżone". Są to wyniki obliczone pod kątem zbyt niskiej liczby osób zadeklarowanych w gospodarstwie domowym. Program wskazuje też "deklaracje zawyżone" - mówi Magdalena Bręśkiewicz z Wydziału Infrastruktury Miejskiej i Ochrony Środowiska.
Już udało się wyselekcjonować ok. 200 gospodarstw domowych do weryfikacji.
- Teraz będziemy prosili mieszkańców o wyjaśnienie rozbieżności. Wcześniej sprawdziliśmy ok. 700 adresów, które figurowały w bazie jako tzw. "zerówki" czyli nieruchomości niezamieszkałe. W 300 przypadkach ich mieszkańcy otrzymali wezwania do weryfikacji danych w deklaracjach - wyjaśnia urzędniczka.
Aplikacja GOVtech z sukcesem jest wykorzystywana przez miasto Świdnik. W ciągu jednego roku wyłapała ponad 1,3 tys. osób, które nie płaciły za śmieci. Samorząd Świdnika przekazał Kamiennej Górze bezpłatnie prawa do wykorzystywania tego oprogramowania.
GovTech Poland jest projektem międzyresortowym. W przedsięwzięciu, które ma ułatwić administracji i samorządom korzystanie z nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań uczestniczą cztery ministerstwa – Cyfryzacji, Finansów, Przedsiębiorczości i Technologii oraz Zdrowia a także miasto Świdnik. W przypadku Świdnika chodziło o stworzenie aplikacji wykrywającej nieprawidłowości w składanych przez mieszkańców deklaracjach „śmieciowych”.
Komentarze (6)
Proces "zamordyzmu" wkroczył na wyższy poziom, nawet będą grzebać w śmieciach! Proponuję powołać "trójki" kontrolne, które na uprzednią deklarację (pisemną, z datą i miejscem) pozbycia się śmieci - przystąpi do doraźnej kontroli, prawidłowości selekcjonowania! Czyżby wyższa forma narodowo-prawicowego socjalizmu?
Byłbym zapomniał, ostrzegam, że nikogo nie wpuszczę do mieszkania bez aktualnego (nie starszego jak sprzed tygodnia)zaświadczenia o negatywnym wyniku na Covid-19!
Ciekawe na podstawie jakich danych "aplikacja" przeprowadza weryfikację? Czy dane te są zbierane zgodnie z ustawą RODO czy też nielegalnie?
Bardzo dobrze.Łapać cwaniaków,którzy nie płacą za śmieci.
Co stoi na przeszkodzie temu, by Jelenia Góra też wykorzystywała ten system?
Nikt z UM ani z MPGK nie jest zainteresowany dodatkową robotą. Lepiej przywalić maksymalną cenę tym, co się zgłosili.
Dlaczego UM nie pokazał dokładnego rozliczenia wpływów i kosztów gospodarki śmieciowej?