Bulwersujący proceder konserwator zabytków opisuje na swoim profilu facebookowym. "W środę po południu na skrzynkę FB otrzymaliśmy wiadomość, iż w Szklarskiej Porębie z budynku przy ul. Osiedle Podgórze 14 wylewa się woda. Budynek figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Obiekt był otwarty, woda wypływała na zewnątrz, więc nasz informator wszedł, udokumentował sytuację i nas powiadomił" - opisują pracownicy WUOZ.
Pracownicy delegatury WUOZ w Jeleniej Górze pojechali na miejsce i dokonali oględzin obiektu w asyście policji. Zawiadomili następnie policję i prokuraturę o niszczeniu zabytku i wystąpili z wnioskiem o wszczęcie postępowania i ukaranie właściciela zabytku. Grozi mu kara do pół miliona złotych.
"Bardzo dziękujemy za tę interwencję, będziemy monitorować stan obiektu. Pokazujemy także zdjęcia wykonane przez naszego pracownika, które bezbłędnie ukazują intencję całego działania" - piszą pracownicy DWUOZ.
O tym procederze, innych przykładach nieszczenia zabytków w Kotlinie Jeleniogórskiej, właścicielach, którzy dbają o obiekty i działaniach konserwatora zabytków przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich w wywiadzie z Barbarą Obelindą, wojewódzkim dolnośląskim konserwatorem zabytków.
Komentarze (5)
Dla takich ludzi 0,5 mln złotych, może być do przełknięcia, ale dodatkowo powinien otrzymać nakaz doprowadzenia budynku do pierwotnego stanu(tak na cacy) w określonym terminie, i to że nie będzie mógł się go pozbyć pod kolejną mega sy.ficzną betonową bryłę w naszych górach. To go powinno najbardziej boleć..
Też mi zabytek.
No to Szklarska Poręba zapłaci 500 tyś. Cóż za poświęcenie w imię dalszego betonowania i niszczenia naturalnego piękna tej górskiej miejscowości. Bo przecież kolejny deweloper przywiezie walizkę pieniędzy, trzeba mu zatem wejść jak najgłębiej w d...ę, nawet kosztem zniszczenia zabytków (budynek dawnej "Perły" też był zabytkiem), a te 500 tyś. to się ściągnie z podatków i zedrze z turystów.
haah "ktoś", wystarczy sprawdzić kto jest właścicielem, pewnie jakiś hrabia deweloper i od razu będzie wiadomo "kto"
Antyki muszą być przechowywane w odpowiedniej wilgotności powietrza, a ponoć ma być straszna susza.