To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Samorządy do premiera: Wydłużcie ferie zimowe do 14 marca

FOT. UM Karpacz

Samorządowcy z górskich gmin nie ustają w walce o zmianę obostrzeń covidowych dotyczących ferii zimowych. Właśnie wspólnie wystosowali do premiera pakiet propozycji dotyczących złagodzenia ograniczeń z równoczesnym zachowaniem protokołów sanitarnych w gastronomii i hotelarstwie. Postulują ponadto wydłużenie ferii zimowych do 14 marca. Samorządy górskie mówią jednym głosem: walczymy o przetrwanie.

Odkąd rząd poinformował o skróceniu czasu ferii zimowych od 4 do 17 stycznia 2021 roku, wrze w gminach południowej Polski. Samorządy oraz mieszkańcy, żyjący z turystyki ostrzegają, że jeśli termin ferii nie zostanie zmieniony, a hotele i restauracje nadal będą zamknięte, grozi wszystkim bankructwo. Na razie rząd jest głuchy na ich alarmy.

Samorządy mówią jednym głosem

By zdopingować rządzących do działania samorządy powiatów: jeleniogórskiego, cieszyńskiego, bielskiego, kłodzkiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, żywieckiego oraz burmistrz Świeradowa Zdroju opracowali wspólnie propozycje złagodzenia obostrzeń oraz zachowania protokołów sanitarnych w hotelarstwie i gastronomii. Wysłali swoje stanowiska do premiera. - Wierzymy, że nasze postulaty zostaną uwzględnione - mówił w środę burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf. Choć przyznawał, że na razie nie ma powodów do optymizmu.

Turystyka zimowa w górach

W postulatach samorządowcy zwracają uwagę, że turystyka zimowa w górach to system naczyń połączonych, a "brak jednego z elementów klucza: nocleg - gastronomia - atrakcja, uniemożliwi działanie całej branży". Tłumaczą, że otwarcie stoków narciarskich nic nie da, w sytuacji gdy wszystko inne jest pozamykane.

Jak podkreślał Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza, samorządy gmin górskich walczą teraz o przetrwanie. Najbliższe miesiące będą decydujące.

Dlatego przygotowali realne propozycje, które dają możliwość funkcjonowania poszczególnych branż turystycznych. - W oparciu o zasady przestrzegania reżimu sanitarnego, możemy zapewnić ich funkcjonowanie - zapewniają samorządy.

Hotele i gastronomia  w reżimie sanitarnym

Propozycje dotyczące hoteli i gastronomii są konkretne. Między innymi mowa jest o zasadzie jeden pokój na jeden stolik, nie ma szwedzkiego stołu, zameldowania i płatności drogą elektroniczną, maseczki obowiązują gości i personel, hotele i restauracje obłożone w 50 procentach.

Włodarze gmin postulują, aby korzystanie z usług hotelarskich, restauracyjnych czy basenów było możliwe na podstawie aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych, dla osób posiadających status ozdrowieńca oraz dla osób posiadających pozytywny wynik badania na obecność we krwi przeciwciał.

Wydłużyć ferie do 14 marca

Samorządowcy z górskich gmin chcą także, aby ferie zimowe były rozłożone na 10 tygodni - od 4 stycznia do 14 marca. Miałoby to na celu rozłożenie ruchu turystycznego.

Autorzy petycji zwracają uwagę, że spełnienie postulatów "zapobieganie odpływowi turystów poza granice naszego kraju". Sygnalizują, że Austria , Włochy, Czesi, Szwajcarzy  zamierzają zimą otworzyć się na turystów i udostępnienie swoich atrakcji z zachowaniem sanitarnych wymogów.

Włodarze gmin górskich chcą także zamrożenia obostrzeń na cały grudzień.

Rekompensaty dla gmin

Gminy domagają się ponadto rekompensaty za utracone dochody własne, liczone do poziomu dochodów w okresie zimowym roku ubiegłego. - Rekompensaty pprzeznaczymy na realizację wydatków bieżących i utrzymanie płynności finansowej - wyjaśniają szefowie samorządów.

- Nasze propozycje mają na celu uratowanie przedsiębiorstw działających na terenie powiatu przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalne przed katastrofą utraty pracy i środków do życia - zaznaczają sygnatariusze postulatów skierowanych do premiera.

Komentarze (16)

Działanie może być tylko jedno. *********** i Je*** pis.

Niech sie nie kompromitują tymi apelami.Jak by nie zrobili będą niezadowoleni.

Przecież PO wypowiedziało niedawno wojnę.Czernow ,Schetyna i Łuzniak ogłaszali to na Pl.Ratuszowym pod koniec pazdziernika.Juz się skończyła i jako "weterani wojenni" chcą się już udac na kurację?
Gdyby nie skrócili to by żadali skrócenia.
Najpierw niech wywieszą białą flagę i POdpiszą akt bezwarunkowej kapitulacji.Tramwaj już stoi!

Owszem PO ogłaszało wojnę ale ci ludzie podeszli do tej sprawy z innej strony i wszystko podnoszą za media w naszym mieście, oni nie zginą. Mają kasę i już mogą robić Sutą wigilię. A my mamy umierać z głodu.

Podziękujcie wszyscy Chińczykom, kupcie następny chiński telefon bądź inny sprzęt. Mam nadzieje, że wielu mądrych ludzi wyciągnie konsekwencje z tej trudnej sytuacji i przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu, zastanowi się nad miejscem jego produkcji.

Idioto, a może by tak urlop wypoczynkowy na 180 dni??byś załatwił ,jeżeli jesteś taki mocny za monitorem?U swojego Prezesa dasz radę.Powsinogo i zakało osiedla.

Ciepła zima rozwiąze wszystkie problemy z krajowym narciarstwem.Niestety ze ciepła

Skoro nauka zdalna, to i ferie zdalne

Ferie I narty ponad wszystko nawet ponad życie g**** naród

Niemcy nie zamknely szkół ale na ferie tez nie pojadą jak Austria i Wlochy nie otworza osrodkow narciarskich. Chyba, ze do nas maja przyjechać syad ten apel.Czesi maja stan wyjatkowy, tylko u nas robta co chceta i festiwale nienawiści na ulicach. Apelowac to powinni o jaknajszybszy powrót do nauki, bo roslna nam zdalne lenie i kaleki umyslowe.

niech otworzą wyciągi i przy okazji zapłacą za leczenie w szpitalach bo wszystko zaczęło się w lutym 2020 i dopóki nie będzie szczepionki to następna fala nas czeka na przełomie luty/ marzec. Szkoda mi tych wszystkich przedsiębiorców, ale niestety bierzemy udział w wojnie i wszyscy na tym tracą.

Ferie do 14 marca, chyba kogoś pogięło. Dzieci i młodzież od marca ub. roku praktycznie siedzą w domu. W wakacje to szał był, jeszcze ten bon doszedł. Ledwo dwa miesiące szkoły i już znowu siedzą w domu. A kto komu broni spacerować, biegać . Sobota i niedziela wolne. W każdym tygodniu jakieś święto, od 22.12 już znowu wolne. A ktoś chce na narty to znajdzie czas i miejsce.

Niech no tylko zima przejdzie. Składam pieniądze na ciepłe kraje. Doczekać się nie mogę.

Hitler Kaczyński i krzyworyjec Moravitzky zabili 579 Polaków.

Ale z ciebie świr. Wszystkie portale zaśmiecasz wykwitami swojej patologii umysłowej

Bo to wariat, jak zauważyłeś i to pogubiony, bo już nie wiem czy on jest zwolennikiem Kaczyńskiego i Morawieckiego czy przeciwnikiem. Pisze że zabili tylu Wolaków to chyba sie z tego cieszy...