Skarb wdowy Schadenfreude Roberta Urbańskiego, to historia, jaka tuż po wojnie mogła się wydarzyć na każdym podwórku Dolnego Śląska. Ściągający zewsząd Polacy, próbujący ułożyć sobie życie na nowo, wprowadzają się do kamienicy. Nowi lokatorzy zdają sobie sprawę, że jedno z mieszkań pozostaje wciąż zamknięte. Rezyduje tam niemiecka wdowa, o której krążą sprzeczne informacje. Ciekawość sąsiadów rośnie, zwłaszcza że pojawia się wśród nich milicjant Bronek, trzymając w dłoni przydział na pokój w mieszkaniu wdowy. Rzecz idzie nie tylko o dach nad głową. Zamknięte lokum kusi tajemnicą. Ale jak się tam dostać? Zwłaszcza gdy ma się obok siebie ostrą konkurencję, a za sobą – niejasną przeszłość? Po pięćdziesięciu latach w mieście pojawia się wnuczka Bronka, dziennikarka, która próbuje dociec, co tak naprawdę się wtedy zdarzyło. Ale co to znaczy „naprawdę”?…
Plenerowy spektakl z muzyką na żywo i piosenkami, to teatralna fantazja osadzona w barwnej przeszłości Dolnego Śląska. Jego reżyser, Lech Raczak jest legendą polskiego teatru alternatywnego lat 70-tych i 80-tych. Autor słynnego Tryptyku Rewolucyjnego (Dziady, Marat – Sade, Czas terroru) od lat 14 lat związany jest z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Scenografię do Skarbu wdowy Schadenfreude stworzył Piotr Tetlak, a muzykę Łukasz Matuszyk. Występują aktorzy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl trwa 60 minut bez przerwy.
Warto zobaczyć sztuką wyprodukowana przez jedną z najciekawszych i cenionych scen teatralnych naszego kraju. Polski teatr w Legnicy istnieje od 1977 roku, a od 1999 nosi imię wielkiej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Od 1994 r. kieruje nim Jacek Głomb. Konsekwentnie realizuje się tu koncepcję wiązania działalności artystycznej z przestrzenią miasta, realizując spektakle nie tylko na scenie w zabytkowym budynku z 1842 roku, ale również w zrujnowanych wnętrzach dawnych hal fabrycznych, restauracji czy sklepów. Owocem tej pracy są głośne, nagradzane spektakle. Do najsłynniejszych należą legnickie inscenizacje dramatów Szekspira, m.in. Koriolan (1998), Hamlet, Książę Danii (2001), Otello (2006), a także prapremiery dramatów współczesnych, często pisanych specjalnie dla Teatru Modrzejewskiej, np. Ballada o Zakaczawiu (2000), Made in Poland (2004), III Furie (2011), których inspiracją bywają często autentyczne lokalne historie i postacie. Siedem spektakli z Legnicy przeniesiono także do telewizji (najnowszy z nich to Orkiestra, 2013). Teatr prezentował swe przedstawienia publiczności w Polsce i za granicą, nie tylko w Europie (m.in. na Fringe Festival w Edynburgu), ale także w Rosji (wraz z Syberią), USA, Argentynie, Turcji.
Uwaga! Wstęp na zapowiadane prezentacje Skarbu wdowy Schadenfreude jest bezpłatny. Obowiązują jednak darmowe wejściówki, wydawane przez lokalne ośrodki kultury współorganizujące teatralne wydarzenia w poszczególnych miejscowościach. W Jeleniej Górze zajmuje się tym Jeleniogórskie Centrum Kultury. Bezpłatne wejściówki na spektakl są do odbioru w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 13.00 - 18.00 oraz na 2 godziny przed wydarzeniem.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...