To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Karkonoskie gminy: czeka nas powolna śmierć

Karkonoskie gminy: czeka nas  powolna śmierć

Mają ciągle nadzieję, że najgorsze nie nastąpi i rząd wycofa się z decyzji dotyczących ferii zimowych. Bo na razie jest tragicznie. Widmo bankructwa zagląda w oczy hotelarzom, właścicielom wyciągów, wytwórcom pamiątek, restauratorom, instruktorom narciarskim i innym osobom związanym z branżą turystyczną na Dolnym Śląsku. Kryzysu nie zażegnała ostatnia decyzja wicepremiera Jarosława Gowina, który ogłosił, że nie zamkną wyciągów narciarskich.

- Co z tego, że wyciągi będą czynne, skoro nikt do nas nie przyjedzie? - pytali wczoraj (24 listopada) burmistrzowie Karpacza, Szklarskiej Poręby, Kowar, Świeradowa Zdroju, Polanicy Zdroju, Stronia Śląskiego i Szczytnej.

W górach wystawieni do wiatru

Samorządowcy podkreślali, że ich gminy żyją tylko z turystyki. Na zimowe ferie czekają cały rok. Przygotowali wszystko do sezonu, a tu okazuje się, że zostali wystawieni do wiatru.

Ferie trwać będą tylko od 4 do 17 stycznia. Do tego czasu zamknięte mają być hotele, pensjonaty i kwatery prywatne.

- Czyli możemy liczyć jedynie na turystów jednodniowych i miejscowych. To około 10 procent osób korzystających zimą z wyciągów – wylicza Tomasz Stanek, przedsiębiorca z Karpacza. Nie przetrwamy przy takiej frekwencji.

Upadają firmy, ludzie nie mają co jeść

Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa Zdroju alarmuje, że ludzie związani z branżą turystyczną coraz częściej nie mają pieniędzy na życie. Obostrzenia związane z koronawirusem już dały się i we znaki, a sytuacja zapowiada się jeszcze gorzej. W Świeradowie-Zdroju na 430 firm związanych z branżą turystyczną aż 390 nie pracuje. Wystarczy przejechać się ulicami Karpacza, Szklarskiej Poręby czy innego turystycznego miasta. Pusto na ulicach, pozamykane restauracje, biura podróży, sklepy z pamiątkami.

- Nie jesteśmy naiwni. Chcemy wspierać walkę z koronawirusem, ale by to się udało, sami też musimy przetrwać – mówi burmistrz Marciniak. Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego nie owija w bawełnę: propozycja rządu to powolna śmierć branży.

Co robić w tej sytuacji?

Burmistrzowie dolnośląskich, górskich gmin apelują do rządu o odwołania restrykcji i rozłożenie w czasie ferii zimowych.

- Dajcie nam pracować. Jesteśmy przygotowani, by w reżimie sanitarnym, w bezpiecznych warunkach prowadzić działalność – zapewnia burmistrz Polanicy Mateusz Jellin.

Burmistrz Karpacza Radosław Jęcek podaje przykłady krajów, które są narciarskimi potęgami. Austria, Włochy, Czesi otwierają na zimę hotele i pensjonaty, planują czas ferii dla dzieci wydłużyć nawet do marca. I narciarze z Polski, a jest ich około 3 milionów, pojadą szusować do nich. Radosław Jęcek ostrzega, że my, z naszymi restrykcjami i zakazami, zostaniemy wówczas frajerem Europy.

Pozostają negocjacje

Szefom samorządów górskich gmin oraz przedstawicielom branży turystycznej udało się po negocjacjach z rządem doprowadzić do odwołania decyzji o zamykaniu wyciągów narciarskich. Mają nadzieję, że ich argumenty dotrą do rządzących i wycofają się z innych obostrzeń. Jeśli nie, to dojdzie do bardzo wielu bankructw, do bardzo wielu ludzkich nieszczęść – ostrzegają samorządowcy.

Więcej o problemach ludzi i gmin żyjących z turystyki przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich 1 grudnia.

karpacz 24.11 (3).jpg
karpacz 24.11 (4).jpg
karpacz 24.11 (5).jpg
karpacz 24.11 (6).jpg
karpacz 24.11 (7).jpg
karpacz 11124.11 (6).jpg
karpacz.jpg

Komentarze (39)

Je*** pis.

I dlatego by gminy przetrwaly w Jeleniej Górze luzniak dal przykład jak należy,,strzyc"mieszkacow z resztek co i pozostaly.To ludzie i społeczeństwo ma przetrwać .

Je. się sam, bo pis ci nie da :)

"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem." /Thomas Jefferson/.

Przyjdź, uśpię...

Wasz problem to nie problem .Zmartwienie mają klechy bo nie użebrzą po kolędzie na nową hybrydę ,wczasy w tropikach i nową kochankę .
Kiedy ruszy maraton modlitewny o opuszczenie DEMONA z karla żoliborskiego.
To państwo, teraz widać jest oparte na KŁAMSTWIE .
Jacek Kuroń chyba klnie w zaświatach .
Ciekawy jestem jak czują się ludzie prawi, moralni wykształceni z dorobkiem naukowym w państwie rządzonym przez moralne karły.

Nie brendzluj juz się, dobrze to na Twoje ręce zrobi.

Hitler Kaczyński. Ten konus ostatnią kroplą spermy s.p.i.e.r.d.o.l.o.n.y, to psychol smoleński. Mińsk-Warszawa -wspólna sprawa. DYKTATURA.

Hitler Kaczyński i krzyworyj Moravitzky zabijają Polaków.

Profesor Simon dzisiaj głośno mówi publicznie:

"Kto ma krew na rękach? Grupa prezesa Kaczyńskiego".

Rączki na kołderkę. Mamusia nie mówiła, że onanizm szkodzi na rozum?

A jacy to wytwórcy pamiątek mają zbankrutować? Chyba w Chinach bo nawet ciupagi są z tamtąd.

Większych bzdur nie czytałem i nie słuchałem od czasów Zarządcy komisarycznego w Szklarskiej Porębie.
Po pierwsze. To nie pandemia dobija te miasta. To powiat je zmasakrował - wydając decyzje zezwalające stawianie apartamentowców wszędzie gdzie popadnie.
Po drugie. Sami włodarze tych miast są winni. Nikt z nich nie przygotował uchwały krajobrazowej by chronić się przed betonowymi apartamentowcami. Dla przypomnienia pierwszy powstał w 2006 roku vis'a vis GOPR w Szklarskiej Porębie i jest do tej pory nie obsadzony!!!
Po trzecie - kiedyś turyści przyjeżdżali na jeden dzień i wszystkim się opłacało.
Po czwarte. Nikt gestorom bazy nie wciskał na siłę samochodów w leasingu, których wartość katalogowa zaczyna się od 250000zł.

Nie każdego stać na wynajem drogich apartamentów, więc wybierają pensjonaty i tańsze kwatery.

Miejscowości turystyczne nie utrzymują się wyłącznie z turystów odwiedzających je tylko na jeden dzień. Żyją głównie z tych turystów, którzy przyjeżdżają na dłużej, bo od nich inkasuje się opłatę klimatyczną.

Przy zachowaniu obostrzeń pandemicznych turyści będą bezpieczni, a ryzyko zachorowań jest takie same, jak w miejscu ich zamieszkania.

Szalony starzec hitler Kaczyński w pampersie bierze za zakladnikow 87% spoleczenstwa. Starzec w pampersie stoi tam, gdzie kiedys stalo ZOMO. Starzec w pampersie i Ziobro 0,014 daza do wyprowadzenia Polski z Unii.
Ostatnio byly sedzia Laczewski w wywiadzie dla GW stwierdzil: „Jeżeli opinia publiczna poznałaby treść rozmowy braci Kaczyńskich, której zapis znam z akt ściśle tajnych, to gwarantuję, że zupełnie inaczej oceni sytuację po 10 kwietnia 2010r”. Po czym dodal: „Uważam, że ten stenogram powinna poznać opinia publiczna, by wyrobiła sobie zdanie, do czego Jarosław Kaczyński jest zdolny”

cieszę sie że nawiazałeś do szaleństwa. Jest to stan doskonale ci znany i w zasadzie u ciebie permanentny...

A w wakacje nogi nie można było wcisnąć w Karpaczu nad morzem też. Hotelarze zarobili i gastronomia też. Listopad zawsze było pusto. Przerobią ludzie pokoje na apartamenty i po krzyku. Problemem jest zbyt rozbudowana baza noclegowa i brak śniegu w zimie. Na to pierwsze nikt nie reaguje, na drugie nie mamy wpływu.

jestem pracownikiem na etacie w marcu,kwietniu,maju,czerwcu mialem postojowe 80 % wynagrodzenie i bez zadnej premii, czyli de facto 60 % i jakos nie skamlalem, musialem przezyc, wyzywic rodzine, oplacic rachunki etc ... kiedy hotelarze zarabiali KOKOSY na turystach to jakos nie chwalili sie tym ile zarobili, kupowali tylko coraz wieksze SUVy , bo trzeba sie pokazac i ... nie wiadomo co z kasa zrobic, a jak oszacowaliscie ryzyko utraty przychodow ? jak zabezpieczyliscie sie na ten okres ? Nieeeee ? Nic ? mysleliscie, ze to Eldorado bedzie trwalo wiecznie ? i teraz placz, skamlanie i ratujcie ? wiele osob utracilo przychody i musi sobie poradzic wiec .... do roboty !

Ten drobny hotelarz musi zarobic na utrzymanie obiektu.Gaz ,prad ,wodę ,smieci.Podatek od nieruchomisci.Zus.Podatek vat i dochodowy.Księgowość.Remonty.Więc prosze nie pisać głupot jakie to mamy wielkie dochody.A jak kto zadrosci samochodow to zawsze mozna spróbować samemu działalność prowadzić.Powodzenia.

Apartamentowce wykańczają drobnych hotelarzy a nie covid. A Jęcek nic z tym nie robił, nie robi i robić nie będzie.

a czy ja napisalem, ze zazdroszcze ? a czy ja pisalem w marcu,kwietniu,maju, czerwcu, ze nie mam za co rachunkow zaplacic jak mi pracodawca postojowe wprowadzil ? wzialem sprawy w swoje rece i nie skamlalem i to samo radze

nikt nikomu nie broni przyjechać SŁUŻBOWO!

po warunkiem, że pracodawca potwierdzi , chyba, że sam jesteś pracodawcą to spoko

A w niektórych hotelach jest teraz jakieś obłożenie. Chyba sprawy biznesowe,no ale z dziećmi ???.

Do Kowar i tak nikt nie przyjedzie, bo wyciągów ni ma i ni będzie, jak mawiał klasyk

Masz rację.Mają takie piękne góry sama się dziwię,że tam nie ma wyciągów dlatego,że była by duża konkurencja między Szklarską a Karpaczem

Hitler Kaczyński i krzyworyjec Moravitzky zabili 674 Polaków.

Przydałby się jeszcze jeden zgon-- pewnego waryjata...

Dobrze im tak Paśli się tyle lat! To ten raz jak mniej zarobią nauczy ich pokory a jak mało to na produkcje albo na budowe!! Przedśiębiorcy a płacą grosze i jeszcze ciągle z foszkiem..

To, że jesteś z klanu, to widać, słychać i czuć. Nawet coś więcej widać, słychać i czuć - ty jesteś po prostu z "Kiepskich".

PiSowski motłoch wyje że szczescia i umiera na covid z imieniem Jarosława zbawiciela na ustach

Prośba o niewprowadzanie w błąd, Włochy i Francja chcą zamknąć stoki na cały grudzień, do Czech trudno wjechać, a na Słowację wymagany negatywny wynik testu za 100 EUR, więc mało kto będzie mógł wyjechać z Pl na narty na święta. Zróbcie lepiej dobra ofertę dla lokalnych narciarzy, z gastronomia na zewnątrz, a potem dorobicie w zimowe weekendy i latem

Depopulacja , wygaszanie gospodarki.

Większość tych gmin nawet nie jest Karkonoska, więc nie ma problemu.

Kiedyś kara musiała przyjść na ludzi , nie dziwię się Panu Bogu że tu już nastało bo jak widzę te hordy niby matek z błyskawicami i okrzykami na ulicach to wszystko jasne.
To nie rząd i Kaczynski jest odpowiedzialny za pandemię,oni tylko próbują jej przeciwdziałać a PO niektórych wpisach można wnioskować że każdy mądry dopóki trafi (lub nie )pod respirator

Nie ma bogów, to wszystko pozmyślali ludzie.

Stracą zwłaszcza Kowary, gdzie nie uświadczysz żadnego wyciągu, a baza hotelowa jest jak za komuny. Jak nie było turystów, to i nie będzie przy obostrzeniach. To i straty zerowe :)

jak zdzierali za noclegi po 100 od osoby/noc badz za obiad dla 2 os z napojem minimu 100-140 zł,to było dobrze, jak by przyszedł kots głodny to by nie było pomocy dla niego... A teraz na co liczą? czas do pracy.... Były wybory, był wybór, to teraz jak to morawiecki powiedział : zapier**** za miskę ryżu.

Do Hose : Bogów pozmyślali ludzie, a kto wymyślił Człowieka ???

Tylko dureń i skończony idiota może mieć pretensje do samorządowców.Walcie do partii przewodniej jeśli macie odwagę kowboje.