To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rekordowe lato pod względem wypadków w górach

Rekordowe lato pod względem wypadków w górach

Aż 161 interwencji podjęli minionego lata ratownicy Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – To wynik m.in. wzmożonego ruchu turystycznego – mówi naczelnik Sławomir Czubak.

Działania ratownicze były podejmowane w Karkonoszach, Górach Izerskich, a także w Rudawach Janowickich i Górach Kaczawskich.

GOPR zorganizował 27 wypraw ratunkowych, które wymagały zwiększenia liczby ratowników. Dwukrotnie wykorzystywano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Przetransportowano nim poszkodowanych w wypadkach – mówi S. Czubak. Najwięcej było drobnych urazów: skręcenia stawu skokowego, kolanowego, mniej złamań. Przyznaje, że liczba zdarzeń mogłaby być większa, gdyby nie to, że stan szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym systematycznie się poprawia. – Co roku remontowane są kolejne odcinki szlaków – zauważa.
Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR 11 razy uczestniczyli w akcjach poszukiwawczych, także z udziałem psów ratowniczych. Kilka z nich prowadzono w godzinach nocnych.
Po raz kolejny niezastąpiona okazała się aplikacja „Ratunek”. – Turyści korzystają z niej coraz częściej. To dobrze, bo w kilku przypadkach uniknęliśmy wysyłania ratowników w teren. Dyżurny, otrzymując dokładne informacje o lokalizacji zaginionych turystów, przez telefon naprowadził ich na szlak – mówi S. Czubak.
Przyznaje, że na dużą liczbę wypadków wpływ miał wzmożony ruch turystyczny, co potwierdzają statystyki Karkonoskiego Parku Narodowego. Według nich, Karkonosze odwiedzało średnio 25 tysięcy turystów dziennie.
– Udało nam się zabezpieczyć teren działania, przy skromnej liczbie ratowników zawodowych – podsumowuje S. Czubak i przypomina, że w GOPR-ze jest tylko 14,5 etatu. – Zwiększyliśmy im czas dyżurów z 10 do 12 godzin.

Komentarze (9)

To chyba jednak nie wina szlaków, tylko tzw. "turystów". Chodzą w góry w klapkach, butach na obcasie, z reklamówkami w rękach.

A jakie jest procentowe "wsparcie" GOPR-u prze KPN, w stosunku do Ich przychodów z opłat od turystów? Takie pytanie z ciekawości, niektórzy powiedzą, że ciekawość to pierwszy stopień do Piekła...

Kiedy będzie obowiązek wykupienia polisyNW indywidualnej .

Szpital w Jeleniej leczy składa a pieniędzy nie dostaje.

Za granicą szpital wystawia delikwentowi rachunek ( pogotowie, straż, policja i inne ) do zapłaty. Delikwent - pacjent ma 7-14 dni do zapłaty przez ubezpieczenie. Przy braku polisy musi pokryć koszta! Mało kto lekceważy sobie takie zabezpieczenie.

Jeżeli płacę przymusową składkę zdrowotną, to opieka medyczna należy mi się jak psu buda i daru sobie swoje gorzkie żale, jak to nasze państwo traci na urazach turystów, bo jesteś smutny.

Owszem, Tobie należy. Ale płaci szpital z kontraktu z NFZ, który nie płaci ekstra za turystów. Tak budują się szpitalne długi w tym chorym systemie..

Owszem, Tobie należy. Ale płaci szpital z kontraktu z NFZ, który nie płaci ekstra za turystów. Tak budują się szpitalne długi w tym chorym systemie..

No dobrze, ale czy wzrósła tylko liczba wypadków, czy także wzrosła liczba turystów, bo może proporcje są stałe i nie ma co robić z igły widły.

Bija piane aby wiecej kasy dostac i tyle w temacie.Z nazwy jest to "ochotnicze" pogotowie