To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Seniorzy poświętują!

Seniorzy poświętują!

W trzech różnych październikowych terminach, już po raz dziewiąty z rzędu, w Jeleniej Górze odbędą się „Senioralia 2020”. To największa tego typu impreza w Polsce pod względem frekwencji i ilości wyjątkowych wydarzeń. Rok temu, na różnych etapach obchodów z wieloma atrakcjami, w „Senioraliach 2019” uczestniczyło pięć tysięcy osób. W tegorocznych uroczystościach, z powodu obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych, świętować będzie mniej seniorów. Imprezę z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora rozpocznie tradycyjny przemarsz ulicami miasta, a zakończy koncert finałowy zespołów ludowych i solistów operowych pn. „Ścieżki tradycji”.

Pierwszego dnia, w sobotę (3 października) o godzinie 11.00, spod
Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Garnizonowego), ruszy kolorowy korowód śpiewających i grających seniorów w strojach świątecznych i ze znakiem rozpoznawczym - słonecznikami. Pomaszerują oni na Plac Ratuszowy, gdzie z rąk prezydenta Jerzego Łużniaka odbiorą klucz do bram Jeleniej Góry. Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe, m. in. coraz bardziej znane w regionie „Karkonosze”. O godzinie 13.00 w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ulicy Bankowej rozpoczną się przesłuchania trzydziestu zespołów liczących około czterystu wykonawców, w ramach IX Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Amatorskiej Seniorów.

Drugiego dnia (4 października) od godziny 12.00, na Placu Ratuszowym zaplanowano występy zespołów. Godzinę później w sali widowiskowej JCK konkursowe przesłuchania kolejnych zespołów w ramach Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów. Jury przewodniczy Dominika Łukasiewicz.

Trzeciego dnia „Senioraliów 2020” (10 października) o godzinie 16.00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej podsumowanie Przeglądu, wręczenie nagród i finałowy koncert pn. „Ścieżki tradycji”. Wejściówki do odbioru w biurze Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze przy ulicy B. Prusa 8.

- Z trzech względów będzie to koncert niezwykły – zapowiada prezes ZOR PZERI Stanisław Dziedzic. - Wystąpią wyjątkowi soliści, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, sopranistka Sylwia Gorajek i tenor Bartosz Nowak. W koncercie zaprezentuje się pięć zespołów ludowych, w poprzednich latach laureatów Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów, uczestników Warsztatów Wokalnych „Senior z pasją”. Zespoły: Wojcieszowianie, Ale Babki, Kwisowianie, Agat i Karkonosze wykonają partie chóralne. Zaśpiewają też na głosy, po polsku i po włosku. Wyjątkowy będzie koncertowy repertuar złożony ze słynnych włoskich kompozycji operowych i z niezapomnianych, narodowych, pogodnych i wesołych utworów z polskiej tradycji. Wspólnie zostaną wykonane „Va Pensiero” z opery Nabucco Giuseppe Verdiego, pieśń Stanisława Moniuszki „Kum i Kuma” oraz kompozycje z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”: „Dwa serduszka”, „Furman” i „Wyszłabym za dziada”.

Solistom i chórowi towarzyszyć będą muzycy zespołu kameralnego FIVE UP w składzie: Zuzanna Niedźwiecka – flet, Łukasz Wilczura – obój, Joanna Liszka – fagot, Jakub Bogdaniowicz – perkusja i Dominika Łukasiewicz – klarnet, która poprowadzi koncert pn. „Ścieżki tradycji”.

„Senioralia 2020” organizuje Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze przy pomocy Jeleniogórskiego Centrum Kultury i przy dofinansowaniu miasta Jelenia Góra.

Patronat honorowy nad świętem seniorów objęli prezydent miasta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i poseł na Sejm RP Zofia Czernow. 

Senioralia 2020 - afisz.png

Komentarze (4)

Poswietują z nogami do przodu jak złapią koronkę.

Gratuluje pomysłowości w organizacji impres zbiorowych w naszym mieście. Władze tego miasta chyba zapomnieli ze jest pandemia. Prezydent wszędzie pojawia się bez maseczki i jeszcze naraża innych na zakażenie. Pomijam fakt że organizuje imprezę dla najbardziej narażonej na zakażenie grupy wiekowej. Gratuluje głupoty.

Zimny Lech dla seniorów.

Zupełnie nie rozumiem tematu - wszędzie mówi się o ograniczaniu spotkań, unikaniu zbiorowisk, utrzymywaniu dystansu, zagrożeniu szybującym w górę wraz z wiekiem - a seniorzy radośnie spotykają się na warsztatach wokalnych a potem prezentują osiągnięcia na koncercie i przeglądzie(vide zdjęcia w artykułach i na profilach społecznościowych) Ja się pytam, gdzie te przepisy? Gdzie maseczki? Rozumiem - pracujący muszą ryzykować, żeby z czegoś żyć - seniorzy ryzykują dla zabawy, spotkań. Rozumiem jeszcze na wolnym powietrzu, z utrzymaniem odległości. O czym myślą organizatorzy warsztatów i przeglądów gdy transmisja wirusa u osób śpiewających jest dużo wyższa? Co jest najważniejsze? Wykazanie się? Autopromocja? Trzymam kciuki, żeby ta impreza nie skończyła się COVID-owym wstrząsem dla nas wszystkich