Znajdujące się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne jest własnością Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Bez toalet i restauracji
Od pięciu lat dolny dysk obserwatorium jest zamknięty dla turystów na cztery spusty. Nie można skorzystać z toalet, o uruchomieniu restauracji nie ma mowy. Kilka tygodni temu podczas bardzo silnej wichury urwał się kawałek blachy z dachu obserwatorium. Karkonoski Park Narodowy zamknął wówczas szlak na Śnieżkę.
Co z remontem?
Od razu powróciły pytania: co z obiecanym remontem dolnego dysku obserwatorium i udostępnieniu go turystom? Sprawdziliśmy. Okazało się, że IMGW z planów się nie wycofuje, ale prace nie rozpoczną się tej wiosny, tak jak zapowiadano.
Dlaczego?
Obserwatorium na listę zabytków. Remont o rok później
Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW wyjaśnia: „Ten znany wszystkim obiekt naukowy służy do obserwacji meteorologicznych. Dyrekcja IMGW-PIB zdecydowała latem 2019 roku, że jego dolny dysk zostanie przystosowany do potrzeb turystycznych. Ma być to miejsce, gdzie turyści będą mogli odpocząć, skorzystać z gastronomii i zapoznać się z ciekawostkami meteorologicznymi. Proces rewitalizacji rozpoczął się jesienią ubiegłego roku, a wyłonienie wykonawcy projektu i prac budowlanych planowane było już na wiosnę tego roku.
Proces jednak najprawdopodobniej wydłuży się o ponad pół roku, ponieważ konserwator zabytków planuje wpisanie WOM Śnieżka na listę obiektów prawnie chronionych. Zakładając optymistyczny rozwój wydarzeń projekt, z uwzględnieniem ewentualnych uwag konserwatora, powstanie latem. Następnie uruchomiona zostanie, poprzez zamówienia publiczne, ścieżka wyboru wykonawcy.
Spodziewać możemy się zatem, że prace modernizacyjne uruchomione zostaną wczesną wiosną 2021 roku, a ich zakończenie to początek 2022 roku.”
Nie jest to dobra informacja dla turystów. Nadal po wejściu na szczyt będą zmuszeni korzystać z toalet po czeskiej stronie. Tam także znajduje się bufet, gdzie można się napić herbaty i coś zjeść oraz kupić pamiątki. Po polskiej stronie szczytu turysta może sobie zrobić najwyżej pamiątkowe zdjęcie z dyskiem w tle.
Wizytówka Śnieżki
Obserwatorium meteorologicznena Śnieżce z charakterystycznymi trzema dyskami powstało w 1974 roku. Jest jednym z dwóch w Polsce (obok Kasprowego Wierchu) obserwatoriów włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich.
W marcu 2009 roku w budynku obserwatorium na Śnieżce doszło do katastrofy budowlanej. Pod naporem wiatru i śniegu złamała się konstrukcja górnego dysku. IMGW szybko przystąpił do odbudowy. Wzmocniono wówczas konstrukcję budowli. W kolejnych latach odnowiono środkowy dysk. Na remont czekał jeszcze ten położony najniżej.
Jesienią ubiegłego roku IMGW zapewniał, że ma projekty odbudowy. Przemysław Ligenza, dyrektor Instytutu, wyjaśniał wówczas, że Śnieżka z obserwatorium mają być wizytówką Instytutu oraz miejscem, gdzie turyści będą mogli odpocząć, skorzystać z udogodnień oraz poznać historię badań meteorologicznych.
Informowano, że konstrukcję spodka trzeba będzie wzmocnić, zamontować dodatkową izolację termiczną. W planie było poprowadzenie nowych sieci: elektrycznej i sanitarnej. Prace przygotowawcze miały potrwać do końca grudnia 2019 roku, a na wiosnę 2020 roku miał by wyłoniony wykonawca prac. Te plany są nadal aktualne. Tylko terminy przesunięte o rok.
Komentarze (12)
A za rok kto wie czy bedzie co jeszcze ratować.
"Obserwatorium Meteorologiczne jest własnością Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej." - czy wspomniana instytucja nie jest własnością Narodu Polskiego? To dlaczego rząd (miłościwie nam panujący) nie asygnuje potrzebnych pieniędzy na remont obserwatorium? Tak bardzo potrzebnego w czasach narastających klęsk klimatycznych! Senator Mróz przeznacza miliony na remonty (wyłącznie) zabytków sakralnych (własność Kościoła!), a na szczególnie potrzebne obiekty, to już nie! Jak tak dalej pójdzie, to pozostanie nam modlitwa: na dobrą pogodę, a jak nie pomoże, to za dusze ofiar...
Mała uwaga: senator mróz nie przeznacza milionów, bo nie ma nic do gadania - ani nie posiada tych milionów, ani nie ma absolutnie żadnej siły przebicia, żeby cokolwiek zaproponować. Tak, że tego...
A tu się mylisz, zapytaj internautę "Człowiek Koń", on Ci wyjaśni co może pan senator Mróz (razem z panem Papajem)!
Obserwatorium na listę zabytków. To teraz już wiadomo co to oznacza. Dyski jak i cały obiekt popadnie w ruinę jak i inne zabytkowe obiekty w Kotlinie Jeleniogórskiej, kościół ewangelicki w Miłkowie czy pałac Wojanów- Bobrów. Tym samym chcąc wyremontować ten obiekt podwoją się koszty remontu. Niestety, obiekt czeka kolejna wietrzna zima, oby się nie okazało że przez opieszałość urzędników i tych gamoni z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, po takim wietrznym dniu będą szukać spodków w dolinie Łomniczki.
Znam doskonale rozwiązanie. Przekwalifikujmy obserwatorium na kościół i dostaniemy dofinansowanie na ratowanie zabytków (patrz artykuł o przyznanch środkach na ratowanie zabytków "Miliony przyznane na ratowanie zabytków")
To się rozleci zanim wyremontują.
W końcu odleci w kosmos, bo spodki przecież tam se latają no nie?
gdzie tylko wejda od razu chca zrec, srac i robic zakupy. ludzie to wirus.
Po prostu... Powiat Karkonoski! :-)
CZERWONA DOLINA w pełnej krasie,decyzyjna niemoc,brak koncepcji, POmieszanie kompetencji i tak od 30 lat.
To państwowa instytucja, więc nie zwalaj na lokalnych tylko dlatego, że chcesz dowalić im, a nie właściwym winnym.