To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rusza remont „zameczku”

Fot. UM Jelenia Góra

Ruszają prace remontowe jeleniogórskiego "zameczku". Od dzisiaj (piątek, 21 sierpnia) zamknięty jest park przy obiekcie. Prace potrwają do września przyszłego roku.

Wybudowana na początku XX wieku willa Maksa Erfutra - fabrykanta, właściciela fabryki papieru - wiele lat czekała na remont. Właśnie się on rozpoczyna. Wrocławskie konsorcjum: LK Inwest Wrocław oraz KB Inwest Sp. z o.o. Wrocław w ciągu nieco ponad roku przeprowadzić ma kapitalny remont jednego z bardziej rozpoznawalnych obiektów w Jeleniej Górze. Koszt prac wyniesie prawie 9,5 mln zł.
Zakres prac jest bardzo szeroki. W budynku głównym przeprowadzone zostaną m.in.. roboty rozbiórkowe i demontażowe (ściany działowe, stropy, schody, kanały wentylacyjne), roboty budowlane wewnętrzne, wymiana instalacji: elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, c.o., ciepłej wody użytkowej, p.poż. Będzie też nowa wentylacja i klimatyzacja.
Budynek gospodarczy doczeka się naprawy tynków wewnętrznych, wymiana lub renowacji stolarki okiennej i drzwiowej, odnowienia elewacji, renowacji elementów drewnianych więźby dachowej, naprawy ubytków pokrycia dachowego.
Szeroki jest też zakres planowanych prac w altanie. To m.in. naprawa nowych tynków wewnętrznych w piwnicy, renowacja elementów drewnianych, impregnacja i malowanie, wymiana wtórnych elementów drewnianych na odpowiednie stylowe, wykonanie rynien i rur spustowych, renowacja podłogi drewnianej, renowacja wieżyczki w tym elementów stalowych.
Planowane jest też odnowienie całego półtorahektarowego parku wokół budynku. Powstanie nowe ogrodzenie, odnowiona zostanie brama wjazdowa, alejki, wjazdu głównego do obiektu wraz z placem manewrowym. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie, pojawią się ławeczki i kosze na śmieci.


Po remoncie do Zameczku ma przenieść się Osiedlowy Dom Kultury.
Secesyjna willa Maksa Erfurta od 1984 r. znajduje się w rejestrze zabytków. Przez wiele lat był siedzibą biblioteki naukowej Zakładu Badawczo-Wdrożeniowego Politechniki Wrocławskiej. Miasto przejęło „zameczek” od politechniki w 2011 roku.

Komentarze (3)

Ta wieksza rozpoznawalność obiektu o której redaktor wspomina,to tylko i wyłącznie zasługa nieudolności byłych i obecnych wladz JG

możemy obstawiać o ile zostanie przesunięty termin oddania do użytku. Ile się znajdzie "nieprzewidzianych" problemów podnoszących koszty i wydłużających czas remontu. Vide stropy w teatrze czy ratuszu.

Do czego zmierzasz?
Jeśli remont wydłuży się o parę miesięcy, z przyczyn natury technicznej, to będzie to z korzyścią dla stanu technicznego zameczku. Czekaliśmy wiele lat, to i poczekamy chwilę dłużej na gotowy obiekt.