To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ranking uczelni wyższych. Bez KPSW w czołówce

fot.: iStock

Jak co roku, portal edukacyjny Perspektywy przygotował ranking szkół wyższych. Rygorystyczna ocena ma wyróżnić te placówki, które najlepiej radzą sobie z wymaganiami współczesnego, dynamicznie zmieniającego się świata. Autorzy przedsięwzięcia zbadali też popularność kierunków studiowania w poszczególnych uczelniach. Niestety w rankingu oceniającym publiczne wyższe szkoły zawodowe nie znalazła się Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa z Jeleniej Góry.

Uczelnie poddano ocenie pod kątem m.in.: prestiżu, sytuacji absolwentów na rynku pracy, innowacyjności, umiędzynarodowienia studiów, potencjału naukowego i dydaktycznego.

Ranking uczelni akademickich

W rankingu uczelni akademickich oceniano te placówki, które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania tytułu doktora; posiadają min. 200 osób uczących się w systemie stacjonarnym; mają w swoich zasobach nie mniej niż dwa roczniki studentów. Oto uczelnie, które uplasowały się w pierwszej dziesiątce:

1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
2. Uniwersytet Warszawski
3. Politechnika Warszawska
4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
5. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
6. Ex aequo Politechnika Wrocławska; Politechnika Gdańska
7. Ex aequo Politechnika Łódzka; Gdański Uniwersytet Medyczny
8. Warszawski Uniwersytet Medyczny
9. Ex aequo Uniwersytet Medyczny w Łodzi; Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
10. Ex aequo Uniwersytet Wrocławski; Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie; Politechnika Śląska; Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Ranking uczelni niepublicznych

Wśród placówek niepublicznych w rankingu uwzględniono te, które posiadają uprawnienia do prowadzenia studiów co najmniej II stopnia lub jednolitych magisterskich; w ich szeregach uczą się min. dwa roczniki studentów; a łącznie studiuje w nich minimum 200 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Warunkiem było również wypełnienie ankiety. Tak prezentuje się pierwsza dziesiątka najlepszych uczelni w tej kategorii:

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie
3. Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
4. Akademia Finansów i Biznesu Vistula
5. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
6. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
7. Collegium Civitas w Warszawie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
9. Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula
10. Ex aequo Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu; Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi; Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
Ranking publicznych uczelni zawodowych

W tej kategorii uwzględniono wszystkie szkoły wyższe bez uprawnień doktorskich. Warunkiem było też studiowanie minimum 200 osób studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z co najmniej dwóch roczników; dodatkowo placówka musiała spod swoich skrzydeł wypuścić kolejne dwa roczniki absolwentów. Oto najlepsze z nich:

1. Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
2. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie
3. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
4. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
5. Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu
6. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie
7. Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie
8. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. E. F. Szczepanika w Suwałkach
9. Ex aequo Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu; Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
10. Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
Ranking kierunków studiów

Portal edukacyjny Perspektywy przygotował ocenę jakości edukacji oferowanej przez konkretne uczelnie, na wybranych kierunkach.
Pod adresem https://2021.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-kierunkow-studiow/ws... można wybierać spośród 71 kierunków. Pod każdym z nich widnieją rankingi najlepszych placówek, które oferują naukę z nimi związaną. Poddanych ocenie zostało 9 kategorii tematycznych, do których zakwalifikowano poszczególne kierunki. Np. studia ekonomiczne (ekonomia, zarządzanie); studia humanistyczne (archeologia, kulturoznawstwo, filologia polska) czy studia społeczne (dziennikarstwo, psychologia, prawo).


 

Komentarze (10)

Jak tylko dostane wyniki matur to składam na pielęgniarstwo do wumedu. Pielęgniarki teraz są bardzo potrzebna a do tej uczelni mi najbliżej.

Swolocz pisowska małego kulawego hitlera kalczyńskirgo zrobiła dzisiaj ruski bardak w sejmie. Wschodnia dzicz.

A czym się tu dziwić. Telążka obiecywała studia magisterskie, nowy kierunek Wellness
i wszystkie możliwe cuda wianki.A co mamy -szczątkową ilość studentów i negatywny raport NIK. Marazm, ale wygodnie tłumaczyć go covidem. Za to panie rektor zadbały o to by wskoczyć na tytuły profesorek uczelni. A jaki mają dorobek? No ale tramwaj i tak jakoś pojedzie

Akurat kpsw może zamykać ranking.

nie dziwota

Ale za to KPSW przoduje w innych rankingach,np na najmniej potrzebną szkołę,jeszcze z miesiąc temu ta pseudo uczelnia chwaliła się zajęciem dobrego miejsca w rankingu szkół mniej ważnych,po obecnym wyniku widać jaka jest prawda. Te badziewne uczelnie albo powinny być zlikwidowane,albo powinny finansować się same. Teraz te "szkółki" istnieją tylko po to żeby kadra dydaktyczna miała pracę. W dzisiejszych czasach większość szkół wyższych niczego nie naucza tylko zapewnia pracę nieudanym "profesorom" i rozdaje papiery potwierdzające wyższe wykształcenie. Niestety efekty tej działalności widać gołym okiem bo absolwenci tych niby uczelni kończą karierę jako pracownicy fizyczni,czy to w marketach czy to w firmach produkcyjnych.

... do rób.er ....Licz sie ze slowami ! Sprawdze nr IP to Ci sie odechce pisac po nazwisku ... a tak merytorycznie, to NIK ocenil poprzednia ekipe pseudorzadzacych miedzy innymi nieudacznik byla kanclerz, moze napisz jakie NIK znalazl niedociagniecia w jej obszarze ? jesli juz komentujesz to pisz PRAWDE !

Pan Witold tez kogoś obraził. Prokurator bez szukania PIN-u. Wiemy kim jesteś.

IP ha ha ha. A to dopiero początek konca

ty czerwony LUJU: "Jedyny możliwy merytoryczny komentarz do tego co napisałeś: znowu się posraleś obesrancu."