To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Różycki i Mahler na początek Festiwalu Młoda Polska

Podczas piątkowego koncertu wspólnie z jeleniogórską orkiestrą zagra znakomity skrzypek Szymon Krzeszowiec

Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego oraz V Symfonia cis-moll Gustava Mahlera zabrzmią podczas koncertu rozpoczynającego 9 września Festiwal Młoda Polska im. Ludomira Różyckiego, organizowany przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze. 

W programie festiwalu, który trwać będzie od września do października 2016 r., jest sześć koncertów symfonicznych, jeden koncert kameralny oraz konferencja naukowa na temat twórczości Ludomira Różyckiego. Koncert inaugurujący wydarzenie odbędzie się w piątek, 9 września, o godz. 19.00, w jeleniogórskim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Na dobry początek organizatorzy zaplanowali spotkanie z udziałem wielkich gwiazd polskiej sceny muzycznej, doskonale znanych naszej publiczności. Podczas piątkowego koncertu otwierającego festiwal utwory Ludomira Różyckiego i Gustava Mahlera jeleniogórscy symfonicy zagrają bowiem pod mistrzowską batutą Tadeusza Wojciechowskiego. Jak solista wystąpi natomiast znakomity skrzypek Szymon Krzeszowiec.

Festiwal Młoda Polska im. Ludomira Różyckiego jest nową propozycja jeleniogórskiej filharmonii, realizowaną dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Twórcy festiwalowego programu w programach koncertów z premedytacją zestawiają - czasami kontrowersyjnie - twórczość Różyckiego z utworami innych kompozytorów.

Warto przyjść i posłuchać muzyki, która opiera się na pragnieniu wolności i różnorodności idącej w indywidualność – przekonują organizatorzy festiwalu. - Kompozytorzy Młodej Polski odczuwali potrzebę skonsolidowania polskiego środowiska muzycznego z nurtem europejskim. Działania takie podjął m.in. Ludomir Różycki, który szukał wolności w muzyce. Inicjatywy te na przełomie XIX i XX wieku okazały się cenna zarówno dla polskiej jak i europejskiej kultury, a twórczość L. Różyckiego znana jest na całym świecie z wielkiej indywidualności.

Filharmonia Dolnośląska nieprzypadkowo zajęła się promocją jego muzyki. Ludomir Różycki po II wojnie światowej zamieszkał na Dolnym Śląsku w Zachełmiu koło Jeleniej Góry i tutaj spędził ostatnie lata swojego życia, skupiając się w swojej pracy na rekonstrukcji utworów zniszczonych podczas wojny. Spotkania z jego muzyką pod Karkonoszami zyskują więc szczególny wymiar.