To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rowerem po górach!

Rowerem po górach!

Na Dolnym Śląsku powstaje najdłuższa sieć tras rowerowych w górach. Od soboty miłośnicy kolarstwa mają do dyspozycji nową, ponad 60-kilometrową trasę w okolicach Jeleniej Góry. W uroczystym otwarciu singletracka wzięła udział Maja Włoszczowska, znana kolarka MTB. 

− Dolny Śląsk ma naturalny potencjał by stać się najbardziej rowerowym regionem kraju. Kontynuujemy prace nad rozwojem dróg i tras rowerowych. W tym roku ofertę turystyczną Dolnego Śląska wzbogacamy o sieć tras poprowadzonych w górach. Będzie to najdłuższa taka sieć w Polsce, łącznie ponad 330 km – mówi Michał Bobowiec, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. 
Trasa po paśmie Rowerowe Olbrzymy powstała w ramach projektu „Bliżej przyrody, chroniąc przyrodę - budowa zrównoważonych tras rowerowych MTB w Karkonoszach”. Na jego realizację samorząd województwa przekazał ok. 3,8 mln zł. ze środków unijnych.
To kolejna trasa singletracków na Dolnym Śląsku. W tym roku został już zakończony projekt „Singletrack Glacensis”, w ramach którego powstało 133 km tras rowerowych w Kotlinie Kłodzkiej. Kolejny etap, o długości 70 km, finansowany ze środków programu transgranicznego (wartość ok. 4,5 mln zł) ma zostać ukończony do maja przyszłego roku. Z 55 km singletracków można już również korzystać w Górach Kaczawskich i na Pogórzu Kaczawskim. W tym roku mają być także gotowe trasy w rejonie Szklarskiej Poręby-Jakuszyc.
Ścieżki budowane są zgodnie z najlepszymi standardami – z bezpieczną nawierzchnią, miejscami postojowymi i do odpoczynku.  

single track 22.06 (45) nj24.jpg