To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Specjały Kresów w „Handlówce”

Specjały Kresów w „Handlówce”

– Poprzez kuchnię podtrzymujemy tradycję – mówiła Danuta Pawłowicz, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze. W piątek w placówce odbył się finał konkursu gastronomicznego pn. Smaki Kresowe w tradycji kuchni polskiej”.

Wzięli w nim udział uczniowie z dolnośląskich szkół gastronomicznych. Od rana pracowali w szkolnej kuchni. W przygotowywanym menu pojawiły się m.in. pierogi, bliny, kartacze.

– Przygotowujemy polędwiczkę w cieście chlebowym, wraz z sosem ze śliwek, które były gotowane w winie. Do tego sosu dodałyśmy bulion – tłumaczyła Martyna Burkacka z Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu. – Pomysł pojawił się na warsztatach szkolnych, gdy testowałyśmy różne przepisy.
Przyznaje, że to odpowiedzialne zadanie. – Mamy dwie i pół godziny. To niby dużo, ale zawsze okazuje się, że czas nas goni i musimy się śpieszyć – dodała.
– Młodzież jest bardzo dobrze przygotowana. Są malutkie niedociągnięcia jeśli chodzi o czystość, ale wynika to prawdopodobnie ze stresu – mówi Paweł Tomasik, nauczyciel przedmiotów zawodowych z ZSLiZ nr 2, przewodniczący jury technicznego konkursu. Jury techniczne zwracało uwagę na wspomnianą czystość, przygotowanie stanowiska pracy, profesjonalizm młodych kucharzy itd.
Zaproszeni goście wysłuchali koncertu muzyki lwowskiej, potem wzięli udział w prezentacji i degustacji potraw. Konkurs „Smaki Kresowe w tradycji kuchni polskiej” zorganizował jeleniogórski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, ZSLiZ nr 2 oraz Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze.
Zwyciężyli gospodarze – uczniowie Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze: Dawid Kaszuba i Robert Cichy (opiekun Anna Lisowska), drugie miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Biedrzychowicach: Paula Dereń i Jolanta Kosmalska (opiekun Aneta Ignaciuk), a trzecie – drużyna z tej samej szkoły: Maciej Nosowicz i Martyna Krawczyk (opiekun Aneta Ignaciuk).
To nie koniec wydarzeń związanych z Wiosną Kresową w Jeleniej Górze. W sobotę (19 marca) o godz. 16. w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze odbędzie się prelekcja pn. Przyrodnicy przedwojennego Lwowa na Cmentarzu Łyczakowskim. Poprowadzą ją Paweł Brzegowy i Sławomir Dorocki. Bogato ilustrowany materiał jest pokłosiem badań prowadzonych w Muzeum Historycznym Lwowa, Archiwum Państwowym Obwodu Lwowskiego we Lwowie, Uniwersytecie Iwana Franki oraz na Łyczakowie. Wstęp jest wolny. Liczba miejsc ograniczona.
 

IMG_3671.JPG
IMG_3672.JPG
IMG_3674.JPG
IMG_3675.JPG
IMG_3680.JPG
IMG_3681.JPG
IMG_3689.JPG
IMG_3692.JPG
IMG_3699.JPG
IMG_3701.JPG
IMG_3703.JPG
IMG_3706.JPG
IMG_3710.JPG
IMG_3725.JPG
IMG_3730.JPG
IMG_3732.JPG
IMG_3734.JPG
IMG_3748.JPG
IMG_3751.JPG
IMG_3754.JPG
IMG_3756.JPG

Komentarze (1)

Szanowny Pan Jan Swatowski
Mało już takich pedagogów... Jego postawa, kultura osobista, metody nauczania, przekazywanie wiedzy, zaszczepienie historii, wiedzy o społeczeństwie, elementy polityki -BEZCENNE!!!
(Oczywiście ci którzy to doceniali i chcieli się czegokolwiek nauczyć.
Co poniektórzy dostali przyspieszony kurs tępienia głupoty i lenistwa -tak, tym "orłom" nie pasował)

Pozdrowienia!!!