To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sądy rejonowe – reaktywacja

Sądy rejonowe – reaktywacja

Sejm przyjął ustawę przywracająca 41 sądów rejonowych. Wśród nich są oba zlikwidowane tzw. reformą Gowina z regionu jeleniogórskiego, a więc w Kamiennej Górze i Lwówku Śląskim.  

Wprowadzona  nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych określa zasady tworzenia i znoszenia sądów rejonowych, jednocześnie pozostawiając te kompetencje w rękach ministra sprawiedliwości, który może dokonywać zmian, ale poprzez ustawy. To umożliwi reaktywowanie części z 79 sądów rejonowych zniesionych na początku 2013 r.

Z mocy ustawy reaktywowanych zostanie 41 sądów. W przypadku 17 decyzje podejmie minister sprawiedliwości. Na liście pewnych przywrócenia są sądy w Kamiennej Górze i Lwówku. Cały proces odwracania reformy Gowina ma być  przeprowadzony w ciągu 6 miesięcy, a sądy mają wznowić działalność jako rejonowe od 1 stycznia przyszłego roku.

W gminach, w których ma to nastąpić, nie chcą jednak czekać tak długo i już dzisiaj (poniedziałek)  nastąpić ma symboliczne odsłonięcie  tabliczek z napisami „sąd rejonowy”. Zrobią to – zwykle z towarzyszeniem lokalnych władz samorządowych -  polityce PSL. Na co zresztą w pełni zasłużyli, bo o zmianę prawa i reaktywację sądów w powiatach zabiegali z olbrzymią determinacją. W Lwówku Śląskim  tabliczkę o godz. 13 przymocuje poseł Halina Szymiec – Raczyńska. 

Uwaga: Starostwo POwiatowe w Lwówku zmieniło datę symbolicznego odsłonięcia tablicy; nowy termin, to wtorek, godz. 13:00

Komentarze (7)

Jestem zdegustowany arogancją i ignorancją naszej władzy. Po co to wszystko? Po jaką cholerę był cały ten burdel ze znoszeniem sądów? Tylko po to, żeby po wywaleniu niewygodnego ministra teraz je przywrócić? Czy rzeczywiście ta reforma się opłacała, tak jak nam próbowano to wmówić? Ta pier... władza już chyba kompletnie oderwała się od rzeczywistości... Swoją drogą cieszę się, że będzie po dawnemu.

Nie, ta reforma się nie opłacała, najprawdopodobniej przyniosła koszty większe od tych które generowały samodzielne sądy, związane np. z kosztami cotygodniowych podroży prezesów sądów macierzystych do wydziałów zamiejscowych w celu wykonania rożnego rodzaju czynności administracyjnych.

Chodzi o to żeby zamknąć, tuż przed wyborami otworzyć i powiedzieć: "Elektoracie, tamci są be bo zamknęli, a my otworzyliśmy..."

Nieudolne reformy w aspekcie III władzy, mają miejsce od dawna, niezależnie od opcji politycznej. Taki stan rzeczy prowadzi do utraty zaufania społeczeństwa do zasad prawa, dowodem są liczne kontrowersyjne "wyroki" i ich niewiarygodna przewlekłość! Kiedy - w końcu - za reformy wezmą się ludzie kompetentni, a nie przypadkowi politycy!

sadom ne potrzeba reaktywacji a reanimacji bo zdychaja pod nawalem rozpraw

twoja ortografia też "zdycha" :)