To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rozpoczął się VII Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Sobieszowie

Rozpoczął się VII Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Sobieszowie

Warsztatami tańców ludowych dla przedszkolaków rozpoczął się wczoraj VII Międzynarodowy Festiwal Folkloru organizowany przez MDK Muflon w Jeleniej Górze - Sobieszowie. Blisko 150 dzieci z czterech jeleniogórskich przedszkoli, poznawało tradycje i wiejskie obrzędy związane z narodzinami i tańczyło krakowiaka. Podobnie jak w poprzedniej edycji festiwalu, zajęcia prowadziła tancerka i pedagog tańca Agata Kazimierczak.

Uczestniczące w zajęciach dzieci z "Tuptusia", "Promyczka", "Okrąglaczka" i "Hałabały", jako pierwsze miały okazje zwiedzić wystawę Czary nad kołyską, której oficjalne otwarcie odbędzie się w sobotę o godz. 16.00. Tego samego dnia czeka nas jeszcze wernisaż wystawy Cuda, wianki, kołysanki oraz wykład Dziecko i dzieciństwo w kulturze tradycyjnej i folklorze muzycznym, w którym mowa będzie o funkcji kołysanek, wyliczanek i dawnych "zabawianek". Drugi dzień festiwalu zakończą zabawy muzyczne dla dzieci i rodziców. Prowadząca warsztaty śpiewaczka, skrzypaczka i nauczycielka śpiewu tradycyjnego Ewa Grochowska zaprasza wszystkich, którzy potrafią bawić się jak dzieci, do poznawania tradycyjnych piosenek, gier i zabaw z różnych regionów Polski.
W ostatnim dniu festiwalu, 18 września o godzinie 12.00 przy budynku „Muflonu” odbywać się będzie kiermasz rękodzieła artystycznego i ludowego, w jego wnętrzu zaś prowadzone będą polsko-czeskie warsztaty artystyczne zdobienia pierników, malowania drewnianych zabawek, ręcznego wykonywania laleczek oraz szklanych aniołków. O godzinie 14.00 rozpocznie się Gala Finałowa VII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, w trakcie której zostaną wręczone nagrody główne i wyróżnienia laureatom konkursu plastycznego pt. ”Cuda wianki – kołysanki”. Galę uświetnią koncerty: Ewy Grochowskiej z zespołem i Anety Strzeszewskiej - absolwentki Autorskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej im. Krzysztofa Komedy w Warszawie, prezentującej projekt „Kołysanki niedzisiejsze”, którego ideą jest ocalenie od zapomnienia ludowych usypianek i piosenek. Poza tym na Gali Finałowej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” ze Świdnicy oraz czeski zespół TS Magdalena. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

DSC03934.jpg
DSC03939.jpg
DSC03941.jpg
DSC03972.jpg
DSC04013.jpg
DSC04096.jpg