To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rachmaninow i Ravel na inaugurację sezonu

Podczas piątkowego koncertu wspólnie z jeleniogórską orkiestrą zagra znakomita pianistka Beata Bilińska.

Już w najbliższy piątek, 23 września, o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. Stefana Strahla FD oficjalna inauguracja 53. sezonu artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Podczas pierwszego w sezonie 2016/2017, tradycyjnego koncertu we własnej sali, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej zagra pod batutą Jerzego Koska - swojego nowego pierwszego dyrygenta. Jako solistka wystąpi natomiast znakomita pianistka – Beata Bilińska. W programie: II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 S. Rachmaninowa, Uczeń czarnoksiężnika P. Dukasa oraz słynne Bolero M. Ravela. 

Urodzony w Ornecie, 56-letni dziś Jerzy Kosek studiował dyrygenturę u Karola Stryji w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił w Berlinie pod kierunkiem Olafa Kocha oraz w Wiedniu u Karla Österreichera i Vaclava Neumanna. W 1987 roku został laureatem 3. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach, w 1989 otrzymał wyróżnienie na 6. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów w Budapeszcie, a w 1995 był finalistą I Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Jerozolimie. Dyrygował większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych, a za granicą - w Niemczech, Austrii, Danii, Holandii, Portugalii, na Węgrzech, Ukrainie, w Jugosławii, Izraelu, Wenezueli, Stanach Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Chinach. W 1985 został dyrygentem Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w latach 1990-99 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Częstochowskiej, w latach 1999-2003 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Olsztyńskiej, w latach 2000-2004 - dyrektorem artystycznym Filharmonii Koszalińskiej, od 2004 do 2006 pełnił tę funkcję w Filharmonii Rzeszowskiej. Od grudnia 2010 r. Jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W swoim dorobku posiada kilkanaście płyt CD, nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz telewizji izraelskiej i jugosłowiańskiej. Uczestniczył też w nagraniu muzyki do filmu "Słodko Gorzki" w reż. Władysława Pasikowskiego. Jerzy Kosek zajmuje się też pedagogiką muzyczną. W 2011r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie dyrygentury.


Beata Bilińska należy do czołówki polskich pianistów. Od ponad dwudziestu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą, a także zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonaliła również w berlińskiej Hochschule der Kunste, studiując w klasie prof. Klausa Hellwiga. Brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów. Jest laureatką II Nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy w 1993 roku oraz finalistką 46. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Feruccio Busoniego w Bolzano (Włochy) w 1994 roku. W 2002 roku została laureatką I Nagrody oraz Nagrody Publiczności na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Rina Sala Gallo" w Monzy we Włoszech. W 2003 roku zadebiutowała w Carnegie Hall, w głównej sali "Isaac Stern Auditorium" w Nowym Jorku. Jako pierwsza polska pianistka wykonała Koncert Fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pendereckiego (2005). Jest prawykonawczynią II Koncertu Fortepianowego Wojciecha Kilara (2011). W swoim dorobku posiada 10 płyt CD, na których znalazły się nagrania muzyki Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Sergiusza Rachmaninowa, Modesta Musorgskiego, Sergiusza Prokofiewa, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku, utwory kameralne Aleksandra Tansmana oraz Koncert Fortepianowy "Zmartwychwstanie" Krzysztofa Pendereckiego (2005) i II Koncert Fortepianowy Wojciecha Kilara (2014). Beata Bilińska była dwukrotnie nominowana do „Paszportu Polityki” oraz czterokrotnie do nagrody „Fryderyk". Została laureatką Nagrody „Fryderyk” 2015 za płytę z nagraniem II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara (Aukso / Moś / 2014). Za swoje pozostałe płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, m.in.: dwukrotnie "Pizzicato Supersonic Award" w Luxemburgu, "Joker Award" przyznawaną przez belgijskie "Les Crescendo", "Scherzo Award" w Madrycie i "Musica Award" w Rzymie oraz najbardziej prestiżowe wyróżnienie fonograficzne MIDEM Classical Award 2008. Od 1996 roku pracuje w Akademii Muzycznej w Katowicach w Katedrze Fortepianu. Wielokrotnie koncertowała już w Jeleniej Górze.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na piątkowy koncert symfoniczny inaugurujący nowy sezon w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w aktualnym wydaniu "Nowin Jeleniogórskich" z 20 września 2016. Zapraszamy!

Komentarze (2)

Próbowałam wygrać bilety na koncert już jakiś czas temu, lecz gdy dzwoniłam nieco wcześniej, by się w końcu załapać, telefon odebrał pracownik. Trochę g****o. Organizując konkurs dana linia powinna być nieodbierana do rzeczonej godziny, o której czytelnicy mają się dodzwonić, by wygrać. Wtedy ma to sens. Parę lat temu, gdy wygrałam bilety do teatru, tak też było i "wstrzeliłam" się jako pierwsza na linię. Podobnież robi Muzyczne Radio z ogłoszeniami dżem, mydło i powidło odbierając połączenia o rzeczonej porze.

Kultura jest w cenie. 45 zł za bilet od osoby bez zniżek dla emerytów :(, inwalidów, droga przyjemność.