To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rosjanie radośnie rozpoczęli 37. MFTU

FOT. Robert Czepielewski

Do długowiecznej tradycji teatrów ulicznych ulicznych nawiązał teatr Mr Pejo`s Wandering Dolls z Petersburga, który wczoraj (19 lipca) otworzył w Jeleniej Górze 37. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Rosjanie pokazali radosny, pełen humoru i ciepła spektakl, wciągając widzów do wspólnej zabawy. Dzisiaj na placu Ratuszowym o godz. 17.30 rozpoczną się kolejne przedstawienia festiwalu.

Mr Pejo`s Wandering Dolls z Petersburga jest teatrem kultury karnawału, masek, groteski, bufonady, ale ich opowieści pełne są magii. Rosjanie pokazali w Jeleniej Górze swój najnowszy spektakl „Bestiary”.

Nawiązują w nim do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tradycji karnawałowych na całym świecie. Posługują się wieloma kodami kulturowymi – od średniowiecznej Europy po Nową Gwineę. Widzowie są uczestnikami tego wydarzenia, jego integralną częścią. Jeden obrót magicznego koła zamienia codzienny świat w rzeczywistość, której nigdy nie widziano. Kolejny obrót, a zwykły człowiek zmienia wygląd i staje się groteskowy.

Rosjanie wczoraj wieczorem zabrali widzów do krainy wyznaczonej przez niezwykłe koło fortuny. Co z niego wygramy? Kapiącą seksualnością diwę, gwiazdę stylu country, a może nastrojowe pozytywki? Widowisko może też nieoczekiwanie przerwać staruszek, który ledwo idąc, próbuje podać na tacy herbatę. Prowadzący w charakterystycznych wysokich kapeluszach, zabawnie i kunsztownie wprowadzali widzów w świat niezwykłego teleturnieju. Przedstawienie podobało się widzom w każdym wieku. Najmłodszych zachwyciły barwne sceny i tańczący aktorzy, starsi widzowie odnaleźli odniesienia do karnawału i zabawy na całym świecie. Jeśli dodamy do tego oryginalne maski, kunszt aktorski i malowniczą scenografię, wyjdzie spektakl, który każdego zachęci do przyjścia ponownie na plac Ratuszowy, by obejrzeć kolejne przedstawienia 37.MFTU.

Mr Pejo`s Wandering Dolls – to teatr kultury karnawału, masek, groteski, bufonady, założony w roku 1993 w Sankt Petersburgu. Jego występy są interaktywnym show, dającym widzom wybór: wziąć w nim udział lub pozostać obserwatorem. A opowieści, prezentowane przez aktorów w maskach, są tajemnicze i nasycone magią.

Dzisiaj (20 lipca) wystąpią:

17.30 – TEATR NIKOLI – Polska „Różowy Punk”

18.15 – DONKEY DUO – Finlandia, Izrael „Donkey Business”

19.30 – TEATR PANTOMIMY MIMO – Polska „Komedianci”

20.30 – FROM HEAVEN TO HELL – performance w wykonaniu uczestników 24. MIĘDZYNARODOWYCH WARSZTATÓW ARTYSTYCZNYCH MŁODZIEŻY – Jelenia Góra 2019

21.15 – MR PEJO`S WANDERING DOLLS” – Rosja „Moonsters”

22.00 – TEATR AKT – Polska „Poza czasem”

mftu 19.07 (2) (Kopiowanie).JPG
mftu 19.07 (3) (Kopiowanie).JPG
mftu 19.07 (4) (Kopiowanie).JPG
mftu 19.07 (5) (Kopiowanie).JPG
mftu 19.07 (6) (Kopiowanie).JPG
mftu 19.07 (7) (Kopiowanie).JPG
mftu 19.07 (8) (Kopiowanie).JPG