To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sakralne inspiracje po dwóch stronach granicy

Sakralne inspiracje po dwóch stronach granicy

Dwa specjalne koncerty z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej oraz czeskich śpiewaków i chórów zabrzmią w czerwcu pod dwóch stronach granicy - w Jeleniej Górze i Jabloncu. Będzie to koncertowy finał „Chóralno-Wokalnych Warsztatów w Euroregionie Nysa” - transgranicznego projektu kulturalnego realizowanego przez jeleniogórską filharmonię. 

W piątek, 9 czerwca, o godz. 19.00, w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Jeleniej Górze, muzycy wykonają dwa utwory: Missa Solemnis in C (Pro Festo Resurrectionis) Jana Jakuba Ryby oraz VI Symfonię A-dur Antona Brucknera. W czwartek, 15 czerwca, o godz. 19.00, w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w czeskim Jabloncu nad Nysą zabrzmi ponownie Missa Solemnis in C (Pro Festo Resurrectionis) Jana Jakuba Ryby a także - Symfonia C-dur Jupiter KV 551 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Oba koncerty zatytułowane "Sakralne Inspiracje" batutą poprowadzi Szymon Makowski. W gronie solistów: Dana Zahrádková (sopran), Stanislava Šinkovská (alt), Josef Stašik (tenor), Jaroslav Patočka (bas/baryton). Zaśpiewają też połączone chóry z Czech - Smíšený pěvecký sbor Janáček z Jablonca nad Nysą oraz Rosex z Liberca. Członkowie obu chórów uczestniczą w „Chóralno-Wokalnych Warsztatach w Euroregionie Nysa”, prowadzonych przez Olgę Fröhlichovą, która poprowadzi też zespół wokalny podczas koncertów finałowych. Warsztaty poświęcone są czeskiemu kompozytorowi Jakubowi Janowi Rybie, którego 200. rocznica śmierci obchodzona była w 2015 r. Odbywają się od kwietnia do czerwca tego roku w Jabloncu nad Nysą oraz w Jeleniej Górze. W tym okresie zrealizowanych zostanie łącznie sześć sesji warsztatowych (cztery w Jabloncu nad Nysą i dwie w Jeleniej Górze). 

Więcej na ten temat w "Nowinach Jeleniogórskich" z 30 maja 2017 r. W kolejnym wydaniu NJ (z 6 czerwca 2017) informacja o tym, jak można zdobyć zaproszenia na koncert "Sakralne Inspiracje" w Jeleniej Górze. Zapraszamy!