Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 15 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, i na podstawie wielu kryteriów klasyfikuje gminy w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich, gmin wiejskich. Kapitule rankingu przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek, a jej skład wchodzą przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej". W rankingu oceniane są cztery parametry (na każdy składa się po kilka lub kilkanaście kryteriów) - trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej. Te czynniki weryfikują skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej. W zestawieniu nie jest ujęta Warszawa, ze względu na inny ustrój prawny i nieporównywalną wielkość.
Wśród 65 miast na prawach powiatu Jelenia Góra zajęła 35 miejsce. Stolica regionu nieźle wypadła pod względem „trwałości ekonomiczno-finansowej” i pod względem jakości zarządzania; średnio wypadł parametr trwałości społecznej, a kiepsko – trwałości środowiskowej. Tuż za Jelenia Górą znalazły się Legnica (36.) i Wałbrzych (38.), gdzie bardzo słabo oceniono trwałość ekonomiczno-finansową. W tej kategorii wygrał Sopot.
Gminy miejskie oraz miejsko-wiejskie, to aż 864 jednostki. Wśród nich wygrała Morawica. Mocnymi stronami 9. Bolesławca były: trwałość społeczna, trwałość środowiskowa i jakość zarządzania. Stosunkowo słabo oceniono to miasto w zakresie jakości ekonomiczno-finansowej.
W tej grupie nieźle wypadł także Zgorzelec – 15. miejsce – z podobnymi ocenami cząstkowymi, jak Bolesławiec. Świeradów Zdrój znalazł się na 43. miejscu. Przesądziła o tym najniższa możliwa ocena za jakość zarządzania; pozostałe parametry wypadły nieźle. 113. był Karpacz, gdzie także zarządzanie gminą oceniono najniżej, a słabo wypadł także parametr trwałości społecznej. Dopiero na 438. pozycji sklasyfikowano Szklarską Porębę i każda z kategorii wypadła słabo.
Warto przy wynikach naszych miast zwrócić uwagę, że twórcy rankingu bardzo lakonicznie wyjaśnili zasady oceniania jakości zarządzania w gminach (punktację innych kategorii omówiono obszernie). A właśnie ten parametr zadecydował o słabym wyniku Świeradowa, gminy której mieszkańcy zarządzanie gmina oceniają bardzo dobrze.
Jedyną naszą gminą w ostatniej setce jest Lubomierz – 824.
Gmin wiejskich mamy w Polsce aż 1548. W pierwszej setce mamy dwóch przedstawicieli: 57. Zgorzelec - doceniony za trwałość społeczną i jakość zarządzania, ale ze słabymi wynikami pozostałych parametrów - i 82. Gromadkę, która tak wysoka pozycję zawdzięcza wyłącznie rewelacyjnej ocenie trwałości ekonomiczno-finansowej, bo pozostałe wypadły bardzo słabo. W drugiej setce jest 129. Jeżów Sudecki, 132. Bolesławiec i 155. Osiecznica.
Najsłabiej ocenioną gminą wiejską z naszego regionu okazała się Platerówka na 17. miejscu od końca (1531.).
Komentarze (11)
Burmistrzem Szklarskiej Poręby jest bardzo kiepski Mirosław Graf. Nie zna się zarządzaniu miastem.
ale uwaza ze do sejmu wiele wniesie,a jeszcze wiecej wyniesie
Bolesławiec wygrywa z Jelenią Górą dostępnością komunikacyjną - drogową A4 i A18, kolejową - główna magistrala Wrocław-Drezno. Co zrobili "nasi" parlamentarzyści, by planowaną S5 od Wrocławia do Bolkowa przedłużyć do Jeleniej Góry, a najlepiej przez Jelenią Górę do Zgorzelca. Budowa takiej drogi na całym odcinku powinna ruszyć jak najszybciej, tak aby przełożyć na nią część ruchu z A4 i następnie rozbudowywać A4 o trzeci pas.
Potrzeba otworzyć karkonosze,kiedyś wyśmiewano pewnego jego mościa co chciał budowy tunelu pod karkonoszami .W tym na pozór absurdalnym pomyśle była wizja.Warto pomyśleć o reaktywacji drogi sudeckiej od Gór Zytawskich do Opawskich.
Tylko do tego trzeba samorzadowców z wizją,a do takich obecnych zaliczyć nie mozna
Jelenia Góra teraz wygląda jak tor przeszkód... nikt nie dba o komunikację i stan dróg w mieście. Jelenia Góra przegrywa w wieloma mniejszym od siebie miastami w Polsce. Wizytówką jest sam Plac Ratuszowy z tynkiem odpadającym. Wizytówka miasta turystycznego...
Jelenia w środku tabeli. Jest ok.
Odpadajacy tynk na Placu Ratuszowym I na Książnicy w Cieplicach to pokazuje niedbalosc o miasto .Wstyd przed turystami .NA to muszą się znaleźć pieniądze tylko władzę muszą pomóc.
A to pech. Prywatne mieszkania a remontować się nie chce.
Jelenia Góra to katastrofa, przykład upadającego miasta. Droga woda goni drogie śmieci, a te gonią drogie bilety miejskie i opłaty parkingowe. Jak można tak zarządzać miastem? Miejscowości dookoła się rozwijają, pozyskują fundusze zewnętrzne, ułatwiają życie mieszkańcom, a w Jeleniej podnosi się koszty wszystkiego co się da. Zero dobrych pomysłów, zero inwestycji przyciągających turystów. Pikowanie w czystym wydaniu.
Coś się Kowary nie chwalą 440 miejscem i tylko 1 za zarządzanie i współpracę. Ciekawe, prawda?
A Jelonka jak zwykle w doopie. Ale czy to interesuje włodarzy miasta? Najważniejsze to ponieść kolejną opłatę dla mieszkańców i spokojnie czekać na budżetową pensję.